8 donderdag 19 november 2009 Een allergaartje uit allerlei periodes: van.een Sputnik-lamp uit de jaren zestig tot antieke pilaren. foto's Mechteld Jansen door Ondine van der Vleuten Toen Marijke Eggermont klein was, kwam zij elk jaar vanuit Beverwijk naar Sint Jansteen, waar haar grootvader een vlasfabriek had. Daar werd toen nog ge werkt, herinnert zij zich. Een deel van de oude vlasfabriek heeft een nieuwe bestemming gekregen: Marijke en haar zoon Sven verkopen er nu oude bouw materialen, brocante en decora tieve stukken. De entree ligt er zeker op een re genachtige herfstdag wat trooste loos bij. Het is zaak zich niet te la ten afschrikken door het allegaar tje van her en der geparkeerde sier- smeedijzeren hekwerken, oude badkuipen en nieuwe of antieke tuinbeelden en ornamenten. Loop vooral door, tot in het inwendige van de vlasfabriek. Een labyrinth waarin de liefhebber zich in een tijdcapsule kan wanen. Benko is gespecialiseerd in geëtste glasdeuren, maar dwalend door de gangen en zalen van de oude vlas fabriek zien we nog veel meer: enorme deuren, imposante schou wen, Franse brocante-tafels, kloos- terkasten, lusters, ouder troggen, estrikken, persiennes, blauwstenen abdijvloeren, Bel gische plavuizen van begin 1900, serene engelen, prachtige gietijze ren radiatoren, antieke wastafels, oude Aga-achtige fornuizen, brede eiken vloerdelen en arduinen aan- rechtbladen. Tafels zijn gedekt met oude serviezen en fonkelend glas werk, zacht beschenen door luch Dreischor Tweedaagse theeproeverij met kerstshow in de showroom van Kadoshoppie. Van 10.00 tot 17.00 uur. Goes De Scaldis Fair is een beurs op het gebied van culinaire geneugten, antiek, sieraden, mode, kunst, interieur en exterieur, beau ty en wellness. Grote Kerk, 14-22 uur Goes Open dag logeerhuis bij Ter Valcke. Het logeerhuis is bestemd voor mensen met dementie die nog thuis wonen. 16.00-20.00 uur. Goes Afro-Dutch "feest in de brede school in Goes met Afrikaans eten, kostuums, mu ziek en dans. 17.00 uur. entree 3,50 eu ro. 's-Heer Abtskerke Lezing over de Romeinen in Zeeland. Antieke deuren met glas-in-lood of geëtst glas, siersmeedwerk en ladenkas- ten staan klaar om ontdekt te worden door de liefhebber. ters van fonkelend kristal. In een gang hangt een rij enorme indus triële lampen uit de jaren zeven tig, groen geëmailleerd met origi nele glazen kappen erin, maar wel opnieuw bedraad en met nieuwe fittingen. We passeren een antieke kluis (per ongeluk dichtgegooid en niet meer open te krijgen), lopen langs een échte ijskast (zo'n geïso leerde kast waar bovenin een stuk ijs lag om de inhoud te koelen), een ijskist (want die had je vroe ger ook), Franse bidetjes (nee, niet om de voeten te wassen!), een kan sel, een vooroorlogse tandartsstoel en een biechtstoel uit een Franse kerk in de buurt van Namen. Hier en daar opeens een stuk uit de ja ren zestig, zoals een lamp die sterk aan het Atomium doet denken, een zogenaamde Sputnik-lamp. Nog verwonderlijker dan het aan bod zijn de prijzen. Dat komt, legt Sven van Bennekom uit, doordat hij eigenlijk vooral aan handelaren verkoopt. Hij moet het dus heb ben van de grote aantallen, en neemt daarbij genoegen met klei nere winstmarges. Neemt niet weg dat particulieren vrij zijn om te komen schatgraven. Wat kwamen ze hier doen, hoe leefden ze hier? 20.00 uur, entree 6 euro. Oosterland Tweedaagse Herfstmarkt van de hervorm de gemeente Oosterland in de kerk aan het Torenplein. Van 19 tot 22 uur. Middelburg Jan van Berlo, Arend Jan van der Horst en overige bewoners van de Vlissingsestraat in Middelburg maakten gezamenlijk een boekje over hun directe woonomgeving. Het eerste exemplaar wordt aangeboden aan burgemeester Schouwenaar van Mid delburg. Brasserie De Drukkery, 16.00 uur Vlissingen Op de slotavond van Nederland Leest is er een speciale BoekENontmoet. Bibliotheekdirecteur Kees Hamann pre senteert deze informele avond waarin ge praat wordt over het literaire thema 'vriendschap en oorlog'. Ook andere favo riete boeken mogen besproken worden. Voorwaarde is dat men deze meeneemt. Bibliotheek, 19.45 uur Kloosterzande Wintermarkt Hof te Zande Kerk, 19.00-12.00 uur Zierikzee Tweedaagse wintereditie Centree: film voorstelling As it is in heaven en optre den koor Popwave. In de Nieuwe Kerk om 20 uur. ZATERDAG 21 NOVEMBER Burghsluis Aankomst Sint in haven om 13 uur. Stoet van 14.30 tot 16 uur. Ontmoeting in de Schutse, vanaf 16 uur. Bruinisse Sinterklaasintocht haven, 14.00 uur Dreischor Sinterklaasintocht. Vanaf het dorpshuis plein om 9.15 uur. Goes De Scaldis Fair is een beurs op het gebied van culinaire geneugten, antiek, sieraden, Gietijzeren radiatoren uit de Jugendstil-periode (circa 1920). Cementtegels van rond 1900. dere favoriete boeken mogen besproken worden. Voorwaarde is dat men deze meeneemt. Dreischor Tweedaagse theeproeverij met kerstshow in de showroom van Kadoshoppie. Van 10.00 tot 17.00 uur. Goes De Scaldis Fair is een beurs op het gebied van culinaire geneugten, antiek, sieraden, mode, kunst, interieur en exterieur, beau ty en wellness. Grote Kerk, 14-22 uur Goes Lessen in Wijsheid. Wijkcentrum De Spin- ne, 20.00 uur. Vlissingen Vrijdag 20 november is in het kader van Nederland Leest een BoekENontmoet, met bibliotheekdirecteur Kees Hamann. Thema is 'vriendschap en oorlog'. Ook an Uiterlijk vandaag reserveren: www.bibliotheekvlissingen.nl Zierikzee Lezing over gezondheid volgens de leer van Bruno Gröning door de Kreis für geis- tige Lebenshilfe in gebouw De Driehoek, van 19.30 tot 21.30 uur. Informatieavond herinrichting Calandweg en de Schuurbeque Boeijestraat. In het MFC om 19.30 uur. Grijpskerke Hans Dammers geeft een lezing over Fe lix Mendelssohn 1809-1847) onder de titel 'Leggierro e vivace'. Tijdens de lezing zullen onder andere en kele werken worden besproken en beluis terd die op vrijdag 20 november uitge voerd worden in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. Aanvang: 20.00 uur Toegang: €5,- Voor reserveren: 0118-625284

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 162