Water is niet eng, 21 zeeland Einde strafzaak tegen profvoetballers in zicht w.bndestem.nl jW Moe van het werkentegen de wind in fietsen N ZEELAND: - Een plan om weer getij toe te laten in de Grevelingen en het Volkerak heeft gisteren de eerste Delta Water Award gewon nen. Dat is een prijs voor jonge waterdeskundigen. 'A MEES" GELEZEN: EN VERDER: Stuur ook uw foto's en/of tips! De krant 5 weken voor 15 euro! VIER AUTO {F: donderdag 19 november 2009 COLUMNIST TON MEEUWIS HEEFT VAKANTIE door Hessel de Ree BREDA - De strafzaak tegen Yassine Abdellaoui zal op 3 maart volgend jaar inhoudelijk worden behan deld. Dat heeft justitie gisteren be kend gemaakt tijdens de zoveelste pro formazitting tegen de van wit wassen verdachte oud-voetbalprof en enkele medeverdachten, onder wie zijn voormalige collega Prom- mayon. Abdellaoui ontkent de verdenking en wil volgens zijn advocaat dat de zaak, die loopt sinds 2003, zo snel mogelijk achter de rug is: „Sinds hij verdachte is van witwassen, kan hij nergens in Nederland nog een bankrekening openen", aldus zijn advocaat Schuurman. Raadsman Jan Boone van de Bre dase postagentschaphouder A.F. noemde de lange duur van het on derzoek 'bij de konijnen af: „Mijn cliënt had een mooie baan, maar hij zit nu al jaren in de bijstand." Volgens het Openbaar Ministerie zijn via het agentschap miljoenen witgewassen van vermeende coke handelaar en medeverdachte 'Ron- chi' R. uit Curasao. Deze werd in januari van dit jaar aangehouden in de Dominicaanse republiek. Justitie jaagde al jaren op de drugs baron die volgens het politiedos sier nagenoeg onaantastbaar zou zijn in de Caribische regio. Hij werd ook verdacht van de smokkel van negenhonderd kilo cocaïne. Na zijn aanhouding werd hij on middellijk overgevlogen naar Ne derland. Op 'Ronchi' R. rust ook de verden king het brein te zijn achter de Bre dase witwaszaak. Vanuit het posta gentschap in de wijk Haagse Beem den zou in 2003 voor 2,3 miljoen euro aan drugsgelden zijn overge maakt op rekeningen van R. in on der meer Jamaica, de Kaaiman Ei landen en Curasao. Voor de honderden geldtransac ties gebruikte F. telkens het pas poort van zijn vriend Yassine Ab dellaoui. Volgens de oud-prof gebeurde dit echter zonder zijn medeweten, maar dat gelooft het Openbaar Mi nisterie niet. De wrakingskamer van de recht bank in Breda beraadt zich nog over een wrakingsverzoek van de advocaten Boone en Schuurman. Zij dienden dat gisteren in omdat de rechtbank weigerde in te gaan op hun eis om te kunnen controle ren of alle gesprekken tussen advo caten en verdachten die door de politie getapt werden, zijn vernie tigd, zoals de wet vereist. Als dit niet is gebeurd, zou het OM niet-ontvankelijk verklaard kunnen worden. 24 uur op 7 dagen ACTUEEL NIEUWS Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig BN/DeStem om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening BN/DeStem gaat zorgvuldig om met perso onsgegevens. In het colofon Wt u nadere informatie BN D P SfPTTl DELTA WATER AWARD door Cornelleke Blok Dijk bij Ossenisse toegankelijker gj - Ook in avonduren openbaar vervoer v - Volkstuinders IJzendijke staan op straat - PvdA Sluis zet burger meer centraal *7,- In fluorescerend geel naar school - RBC aan de rand van de afgrond - Agenten de laan uit na wangedrag - Positie Bredase wethouder wankel - Vrachtwagen klapt tegen tunnelbak - Nieuw proces voor Julien C. - Sinterklaasfoto's van lezers - Doe mee aan de stelling van de dag - Leuke aanbiedingen in de webshop - De Toos Henk-cartoons - Snapshots uit de hele wereld Ja, ik neem BN/DeStem en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NAid) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: BN/DeStem, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 20 Hoe ziet de Zeeuwse delta eruit in 2053, honderd jaar na de watersnoodramp? Op die vraag moch ten zes teams van jonge waterdes kundigen al hun kennis en creativi teit loslaten, in de strijd om de eer ste Delta Water Award. Uit zes ontwerpen met slimme op lossingen om te werken en leven in watergebieden, koos de jury 'Grevelingen: van Meer naar Delta' als winnaar. Dat maakten commis saris van de koningin Karla Peijs en minister Ronald Plasterk (On derwijs) gisteren bekend in het Topshuis bij Neeltje ]ans. De ontwerpers - Bam Infracon- sult, AM, Deltares en Lola Landsca pe Architects - wonnen 15.000 eu ro én een studiereis naar de Yangt ze Delta. Volgens het plan moet er straks weer eb en vloed bestaan in de Grevelingen. Als het aan Jan Wag ner (BAM Infraconsult) en Bregje van Wesenbeeck (Deltares) ligt, zijn de Grevelingen, het Volkerak en de Oosterschelde in de toe komst zelfs weer met elkaar ver bonden. De ontwerpers willen onder meer een deel van de Brouwersdam ope nen om getij toe te laten. Dat is niet nieuw. Rijkswaterstaat onder zoekt daarvoor ook mogelijkhe den. „Maar wij willen niet alléén de waterkwaliteit verbeteren", zegt Wagner. „We willen dat doen in combinatie met recreatie. Bij voorbeeld door de eilandjes in de Grevelingen aantrekkelijker te ma ken en met een zeejachthaven voor vijfhonderd boten bij de Brouwersdam en kleinere getijde havens. Veiligheid staat voorop. Maar water is niet eng. Je moet het gebruiken." Gedeputeerde Frans Hamelink en Joost Schrijnen van het program mabureau Zuidwestelijke Delta zegden toe dat ze met de jonge wa terdeskundigen om de tafel willen om het Grevelingen-plan een ver volg te geven. Schrijnen: „Deze mensen hebben bestaande ideeën concreet gemaakt. Het plan laat zien hoe natuur en toerisme beter met elkaar verbonden kunnen worden. Daar gaat het om." De Delta Water Award, die vanaf nu elke twee jaar wordt uitgereikt is een initiatief van onder meer de provincie en de Hogeschool Zeeland. „Zeeland moet dé innovatieve etalage worden van Delta-gebieden", zei Peijs. „Als slimste en de veiligste delta van de wereld kunnen we andere deltagebieden helpen, bijvoor beeld in Bangladesh, Vietnam en Amerika." Minister Ronald Plasterk opende de Delta Academy gisteren offici eel. De HZ wil zich daarmee we reldwijd op de kaart zetten als dé kweekvijver voor de waterwerkers van de toekomst. Plasterk noemde de Delta Aca demy 'een voorbeeld van hoe je duurzaam en kwalitatief goed on derwijs kunt aanbieden'. Hij was bovendien lovend over de nauwe samenwerking van de Delta Aca demy met het bedrijfsleven. „Dat is de manier om hoger opgeleiden in de regio te houden." Tidal Economy Inzenders: Arcadis, Technische Universiteit Eindhoven, en Radboud Universiteit Nijmegen Een getijdenterrassendijk kan bijvoorbeeld Yerseke een economische impuls geven. Deze getijdenterrassendijk is een gewone dijk, die aan de zeezijde verschillende terrassen heeft. De terrassen bieden, afhankelijk van de hoogte van het getij, mogelijkheden voor landbouw, recreatie en natuur. Volgens de bedenkers kan de dijk een belangrijke bijdrage leveren aan de schaal- en schelpdiersector én de recreatie. Inzenders: Bureau Waardenburg, BWZ-ingenieurs, Rijksuniversiteit Groningen en Stichting De Noordzee Palen in de zee, om mosselen en oesters te laten groeien. Dat is het idee van de 'submaricultuur'. Mosselen, oesters, maar ook Sint Jakobsschelpen groeien goed op 'harde structuren'. Een kans voor de schelpdiersector, maar ook voor het toerisme. De vis trekt bovendien zeehonden, bruinvissen en vogelsoorten. De kwekerij is zo meteen een attractie voor duikers, natuurliefhebbers en dagjesmensen. De families Waleson uit Middelburg en de familie Mol uit Goes laten vier weken de auto staan. Hoe bevalt dat? Vandaag, in de laatste afleve ring, de familie Mol. Enige opluchting is er toch wel, dat de auto met ingang van gis teren niet meer strikt verboden is. Martijn Mol had de auto mogen pakken, toen hij naar zijn werk ging. Het weer vroeg er ook een beetje om, maar hij hield de rug recht en pakte zijn fiets. Wind ZONDER COS «Zeeland mee, dat weer wel. Maar aan het eind van de dag, moe van het werken, was er toch die tegen wind. „Voortaan ga ik toch wel va ker de fiets pakken. Nóg vaker." In- grid Mol heeft een voldaan gevoel. „Fijn dat die auto in principe weer beschikbaar is." Morgenavond is de feestelijke uit reiking van de cheque. Wat ze met die 250 euro gaat doen? „De kosten van het openbaar vervoer compen seren. De rekening van .de fietsen maker betalen. Die was gepeperd. Dan zal het wel ver op zijn. En als er iets over blijft, iets leuks, een presentje voor de kids. Die hebben ook hun best gedaan." Submaricultuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 112