61 binnenland Kerngezond maar overtuigd van ziekte verrassend sintcadeau! non Aanhoudingen voor verkrachting Kinderen met griep later vaccineren ANGSTSTOORNIS Veel ouderen durven huis niet uit, nemen telefoon niet op en mijden feestjes jcj Hogeschool UT Zeeland donderdag 19 november 2009 l/m 5 december 2' ticket halve prijs tickets 1 jaar geldig t\VRfl«T£7? ROTTERDAM - Een militair en twee burgers zijn zondag aangehouden op verdenking van het aanranden en verkrachten van twee meisjes (respectievelijk 19 en 17 jaar). Dat bevestigde het Openbaar Ministe rie in Rotterdam gisteren. De militair en een van de burgers zitten nog in voorarrest. De ande re verdachte is vrijgelaten. De verkrachtingen zouden tijdens een feestje bij de militair in huis zijn gepleegd. De verdachten zijn 21 en 22 jaar oud. UTRECHT - Kinderen die boven de 38,5 graden Celsius koorts hebben worden niet maandag of dinsdag, maar later alsnog gevaccineerd te gen de Mexicaanse griep. Wie 'ge woon' verkouden is wordt wel ge vraagd om te komen, aldus GGD Nederland. Maandag en dinsdag begint in Ne derland het GGD-vaccinatiepro gramma tegen de Mexicaanse griep. In totaal worden 800.000 kinderen in de leeftijd van zes maanden tot en met vier jaar in geënt en huisgenoten van baby's van nul tot en met vijf maanden. Bijna 250.000 ouderen lij den aan een angststoornis. Zij' durven hun huis niet meer uit zonder dat daar re den voor is. Slechts een klein deel krijgt hulp. door Floor Ligtvoet en Jacqueline Steenwijk Al veertig jaar heeft Wim last van buikpijn, hoofd pijn en hartkloppingen. De man van bijna ze ventig jaar leeft voortdurend met de vrees dat hij een hartziekte on der de leden heeft. Maar de huis arts, die hem meerdere keren uit voerig onderzoekt, vindt helemaal niets. Wim is kerngezond, consta teert hij. De klachten komen waar schijnlijk voort uit nervositeit, denkt de arts en hij schrijft de man een rustgever voor. Ondertus sen mijdt Wim al jaren plaatsen waar veel mensen komen, thuis is het allemaal veel veiliger. Wim wordt letterlijk gevangen ge houden door zijn angst, aldus psy chiater Gert-Jan Hendriks. Hen driks promoveert volgende maand op angststoornissen bij ouderen en kent veel meer mensen zoals Wim. Als directeurpsychiater van het Centrum voor Angststoornis sen Overwaal ziet hij ze dagelijks in de praktijk. Maar zijn patiënten hebben geluk. Ze behoren tot de uitzonderingsgevallen bij wie de stoornis is opgemerkt en die hulp ontvangen. Veruit de meeste mensen boven de 65 die amper hun huis uitdur ven, feestjes overslaan en de tele foon liever niet dan wel opnemen, krijgen geen steun om hun angst de baas te worden. Het gaat om een grote groep, zo'n 250.000. Eén op de tien ouderen lijdt aan een angststoornis. „Het is onnodig leed", meent Hendriks. Want met behandeling kunnen ouderen gro tendeels of helemaal van hun klachten afkomen, zo blijkt uit Angst houdt honderdduizenden ouderen binnen. Therapie kan de klachten wegnemen, foto Reyer Boxem/HH/CPD zijn onderzoek. Toch ontvangt slecht 10 procent van de zieken hulp in de vorm van therapie of medicijnen. Veel ouderen hebben zich er al bij neer gelegd dat ze zo angstig zijn, merkt de psychiater. „Ze zijn het al een groot deel van hun leven. Vaak is het al voor hun vijfentwin tigste begonnen. Slechts een klei ne groep wordt pas angstig op late leeftijd." Als ouderen al bij de huis arts komen met klachten, beschrij ven ze die vaak in de zin van pijn tjes aan het lichaam. „Deze generatie is niet gewend om over psychische klachten te praten en is bang om gek verklaard te worden. Ze hebben het dus eerder over pijn in borst dan over bang zijn." Dat maakt het voor huisart sen ook lastig om het probleem te herkennen. Dit beaamt ook Anne Margriet Pot, hoogleraar ouderenpsycholo- gie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. „Sommige ouderen den ken dat een huisarts alleen voor li chamelijke kwalen is. Ze zijn oók opgegroeid in een tijd dat praten over gevoel niet zo gewoon was." Haar onderzoek liet eerder zien dat ouderen met angsten en de pressies zelden in de geestelijke ge zondheidszorg belanden. Van ouderen accepteert de maatschap pij ook makkelijker dat ze wat mankeren, merkt ze. Familie en de omgeving zullen hen daarom snel ler te hulp schieten en taken uit handen nemen waardoor de ban ge oudere zijn veilige huis niet hoeft te verlaten. Wanneer ie mand een angststoornis heeft, is dat niet altijd de beste oplossing. Door cognitieve therapie kan men leren angstgedachten te begrijpen en te ontrafelen. De heftige angstreactie dooft dan uit. Het is volgens Hendriks verrassend dat ouderen nog zo enorm kunnen op knappen van een cognitieve ge dragstherapie van ongeveer vijf tien sessies. Jarenlang werd ge dacht dat therapie niet besteed was aan mensen met vastgeroeste gewoontes. Maar niets is minder waar. „Ouderen reageren prima op therapie. In sommige opzichten zelfs beter dan jongeren." Angststoornis bij ouderen infographic: CRW bron: psychischegezondheidnl Bang, banger, bangst Ouderen lijden het vaakst aan: Een paniekstoornis met agorafo- bie: Niet op straat durven, niet met het openbaar vervoer durven reizen. Bang zijn voor een plek waar je moeilijk kunt vluchten of geen hulp aanwezig is voor als je een paniekaanval krijgt. Een sociale fobie: angst voor gezel schappen, voor sociale situaties met onbekenden of mensen die mogelijk kritisch over je oordelen. Een dwangstoornis: smetvrees of controledrang. Een piekerstoornis: overbezorgd- heid, nervositeit en slecht slapen Hierbij maken mensen zich langere tijd ernstig zorgen over zaken die horen bij het dagelijks leven, zoals geld en gezondheid, terwijl in hun leven objectief gezien alles goed gaat. 7,3% lijdt aan een angststoornis tussen 11% lijdt aan een angststoornis Onder de ouderen die lijden aan een angststoornis zijn meer vrouwen dan mannen. tussen 65 en 75 jaar l-rifarwak-'-La vc) e-3?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 116