4l selectie donderdag 19 november 2009 door Corella Nijsse De Koninklijke Orato riumvereniging Tot Oefening en Uitspan ning bestaat 175 jaar. Dat wordt zaterdag gevierd met een jubileumconcert, met onder meer de première van Kick out the Muse, dat Douwe Eisenga voor deze feestelijke gelegen heid componeerde. Het geven van concerten deed de oratoriumvereniging pas vijfjaar na de oprichting in 1834. „In die eerste jaren werd niet opgetre den", vertelt Arie van Seters, be stuurslid en voorzitter van de jubi leumcommissie. „Er werd alleen in de wintermaanden gerepeteerd en in april voerde het koor het in gestudeerde voor zichzelf uit." Het was aanvankelijk een herenge zelschap. „Dames werden als intro ducé gevraagd om mee te zingen. Alleen daar mochten ze hun mond opendoen; deelnemen aan vergaderingen was ven- boden." Dit duurde tot 1896, toen onder in vloed van de vrou wenkiesrechtbewe ging de emancipatie- golf ook de zang vereniging bereikte. Van Seters: „Later was de indeling van dames naar stemsoort afhankelijk van het beroep van de man. De echtgeno te van de notaris werd automa tisch sopraan, de vrouw van de bakker moest het doen met een plaatsje tussen de alten." Dit jaar bestaat de vereniging 175 jaar. Het jubileumconcert vindt plaats aan de vooravond van de naamdag van Sint Cecilia. Zij was afkomstig uit een voorname Ro- meinse familie en werd op jonge leeftijd gedwongen tot een huwe lijk met een vooraanstaande Ro meinse heer. Ze vond haar troost in de muziek en stierf omstreeks 230 de marteldood. Cecilia werd patrones van de muziek en de in strumentmakers. Zij staat centraal in het program ma van het jubileumconcert, met Ode on Saint Cecilia's Day van Hen ry Purcell en de Messe Solennelle de Sainte Cécile van Charles Gounod uit. Het derde werk is van Douwe Eisenga, die van de vereniging een compositieop- dracht kreeg. Het resultaat heet the Mu- „Ik ben boe ken en poëzie over muziek gaan lezen en kwam uit bij een toespraak die schrijver Federico Garcia Lorca, in 1934 in Havana hield", vertelt Eisenga over de totstandkoming. „Ik heb zinnen die mij aanspra ken eruit gehaald en daarvan een tekst gemaakt. Lorca ver telt dat het bij muziek niet zo zeer gaat om inspiratie (muze) of vakmanschap, maar om oer- klanken die als het ware door Douwe Eisenga schreef ter gelegenheid van het jubileum een nieuwe compositie, Kick out the Muse getiteld, foto Lex de Meester De oratoriumvereniging repeteert, met kamerorkest TY, in de Zeeuwse Concertzaal. foto Lex de Meester je bloed heen stromen. Hij vertelt dat muziek een fysieke aangelegen heid is." Bij het lezen van een boek van Daniel Levitin over muziek en het brein begreep Eisenga waarom hij zelf zo geraakt wordt door mini mal music: „In mijn milziek zit al tijd een sterk ritmische puls. Levi tin legt in zijn boek uit dat ons ce rebellum, de kleine hersenen, het tempo en de herhaling van de be wegingen regelt. De herhalingen en duidelijke tempi zijn kenmer kend voor de minimal music." Hoewel de compositie tot de he dendaagse muziek behoort, ligt het werk van Eisenga prettig in het gehoor. „Ik heb geprobeerd niet te veel maatwisselingen te ge bruiken. Wel zitten er ritmische elementen waaraan het koor niet gewend is. In dat opzicht is dit een revolutionair werk voor het koor." Jubileumconcert Koninklijke Oratorium Vereniging Tot Oefening en Uitspanning o.l.v. dirigent Jan Hut, zaterdag 21 november, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. M.m.v. Zeeuws Kamerorkest TY en Marcel van Westen, organist. Solisten: Claudia Patacca (sopraan), José Scholte (alt), Myra Kroese (alt), Marten Smeding (tenor), Sander Heutinck (bas), Sinan Vural (bas). COLOFON UitCids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/DESTEM. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: uitgids@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. Redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Strijkkwartetten Stichting Kamermuziek Zeeland heeft twee jonge strijkkwartetten van naam te gast: het Rubens Kwartet'en het EnAccord Strijk kwartet (foto). Beide ensembles bundelen de krachten in een pro gramma dat in het teken staat van Felix Mendelssohn. Dit jaar is het 200 jaar geleden dat Mendelssohn werd geboren. Vrijdag 20 november, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur. Zeeuwse Avond Aan de 12e editie van de Zeeuwse Avond doen deze keer diverse fina listen van Zing Zeeuws mee (o.a. winnaar Bennie Hek en de Hou- does (foto) en Maarten Bruijnes), het Wasschappels Toneel en vocal- band Flash Back. Vrijdag 20 november, Stadsschouw burg, Middelburg, 20.00 uur. Zaterdag 21 november, De Mythe, Goes, 20.00 uur. Zondag 22 november, Schel de- theater, Terneuzen, 15.00 uur. Centree De wintereditie van-Centree om vat vrijdag de vertoning van de film As it is in Heaven en een optre den van het lokale koor PopWave en zaterdag een- show van Stich ting Dansz ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum. Het evene- ment is een vervolg op de succes volle voorjaars- en zomereditie van Centree op het Kerkplein. Vrijdag 20 en zaterdag 21 november, Nieuwe Kerk, Zierikzee, 20.00 uur. Danny Vera De Middelburgse singer-songwri ter Danny Vera bracht onlangs zijn vierde studioalbum uit: Pink Flamingo getiteld, opgenomen in Nashville. Met zijn eigen band is hij dit seizoen elke vrijdagavond te zien bij het voetbalprogramma van RTL en nu ook op het po dium. Zijn nieuwe single is net uit: Headin'for the City. Zaterdag 21 november, Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 158