Over gevoel, iolilit donderdag 19 november 2009 Op zoek naar het beste wat Zeeland op kunstgebied te bieden heeft bezocht ik Galerie T in Middelburg. Niek Clarijs Niek Clarijs is goudsmid maar heeft zich ook als fotograaf ontwik keld. De foto-tekstcombinaties zijn amateuristisch, de pure of bewerk te foto's getuigen van een scherp oog, een speelse geest en een pri ma techniek. T/m 27/11. Galerie 't Kunstuus Dorpsstraat 43, Heinkenszand. Wo. t/m vr. 13.00 - 18.00 uur, vr. ook 19.00 - 21.00 uur, zo. 10.00 - 12.00 uur en 13.00 - 16.00 uur Olivier Deprez Olivier Deprez schildert persona ges die gevangen lijken te zijn in tijd en ruimte die niet van hen is Een ruimte die ze evenmin kun nen transformeren tot een eigen werkelijkheid. Uitgewogen, zonder opsmuk, zet Deprez aan tot reflectie. Tot en met 29/11. Freemen Gallery, Marktstraat 11, Aardenburg. Zaterdag en zondag 13.00 - 18.00 uur. Teja van Hoften Teja van Hoften brengt als slot van de reeks Een mens vloerbeelden en werk op papier waarin zij mense lijk leven plaatst in de grote con text van de natuur. Dat omvat ook het verbeelden van de samenhang van zichtbare vormen met wat al leen door een microscoop is te zien. T/m 3/1, De BewaerschoJe, Weststraat 18, Burgh-Haamstede. Wo. t/m zo. 14.00- 17.00 uur. Han Reijnhout Han Reijnhout is een autodidact met gouden handen. Zijn tekenin gen en beeldjes leggen haarscherp het leven aan en met het water vast. Daarnaast zet hij alledaagse momenten neer, met mensen in de hoofdrol en tovert hij zo een ex pressief geschilderd gestrand schip tevoorschijn. T/m 7/3 2010. MuZeeum, Nieuwendijk 11, Vlissingen. Ma. t/m vr. 10 -17 uur, za. en zo. 13 - 17 uur. Simon Kentgens Simon Kentgens maakte met Derk Thijs en Jelle Reeder onder de titel Unconnected Thoughts on Garde ning een ontregelende presentatie over mens en natuur. Dwarse schil derijen en objecten, echte planten, documentaire foto's en verzameld publiciteitsmateriaal laten je her sens knarsen. T/m 20/12, Dick de Bruijn, Contemporary Art, Singelstraat 13, Middelburg. Do. t/m za. 13-17 uur. is wat XoXLar doet en daarmee raakt het duo aan wat zo vaak voorkomt in een tijd en wereld waarin het anonieme en vluchtige domineert. De schilders plaatsen er wel iets tegenover. Of zij deze vrouw nu kennen of niet, zij zet ten het schilderen in om zich haar beeld eigen te maken, het door te geven en zo haar bestaan te marke ren. Naast de figuratieve uitingen van Breedveld en XoXLar zijn de inge togen reliëfs van Henk Erkelens van een andere wereld. Hun mate riaal, klei vermengd met pigmen ten en andere materialen, en de aardtinten verbinden ze met een tijd die al millennia vervlogen is. De composities lijken tekens uit een cultuur die het schrift niet kent en de natuur ziet als de oer- moeder. Ze herinneren aan een menselijk bestaan dat anders is dan dat van ons, waarin overleven de missie was, maar waarin een harmonie zou hebben kunnen be staan die is opgelost in de controle die de techniek ons biedt. Het werk van Erkelens zoekt een tegenwicht ten opzichte van onze tijd waarin natuurkrachten meer dan ooit in toom worden gehou den en machines en elektronica een eigen leven leiden. Zo bieden de exposanten elk een verhaal dat betekenis geeft, een ui ting is van zingeving én van het ge noegen te scheppen. reacties: nout@zeelandnet.nl Ada Breedveld, Hans Kok Larisa Zvezdochetova, Henk Erkelens e.v.a. Galerie T, Turfkaai Middelburg. T/m 28/11, do. t/m za. 11.00-16.00 uur. U leest hier met regel maat over kunst die in sterke mate appel leert aan het denken. Dat gaat vaak gepaard met het oprekken van de grenzen van kunst, met als resultaat nieuwe vormen. Zo wordt het repertoire van de kunst steeds sneller uitgebreid. Het verschil tussen de 17e eeuwer Ruysdael en de 19e eeuwer Monet is kleiner dan het verschil tussen Rodin en Damien Hirst. De grens verleggende kunst verstaat zich vooral met dat wat kenmerkend is voor onze tijd. Er zijn echter con stanten in het bestaan en ook die komen in kunst aan de orde. Soms in grensverleggende vormen, soms in een meer traditionele beeldtaal, die dan vaak elementen in zich draagt van de ooit grensverleggen de moderne kunst. Ik heb het dan over kunst die door veel mensen als 'mooi' wordt ervaren en die in speelt op een gevoel, zonder een appèl op het denken uit te sluiten. Het is moeilijker om je als kunste naar in dat genre te onderschei den, omdat velen zich eerder in een vergelijkbare beeldtaal uitdruk ten. Toch zie je dat er ook in deze sfeer sterk werk wordt gemaakt dat recht doet aan originaliteit, au thenticiteit en vakmanschap. Veel 'kunstenaars' vissen in de moder ne vijver maar raken niet aan die kwaliteiten, bij gebrek aan talent of zelfkritiek. De keuze van Gale rie T toont echter meestal het bes te uit de sfeer van de moderne tra ditie. Zoals het werk van Ada Breedveld. Zij schildert voluptueuze vrouwen in bloemetjesjurken, die zich met alledaagse zaken bezig houden. De ironische titel Bezienswaardig heeft in dit geval een dubbele betekenis. Wie is op dit schilderij beziens waardig: de muis of de vrouwen? En in wiens ogen? De titel slaat ze ker op het schilderij, omdat het zo goed is gemaakt. Een eigen vor mentaal, strak maar niet doods, subtiele texturen, geraffineerde pa tronen en inventief ruimtege- Het schilderij I am all ears van Ada Breedveld bruik, Breedveld speelt er mee, met aanstekelijk plezier. In veel van haar werk zie je als running gag een frêle vogel, als onverwach te bezoeker, neergestreken in een kopje, thee of in I am all ears - als luisteraar op de rand van een blaas instrument. De uitbundige rondin gen van de vrouw echoën het in strument dat zij bespeelt. Breed veld voert de vogel op als wezen dat noten kan produceren waarbij die van de vrouw in het niet val len. Toch wekt de toeteraarster sympathie, al was het maar omdat zij het lef heeft zich te uiten en net als de vogel haar vrijheid zoekt. Waar Ada Breedveld licht heid en fantasie brengt, neemt XoXLar, een duo bestaande uit Larisa Zvezdo- chyotova en Hans Kok, mij mee naar plekken en mensen uit de da gelijkse realiteit. Hun krachtigste doek toont een forse vrouw die met twee tassen langs een bed met wilde bloe men loopt. Van de om geving is verder niets te zien. De vrouw kan naar een foto zijn ge schilderd, gemaakt in de Oekraïne, het geboor teland van Zvezdochyo- tova. Juist de soberheid van de compositie maakt indruk. Waar gaat het XoXLar om? Wat mij betreft om de spanning tussen kijken, zien en weergeven. De vrouw kijkt terloops naar iets buiten beeld en is zich de blik van de gene die haar waar neemt niet bewust. De uitgebloeide bloemen vergroten de afstand tus sen haar en de waarne mer en zo ook tussen haar en mij. Terloopsheid, een ont moeting die eigenlijk geen ontmoeting is, maar het stelen van het beeld van de ander. Dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 102