Digitaal platform voor ondernemers Netten breien, vis vangen en lekker opeten zeeland 127 Begrip voor kritiek op waterschap WEBSITE Veere heeft Zeeuwse primeur van nieuwe site voor uitwisseling kennis en informatie Weeghuisje van Ringbrug naar Stoomtrein Coes-Borsele woensdag 18 november 2009 S door Maurits Sep domburg - De ondernemers in Veere krijgen als eerste in Zeeland de beschikking over een nieuwe website waarop ze elkaar kunnen ontmoeten, informatie over elkaar kunnen vinden en zaken met el kaar kunnen doen. In de loop van volgend jaar worden ook andere gemeenten erop aangesloten. „De website www.platformonder- nemen.nl biedt de mogelijkheid om kennis op te doen over wat er in de omgeving allemaal is. Som mige ondernemers doen zaken met bedrijven ver weg in het land omdat ze niet eens weten dat ze in een dorp verderop hetzelfde kun nen krijgen tegen dezelfde prijs en met dezelfde kwaliteit", zegt Sabi ne Verburg, projectleider van het Virtueel Platform Veere. Dat veel ondernemers niet weten wat er iets verderop te vinden is, komt omdat ze vaak kleine bedrij ven hebben met weinig personeel en het dus zelf vaak te druk heb ben om goed te netwerken, ver klaart Verburg. „Met deze site kun nen ze veel informatie over elkaar vinden en zaken doen met elkaar. En dat op een moment dat dat hen het beste uitkomt, bijvoor beeld 's avonds." De Federatie van Ondernemersver enigingen Veere (FOV) heeft onge veer vierhonderd ondernemers als lid. Voorzitter Cor Zuiddam voor ziet ook voor de lokale onderne mersverenigingen veel voordelen omdat ze via de site hun informa tie kunnen verspreiden en een gro ter bereik hebben. „Belangrijk is wel dat de inhoud van de site actu eel blijft. En dat je er voortdurend iets kunt vinden, want anders ha ken mensen snel af" Volgens Ver burg is het de bedoeling om later ledenvoordeel toe te voegen aan de site. „]e kunt denken aan het sa men inkopen van producten." Dat Veere de primeur krijgt, komt omdat er relatief veel kleine onder nemers te vinden zijn en .omdat er een grote verscheidenheid aan branches is, zegt Verburg. „Dat zie je vaak bij plattelandsgemeenten. Daarom gaan we daar eerst erva ring opdoen." De website www.platformonder- nemen.nl gaat vrijdag officieel de lucht in. De site is een initiatief van MKB Zeeland, Kamer van Koophandel, Federatie van Onder nemersverenigingen Veere, ge meente Veere, provincie, Economi sche Impuls Zeeland en Rabobank Walcheren/Noord-Beveland. door Harmen van der Werf terneuzen - Waterschap Zeeuws- Vlaanderen investeert volgend jaar veel, terwijl de fusiepartner boven de Westerschelde, Zeeuwse Eilan den, in 2010 juist flink snijdt in de investeringen. Zeeuws-Vlaams wa terschapsbestuurder Conny Alme- kinders snapt in die zin wel dat bij de fiisiepartner Zeeuwse Eilanden met een scheef oog naar 'de over kant' wordt gekeken. In het alge meen bestuur van Zeeuwse Eilan den klonk maandag kritiek op het financiële beleid in Zeeuws-Vlaan- deren. De reserves worden aange sproken om onder meer nieuwe fietspaden aan te leggen. „Ik her ken mij niet in de kritiek, maar snap die wel", reageerde Almekin- ders gisteren. „Zeeuwse Eilanden heeft jarenlang meer geïnvesteerd dan wij. Je ziet nu een omgekeerde beweging. Dat zal meewegen." Van snel 'leuke dingen' doen vlak voor de fusie van de waterschap pen is geen sprake, ontkent Alme- kinders. „Het gaat om nuttige, noodzakelijke zaken, zoals het fietspad Groede-Oostburg. Zonder bijdragen van de provincie en ge meente hadden we dit project trouwens niet naar voren ge haald." De reservepositie van het waterschap blijft ondanks de hoge re investeringen 'ruim voldoende'. goes - Het weeghuisje aan de Ringbrug in Goes is gisteren verplaatst naar het terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele. Transportbedrijf Goud uit Waarde wist het pandje vlot en zonder brok ken te verhuizen. De gemeente Goes droeg daar 2500 euro aan bij. Het weeghuisje krijgt een plek vlakbij de Goederenloods, het grand café van de stoomtrein. Vrijwilligers zullen het versleten ge bouwtje, dat op een nieuw fundament is gezet, opknappen. Om het huisje goed bij elkaar te hou den, is er een spanband omheen getrokken. Op termijn komt er een weegbrug naast, echter zon der een bascule. Het huisje moest aan de Westha- vendijk wijken voor het woningbouwplan Goese Schans. foto Willem Mieras door Emile Calon domburg - Wat is er mooier dan zelf je netten breien, zelf je vis van gen en vervolgens lekker opeten, zegt Wim Vreeke. Voor de Dom burger is de strandvisserij zijn lust en zijn leven. Hij weet niet beter dan dat je op die manier je vis vangt. Als klein jongetje zag hij al hoe zijn opa op die manier garnalen, zeebaars, har der en tong ving. Als zesjarige kreeg hij van zijn opa zijn eerste sleepnetje. Die man, Adriaan Bur gers, leerde hem ook breien. Alfe netten die Vreeke nu maakt, zijn gebaseerd op tekeningen en patro nen die hij van zijn opa kreeg. Het kustvissen was altijd de ma nier voor bewoners van de kust streek om aan extra voedsel te ko men. Die manier van vissen is in Zeeeland echter een grote zeld zaamheid geworden, weet hij maar al te goed. Want wie vangt op deze manier nog zijn vis, vraagt hij retorisch. Met zijn 65 jaar is Vreeke de jongste Zeeuwse strandvisser die zelf nog zijn net ten kan breien. Hij vindt dat bij zonder jammer want op deze ma nier gaat een traditionele manier van vissen verloren. Van jongeren hoort hij regelmatig dat ze wel wil len, maar niet weten hoe ze net ten moeten breien. Om die reden heeft hij een boek geschreven over de Zeeuwse strandvisserij en hoe op traditionele manier netten moe ten worden gebreid. Vreeke weet dat er vraag naar is. Als voorbeeld noemt hij een oude visserman uit Breskens, die nu in Terneuzen woont, en al tijden met ongeduld wacht op het uitkomen van zijn boek. Hij heeft hem als eens gebeld en gezegd dat hij nu 83 is en het boek aan zijn kleinkin deren wil geven zodat ze wat meer te weten komen over de kustvisse rij. Vreeke is verguld met dat ver zoek maar hoopt toch dat vooral ook jongeren het boek zullen le zen. In het boek behandelt hij verschil lende soorten netten. Om te begin nen de zeefiiik. Volgens hem is dat de koningin onder de netten. Hij waarschuwt lezers wel dat het ma ken van een fuik een bewerkelijke klus is. „Maar met deze handlei ding moet het lukken." Ook geeft hij aan hoe er met een fuik gevist moet worden. „Simpel. Zet hem uit op het strand tijdens laagwater. Laat het tij er overheen gaan en ga met laag water weer kijken of er iets in zit. Met een beetje geluk zeebaars of een dikke tong." De garnalenkor, een eenpersoons duwnet, is het volgende type dat aan bod komt. Volgens hem is vis sen met een dergelijke kor bijzon der leuk. En de grijze Noordzeegar- nalen, die met behulp van die kor gevangen kunnen worden, zijn vol gens hem, culinair gezien, de beste van de hele wereld. Het sleepnet wordt ook beschreven. Vreeke roemt deze manier van vissen. De Zeeuwse Strandvisserij, een uitgave van De Boer/De Ruiter, is vanaf vrijdag verkrijgbaar in de boekhandel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85