Ex-SS'er gedaagd voor executie Overheidssteun 'Extreemrechtse 81 buitenland 22 aanhoudingen in mensensmokkelzaak Timmermans vindt EU-lonen te hoog Het profiel van Wietse CRISIS Miljardeninjecties voor autofabrikanten, Commerciële Economie Hogeschool Zeeland The Hoerengracht woensdag 18 november 2009 AMSTERDAM - Europol heeft giste ren 22 mensen opgepakt voor men sensmokkel in Nederland, Frank rijk, Griekenland, Italië en het Ver enigd Koninkrijk. Zij worden verantwoordelijk ge houden voor de smokkel van zo'n tweeduizend mensen, voorname lijk uit Irak, naar landen in de Eu ropese Unie. In Nederland zijn twee mensen aangehouden. Het gaat volgens een woordvoerder van Europol bij alle 22 verdachten om leidingge venden en niet om chauffeurs en dergelijke'. De overige aanhoudingen vonden vooral plaats in Frankrijk. De as van de mensensmokkelbende zou zich daar bevinden. In Frankrijk werden dertien mensen opgepakt. In Italië werd één persoon aange houden, in Griekenland twee en in het Verenigd Koninkrijk vier. Wat er met de verdachten gebeurt is onduidelijk. Mogelijk worden ze aangeklaagd in het land waar ze zijn aangehouden, maar uitleverin gen zijn volgens een woordvoer der van Europol niet uitgesloten. In het anderhalf jaar geleden ge starte Europese onderzoek kwam een smokkelroute via Turkije, Grie kenland en Italië aan het licht. De illegale immigranten werden ver volgens via onder meer Nederland naar Scandinavië vervoerd. Tijdens de aanhoudingen werden ook zeven illegalen gevonden bij een huiszoeking. De operatie was de derde die Europol sinds juni vo rig jaar op touw zette. Bij de vori ge acties werden al 124 mensen aangehouden, van wie drie in Leeuwarden. Volgens Europol vol gens er nog meer aanhoudingsgol ven in het onderzoek. Volgens Europol houdt de zaak geen verband met een soortgelijke smokkelbende waarvoor in Twen te al meerdere aanhoudingen zijn verricht. Ook bij die zaak werden voornamelijk Irakezen naar Scan dinavië gebracht. BRUSSEL - Staatssecretaris Frans Timmermans van Europese Sa menwerking vindt dat de lonen van veel EU-politici en medewer kers te hoog zijn. Ook de toekom stige president van de Europese Unie gaat volgens hem te veel ver dienen. „De lonen zijn nog gebaseerd op de veronderstelling dat ze expats zijn, dus tijdelijk uitgezonden uit hun eigen land. Maar dat is moei lijk vol te houden, omdat velen wel vijftien of wel twintig jaar in Brussel blijven." Timmermans zei dat gisteren in Brussel, vooruitlopend op EU-be- raad vandaag waar het salaris van de nieuwe EU-president moet wor den vastgesteld. Die gaat naar ver wachting 360.000 euro per jaar ver dienen. Daarmee zou zijn belo ning gelijk zijn aan dat van de voorzitter van de Europese Com missie José Manuel Barroso. Timmermans vindt dat het salaris van de president niet lager kan lig gen dan van de commissievoorzit ter, gelet op de politieke verhou dingen. „Maar evenzeer vind ik dat het niet hoger hoeft te zijn. Dus dan kom je uit op hetzelfde bedrag", aldus Timmermans. De staatssecretaris noemde de dis cussie over het loon van de presi dentvan de Europese Unie 'een ty pisch Nederlandse discussie'. In weinig andere landen is daar be langstelling voor. Over het salaris van 360.000 euro per jaar moet de EU-president nog wel een Europese belasting van 25 procent afdragen. De inkomstenbe lasting in veel EU-landen is hoger. DUISBURG - Een 90-jarige oud-SS' er is in staat van beschuldiging ge steld voor de moord op 58 joodse dwangarbeiders. Dat heeft de Duit se justitie gisteren bekendgemaakt. De moorden werden in 1945 ge pleegd bij het dorp Deutsch- Schützen, in het huidige Oosten rijk. De verdachte woont in Duis burg. Justitie noemde geen naam, maar media zeggen dat het gaat om Adolf Storms, een voormalig lid van de 'SS Panzer Division Wiking'. De rechtbank in Duis burg moet nu beslissen of er vol doende bewijsmateriaal tegen de verdachte is om hem voor het ge recht te brengen. Daarbij moet worden beslist of hij fysiek en gees telijk in staat is terecht te staan. De dwangarbeiders werden, op één na, op 29 maart 1945 bijeenge dreven in een bos, waar ze moes ten neerknielen in een greppel, waarna ze van achteren werden doodgeschoten, zo luidt de aan klacht. Op dezelfde dag of de dag erna zou hij een joodse dwangar beider hebben doodgeschoten, die tijdens een mars in een nabijgele gen dorp niet verder kon lopen. Een dag later zou de verdachte een joodse dwangarbeider die met nog ruim honderd anderen in een lan ge rij liep van achteren hebben doodgeschoten. De stoffelijke res ten van de slachtoffers werden in 1995 ontdekt. Storms zat na de oorlog als krijgs gevangene vast in een Amerikaans kamp in Duitsland. Hij werd in 1946 vrijgelaten. De zaak is in 2008 aan het rollen gebracht door een student uit Wenen die onderzoek deed naar de moordpartij en op de naam Storms stuitte. Zijn pro fessor verwittigde de Duitse justi tie. Storms zou geestelijk helder maar fysiek zwak zijn. 700 miljard dollar moest Amerikaanse bedrijven de crisis door helpen. Dat de belastingbetaler daar uitein delijk beter van zou worden gelooft niemand meer. door onze correspondent Frank Hendrickx Nog geen jaar geleden kreeg de Amerikaanse bank CIT Group 2,3 miljard dollar overheidsteun. De bank voor het midden- en kleinbedrijf had vol gens toezichthouders een 'solide basis', maar kwam door de onrust op de kredietmarkten toch in beta- lingsnood. Een tijdelijk probleem, concludeerde het Amerikaanse sys teem van centrale banken, de Fed. Een kapitaalinjectie van de over heid zou CIT vrij eenvoudig door zwaar weer loodsen. Het is anders gelopen. CIT heeft inmiddels sur seance van betaling aangevraagd. De overheid kan zo goed als zeker fluiten naar de geïnvesteerde 2,3 miljard dollar. Eerder in de maand gebeurde het zelfde bij de bank^ UCB in San Francisco. Nog geen jaar geleden investeerde de Amerikaanse belas tingbetaler 299 miljoen dollar, nu door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - 'Extreemrechtse Wil- ders komt naar Turkije' en 'Racist Wilders komt er aan', luiden de koppen in de Turkse media. Het nieuws dat de omstreden Neder landse politicus begin januari een bezoek brengt aan het land, is ook in Turkije doorgedrongen. Het is de eerste keer dat Wilders, na het uitkomen van zijn film Fit- na, een bezoek brengt aan een moslimland. Hoewel de naam Wil ders bij de meeste Turken niet meteen een belletje doet rinkelen, zijn z'n 'anti-islamfilm' en opvat tingen over moslims wel degelijk bekend in Turkije. Met uitlatingen dat de koran de religieuze versie is van Hitiers Mein Kampf maak je weinig vrienden in een moslim land. Het dagblad Zaman roept de ze week in herinnering dat Wil ders in zijn victoriespeech na de verkiezingen voor het Europees Parlement meteen duidelijk maak te dat een islamitisch land als Tur kije 'in geen miljoen jaar bij de EU' mag komen. En dat is precies ook de bood schap die Wilders, die begin janua ri met een Kamerdelegatie naar Turkije komt, persoonlijk aan de Turken wil overbrengen. Turkije past volgens hem niet bij de Euro pese Unie, de toetreding zou mil joenen kosten en het publiek in Europa zit er volgens de PW-voor- OPEN nAr.'_ Leeftijd' Studiejaar1 Vooropleiding LONDEN - Een bezoeker van the National Gallery in Londen bekijkt de instal latie 'The Hoerengracht' (1960-1972). Het kunstwerk van Ed Kienholz en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8