buitenland 19 verdampt bij bedrijven Wilders komt naar Turkije' Hutu-extremisten in Duitsland aangehouden Afkopen van Taliban nieuwe Britse strategie in Afghanistan banken en verzekeraars zou wel eens weggegooid geld kunnen zijn 'Unfriend' in VS woord van het jaar Tokio verdringt Parijs als culinaire stad Dreigbrieven tegen Italiaanse staat Zwarte doos voor vuurwapens Vijf doodvonnissen na verkiezingsprotest Israël blijft bouwen in bezette gebieden woensdag 18 november 2009 Nancy Reddin-Kienholz is gemodelleerd naar de hoerenbuurt van Amsterdam. Vanaf maart is het kunstwerk te zien in het Amsterdams Historisch Museum. foto Andy Rain/EPA is de instelling failliet. Weg over heidsgeld. „Het zal niet de laatste keer zijn", concludeerde dagblad The Washington Post. De verwach ting is dat meer bedrijven die over heidsgeld kregen op korte termijn gaan omvallen. De eerste voorteke nen zijn er al: 46 ondernemingen die in september dividend hadden moeten uitkeren aan de Ameri kaanse staat als tegenprestaties voor de overheidssteun konden niet aan die verplichting voldoen. Van de oorspronkelijk zevenhon derd miljard die Washington in het bedrijfsleven heeft gepompt, staat er nu nog zo'n vijfhonderd miljard uit. Ruim tien procent daarvan zit in General Motors (GM), de autofabrikant waarvan de overheid 61 procent van de aan delen in handen heeft. Steven Ratt- ner, de man die de redding van GM coördineerde, had vorige week een ontnuchterende bood schap voor de Amerikanen. „We krijgen ons geld waarschijnlijk niet meer helemaal terug." Het grootste probleemkind van de Amerikaanse overheid blijft verze keraar AIG. In totaal pompte Was hington al ten minste 160 miljard dollar in het bedrijf. Bijna nie mand gelooft dat die investering geld gaat opleveren, zoals ruim een jaar geleden nog voorzichtig werd beweerd. AIG probeert al maanden bedrijfsonderdelen te verkopen om aan geld te komen, maar krijgt vooralsnog alleen maar kopers die voor dumpprij zen willen toeslaan. Er blijven ook nog eens lijken uit de kast vallen: de New York Times onthulde on langs dat bedrijfsonderdelen van AIG jarenlang met elkaar handel dreven om de omzetten omhoog te drijven. De verzekeraar, voor 80 procent in handen van de over heid, boekte desondanks eerder de ze maand voor het eerst weer een kleine winst tijdens een kwartaal. Reden voor gejuich was er niet. „Het is niet duidelijk of de over heid ooit haar geld terugkrijgt", merkte de Amerikaanse rekenka mer droogjes op. man totaal niet op te wachten. Of de Turken van die boodschap schrikken, is de vraag. „De meeste mensen hebben een dikke huid ge kregen. Vijfjaar geleden zouden zijn uitspraken als een bom zijn in geslagen, nu niet meer. De laatste jaren horen we dezelfde geluiden uit Frankrijk, Duitsland", zegt pro fessor Ihsan Dagi. Hoewel er in Turkije nog veel schort aan de persvrijheid, verwacht Dagi niet dat Wilders zal worden afge schermd van de Turkse pers. „Hij zal heus zijn zegje kunnen doen, maar met de reacties zal het wel meevallen. Hij is per slot van reke ning geen Sarkozy." Bovendien hebben veel Turken zelf het enthousiasme voor Euro pa totaal verloren. Was vijfjaar ge leden nog meer dan 80 procent van de Turken voor toetreding tot de EU, nu is dat geen 50 procent meer. „Velen willen niet eens meer lid worden. Waarom toetre den tot een club die ons niet wil? Dat gevoel is echt wijdverbreid en zal door de komst van Wilders al leen maar worden versterkt. Zie je, zelfs Nederland wil ons niet, klinkt het dan", zegt analist Nigar 'Deze meneer heeft recht op zijn eigen mening.' NEW YORK 'Unfriend' is door de New Oxford American Dictionary uitgeroepen tot het woord van het jaar 2009. 'Unfriend' is een werkwoord en het betekent dat je iemand als vriend verwijdert van een netwerk site als Facebook. Andere kansheb bers waren 'netbook', de benaming voor een kleine laptop computer, en 'sexting', het sturen van sek sueel getinte sms-berichten. TOKIO Tokio heeft het stokje van Parijs overgenomen als de stad met de meeste restaurants met de hoogste onderscheiding in de gerenom meerde gastronomische Michelin- gids. Elf restaurants vergaarden drie sterren, tegen tien in de Fran se hoofdstad. Tokio is ook koplo per in het totaal aantal sterren in de wereld: 192 restaurants zijn in het totaal goed voor 261 sterren. ROME Een tot nu toe onbekende groep, de Territoriale Gewapende Kernen (NAT), heeft dreigbrieven gestuurd aan het mediabedrijf Mediaset van de Italiaanse premier Silvio Berlus coni, de publieke omroep RAI en de voormalige communistische partijkrant l'Unita. Volgens de NAT is het moment gekomen voor de 'strijd van gewapende voorhoedes' tegen het huidige regime. LONDEN BRUSSEL De Belgische wapenfabrikant FN heeft een zwarte doos voor vuur wapens gebouwd. Het apparaat slaat de locatie en het tijdstip op waarop gevuurd wordt, hoe vaak er geschoten wordt en hoe snel ach ter elkaar. Ook kan de zwarte doos registreren of de rechtmatige eige naar schiet of iemand anders. De toepassing is in eerste instantie be doeld voor militaire doeleinden. TEHERAN In Iran zijn volgens de staats televisie weer vijf mensen ter dood veroordeeld vanwege de on rust na de omstreden herverkie zing van president Ahmadinejad in juni. Eerder waren al drie doodvon nissen uitgesproken. De vijf die gis teren werden veroordeeld behoor den volgens het Iraanse ministerie van Justitie tot terroristische en ge wapende oppositiegroepen. JERUZALEM De Israëlische autoriteiten hebben gisteren de bouw van negenhon derd woningen voor joodse kolo nisten op de bezette Westelijke Jor- daanoever goedgekeurd ondanks Amerikaans aandringen dat niet te doen. Het gaat om de uitbreiding van Gilo waar al 40.000 kolonisten wonen. Het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken noem de het besluit 'ontmoedigend'. Britse militairen moeten niet meer schieten op potentiële Talibanstrïj- ders in Afghanistan, maar ze afko pen. Dat is de nieuwste strategie wijziging die het Britse leger door voert om de strijd tegen de moslim militanten te winnen. Dat bericht te de Britse krant The Times giste ren. In de nieuwste legerhandlei- ding staat dat legercommandanten genoeg geld moeten geven aan mili tanten om ze te overtuigen zich niet aan te sluiten bij de vijand. „Je moet ze niet gewoon wat goud toe werpen, maar dit moet je op een slimme manier aanpakken", aldus generaal-majoor Paul Newton in The Times. De Taliban zouden om gerekend bijna 7 euro per dag beta len aan nieuwe strijders. Legercom mandanten moeten ook praten met militantenleiders die 'bloed aan hun handen hebben' om het einde van het conflict te bespoedi gen, aldus de handleiding. Premier Gordon Brown verdedigde maandag nog de Britse aanwezig heid in Afghanistan, ondanks dat de steun voor de missie achteruit holt in zijn land. Goksel bij het European Stability Initiative in Istanbul. Ibrahim Yildirim van de AK-partij reageert gelaten op de komst van Wilders. „Deze meneer heeft recht op zijn eigen mening. Veel Europese politici die zich negatief over Turkije uitlaten, willen sco ren in eigen land. En ach, goedko pe politici heb je overal. Ik geloof niet dat veel mensen zich iets van hem aan zullen trekken." Yildirim denkt dat de publieke opi nie in Europa over-de Turkse toe treding de komende jaren com pleet zal veranderen. „Zeker wan neer Turkije doorgaat met alle her vormingen. En Wilders kan nu po pulair zijn, maar ook dat kan zo af gelopen zijn." BERLIJN - Twee mannen die ervan worden verdacht in het noordoos ten van Congo gruweldaden te hebben gepleegd, zijn in de Bonds republiek aangehouden. Dit heeft de Duitse justitie gisteren bekend gemaakt. De twee, Ignace Murwanashyaka (46) en Straton Muson (48),-wa ren leiders van een strijdgroep van voornamelijk Rwandese Hutu's die zich vanuit Congo tegen het door Tutsi's overheerste Rwanda hebben gekeerd, de Democrati sche Krachten voor de Bevrijding van Rwanda (FDLR). De eerstgenoemde is leider van de FDLR sinds 2001 en Muson is sinds 2005 diens plaatsvervanger. Beiden worden verantwoordelijk gehouden voor misdaden tegen de menselijkheid die van begin 2008 tot halverwege 2009 in het noord oosten van de Democratische Re publiek Congo zijn gepleegd. FD- LR-strijders worden verdacht van moord op honderden burgers, vele verkrachtipgen, plundering en brandstichting van talloze dorpen, verdrijving van hun bewoners en ronseling van kindsoldaten. De aanhoudingen betekenen vol gens deskundigen een ernstige ver zwakking van de militie. De Vere nigde Naties drongen al langer bij Duitsland aan op hun arrestatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9