iol bassides 'Je kunt niet zeggen dat Het is onzin dat Nederland tot in de kleinste landen is vertegenwoordigd, vinden PvdA en WD. Samenwerken met ambassades van andere landen is het devies, maar de eerste EU-ambassa- de laat nog wel even op zich wachten. donderdag 19 november 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Opkomen voor het Nederlandse belang Ambassades zorgen voor de com municatie en onderhandelingen tussen Nederland en buitenlandse regeringen. Daarnaast behartigen ze de Nederlandse belangen, zoals het steunen van Nederlandse be drijven die in het desbetreffende land zaken willen doen. Een consu laat verricht diensten, bijvoorbeeld de afgifte van paspoorten voor de inwoners van het land van vesti ging. In totaal werken 1475 Neder landers bij ambassades en consula ten. De Buitenlandse Dienst telt 2280 lokale medewerkers. Ambassades en consulaten verle nen ook bijstand aan Nederlanders in het buitenland. Het ministerie heeft zo'n 460 ambassades en con sulaten. Daarnaast zijn namens Ne derland rond de 350 honorair con suls actief. Deze krijgen geen sala ris maar werken voof de eer ('ho norair'). Vaak zijn het zakenmen sen die het consulaat erbij doen. Zij zijn actief in landen waar Neder land geen beroepsdiplomaten heeft gestationeerd of behartigen met name de handelsbelangen van ons land in een bepaalde regio. Volgens het ministerie kan bijstand per land nogal uiteenlopen: afhan kelijk van buitenlandse autoritei ten, wetten, maar ook bemensing op de ambassades of consulaten. Enkele taken: Gedetineerdenbegeleiding Het ministerie geeft gedetineerden in landen buiten Europa maandelijks 30 euro. Ook subsidieert het activi teiten gericht op reclassering en geestelijke ondersteuning. De ver tegenwoordigingen bezoeken gear resteerde landgenoten 'zo snel mo gelijk' en vertellen hun over voor waarden van rechtsbijstand. Repatriëring Er kan worden bemid deld bij het beschikbaar stellen van financiële middelen aan Nederlan ders in een acute noodsituatie die terug moeten naar huis. Vermissing Het ministerie spoort lokale autoriteiten aan onderzoek in te stellen om informatie over vermiste persoon te achterhalen. Zo nodig wordt specifieke assisten tie aangeboden. Ziekenhuisopname Bij ziekenhuis opname van tijdelijk in het buiten land verblijvende Nederlanders kan het ministerie ervoor zorgen dat - op verzoek - familieleden en rela ties worden geïnformeerd. Overlijden Het ministerie spant zich 'tot het uiterste in' om nabe staanden zo spoedig mogelijk op de hoogte te brengen en assisteert bij eventuele terugkeer van het stoffelijk overschot. Ook helpt het nabestaanden bij het verkrijgen van een kopie van medische, sec tie- of politierapporten. Reisadviezen Het ministerie ver strekt reisadviezen over veiligheid. Evacuaties Nederlandse vertegen woordigingen staan de Nederland se gemeenschap bij als er sprake is van evacuatie. Reisdocumenten Veel vertegen woordigingen kunnen een (nood)paspoort verstrekken. (Bron: Ministerie van Buitenlandse Zaken) De ambassad door Niek Opten en Joost Sijtsma illustratie Jos Diender E r moeten minder Nederland se ambassades komen, vindt TWeede Kamerlid Atzo Nicolaï. Vooral in Afrika kan er volgens de WD'er bezui nigd worden op de diploma tieke vertegenwoordigingen. In het opkomende Azië moeten er juist meer komen. De voormalige staatssecretaris voor Europese Zaken en minister voor Ko ninkrijksrelaties krijgt steun van de PvdA. Nederland heeft 112 ambassades en 345 con sulaten. Dat zijn volgens de sociaal-democra ten 32 officiële vertegenwoordigingen meer dan België heeft en 64 meer dan Zweden. Minister Maxime Verhagen van Buitenland se Zaken kondigde onlangs al aan dat de am bassades en consulaten op de schop gaan. Mogelijk wordt een aantal posten op den duur gesloten en er wordt gekeken naar de taken. Samenwerking met andere landen kan ertoe leiden dat gestrande Nederlanders voor hulp naar een ambassade van een an der EU-land moeten. Buitenlandse Zaken moet volgens de afspra ken in het regeerakkoord 391 arbeidsplaat sen inleveren en ongeveer een kwart hier van zal in het buitenland moeten worden geschrapt. De bezuinigingen die Verhagen wil doorvoeren zijn volgens Nicolaï een 'aar dige vingeroefening'. Maar het is niet ge noeg. Nicolaï: „Er moeten principieel ande re keuzes worden gemaakt. Ie moet kijken waar de macht zit, daar ligt ook ons belang. Er zijn gigantische veranderingen aan de gang. Binnen twintig jaar is China de groot ste economische macht van de wereld, en daardoor is het ook een belangrijke politie ke speler." Ook India wordt volgens de liberaal steeds belangrijker en het is volgens hem dan ook vreemd dat in die beide landen Nederland naast een ambassade geen consulaten heeft. „Terwijl in de kleinste landen waar de mees te mensen niet van hebben gehoord Neder land wel is vertegenwoordigd." Niet alleen moet het aantal ambassades en consulaten in Afrika en Latijns-Amerika worden verminderd, ook binnen Europa ziet Nicolaï kansen om de stofkam door het aantal diplomatieke vestigingen te halen. „Met Litouwen en de andere Baltische sta ten hebben we heel weinig te verhapstuk ken en toch hebben we daar ambassades. De contacten met die landen kunnen via Brussel lopen. Met het toetreden van lan den tot de EU komen er meer ambassades, terwijl het juist een reden moet zijn om het aantal te verminderen." Minister Verhagen liet gisteren echter weten dat hij niet verwacht dat voor 2014 Neder land ambassades in Europese landen kan sluiten. Nicolaï ziet ook bezuinigingsmogelijkheden door een betere samenwerking met andere landen. De Schengen-landen zouden geza menlijk diplomatieke posten in het buiten land kunnen beheren, waar mensen terecht kunnen voor bijvoorbeeld paspoorten. Dat kan een opstapje zijn naar EU-ambassades, een ontwikkeling waar de liberaal een voor stander van is. „De algemene handelspoli tiek is bijvoorbeeld een EU-zaak, die belan gen kunnen door EU-ambassades worden behartigd. Daarnaast kunnen er ook aparte Nederlandse ambassades blijven bestaan in gebieden waar Nederland een eigen geluid wil laten horen. Want een ambassade is er voor het Nederlandse belang. Als de rege ring van een bepaald land bijvoorbeeld moeilijk toegankelijk is, kan het Nederland se bedrijfsleven worden ondersteund door een eigen ambassade." Voordat EU-lidstaten tot verregaande sa menwerking kunnen overgaan, moeten ze het eerst eens zien te worden over een geza menlijke diplomatieke dienst. In het Verdag van Lissabon zijn hiervoor plannen opgeno men, maar die zijn niet erg concreet. Er komt een Europese minister van Buiten landse Zaken met een eigen diplomatieke dienst, die het Europese buitenlandse beleid gaat uitdragen. Maar over de rol op het ge bied van bijvoorbeeld ontwikkelingssamen werking en handelsbelangen zijn de lidsta ten verdeeld. Groot-Brittannië moet nog het minst heb ben van één diplomatieke dienst, laat staan van een Europese ambassade, omdat de Brit ten aantasting van het eigen gezag vrezen. Die gedachte is niet helemaal onterecht, vin den rechtsgeleerden. „Zolang de individuele lidstaten verschillende belangen hebben is het moeilijk voor een Europese ambassade of ambassadeur één geluid uit te dragen", zegt Annemarieke Vermeer van de Universi teit van Amsterdam. „Daarvoor is eerst ver dergaande politieke integratie nodig in Euro pa. Dat kan nog wel even duren, ja. Maar waarom zou dat ook op korte termijn gerea liseerd moeten zijn? Nederland moet zijn ei gen belang goed in de gaten blijven hou den." Erik de Brabandere van de Universiteit Lei den vraagt zich af of Europese ambassades ooit de rol van nationale vertegenwoordi gers zullen overnemen. „Elke lidstaat heeft zijn eigen afzonderlijke belangen, dat zal niet snel veranderen." Dat België minder ambassades heeft is geen argument om Ne derlandse te sluiten, vindt de Leidse weten schapper. „Nederland heeft traditioneel meer ambasssades en consulaten, het land kent een langere handelsgeschiedenis. Ie kunt niet zeggen dat Nederland per defini tie te veel ambassades heeft. Dan moet je eerst vaststellen wat de functie moet zijn van de vertegenwoordiging." In 'oninteressante' landen waar ons land geen vertegenwoordiging heeft, zijn ambas sades van andere Europese lidstaten ver plicht hulp te bieden aan Nederlanders. In sommige landen laat Nederland zich nu al vertegenwoordigen door een andere lid staat. Dat is met name financieel interes sant, maar er kleven ook nadelen aan. „De Nederlandse ambassade is bijvoorbeeld al niet zo happig op het helpen van toeristen in nood, zware gevallen uitgezonderd. Een buitenlandse ambassade waarschijnlijk nog minder."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 120