221 zeeland 'Er is geen sprake meer van CDA 'Woongoed zaait onrust over scholen' Kritiek op waterschap is 'niet onbegrijpelijk' RADDRAAIERS Incidenten van afgelopen weekeinde hebben grote impact in Axel Ceweldsincidenten in Axel Kitty Looijer afgestudeerd in Tilburg almanak Bon woensdag 18 november 2009 Zeeland Uitnodiging Delta van nut voor Zeeland? Delta NV moet worden gesplitst in een commercieel en een publiek deel. Moeten de aandelen van het commerciële deel na de splitsing nog wel in handen blijven van de Provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten? Dat is een complex vraagstuk en de meningen daarover lopen uiteen. Op maandag 23 november 2009 orga niseert het CDA een bijeenkomst over dit onderwerp met diverse deskundige spre kers. U bent vanaf 19.30 uur van harte welkom in het gebouw van Waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 Middelburg. Kijk op www.cdazeeland.nl voor meer informatie. door Martijn de Koning OOSTBURG - De komst van brede scholen in Breskens en Oostburg mag in geen geval vertraging op lopen. De gemeente Sluis en wo ningcorporatie Woongoed Zeeuws- Vlaanderen moeten hun overleg daarover dus gewoon voortzetten. Dat stellen burgemeester en wet houders van Sluis in een brief aan directeur Kees Reinhoudt van Woongoed. Die liet vrijdag weten de beloofde bouw van de multifunctionele cen tra te heroverwegen. De kosten zouden, door gemeentelijke eisen aan het uiterlijk, veel hoger uitval len dan de beschikbare 18 miljoen euro. Bovendien vreest Woongoed dat voorziene gebruikers van de ge bouwen op korte termijn 'wegbe- zuinigd' worden door de gemeen te Sluis. Het college is verbaasd en teleurge steld, laat ze Woongoed nu weten. Ze stelt dat er in gesprekken 'nooit extra eisen zijn gesteld ten aanzien van de planvorming'. Burgemees ter en wethouders verwijten Woongoed verder onrust en ver warring te zaaien. Volgens Kees Reinhoudt is het nooit de bedoeling geweest de ge sprekken op te schorten. „We ne men geen maatregelen, dit is al leen een signaal. We willen juist verder praten, zodat we komend voorjaar een precies beeld hebben van de situatie en dan een beslis sing kunnen nemen." door Frank van Cooten Axel schrok het afgelo pen weekeinde op van een reeks mis handelingen. Ze ston den weliswaar los van elkaar en het betrof inciden ten, maar de schrik zit er bij velen behoorlijk in. In de Emmastraat reed een 65-jari- ge Axelaar op de fiets een man ach terna die auto's molesteerde. De Axelaar werd door de dader ver moedelijk met een pijp op zijn hoofd geslagen. Het slachtoffer ver blijft nog steeds in het ziekenhuis. De dader is nog niet gepakt. In diezelfde straat werd die nacht een 48-jarige bewoner mishan deld. Hij probeerde een ruzie tus sen een jongen en een meisje te sussen. De jongen sloeg de behulp zame Axelaar in het gezicht. Deze dader is imiddels door de politie opgepakt. „Zulke incidenten hebben een enorme uitstraling op de gemeen schap", zegt burgemeester Jan Lo- nink. „Er was sprake van grof ge weld tegen mensen die behulp zaam wilden zijn. Ik zou mensen willen adviseren anderen niet meer aan te spreken op hun ge drag als de eigen veiligheid in het geding is." Volgens Lonink kent Axel een on rustige groep hangjongeren, die overigens niets met de incidenten van afgelopen weekeinde te ma ken heeft. De jeugd is bekend bij de 'hangouderen' op het Szyd- lowskiplein, een groepje rasechte Axelaars. Met hun naam durven de Axelse senioren niet in de krant. Ze zijn bang anders een klap te krijgen. „Ik was vroeger ook geen lieverdje, maar kreeg een pak op mijn donder als ik iets uit vrat. De jeugd van tegenwoordig heeft geen respect meer. Niet voor de politie en ook niet voor de ouders. Ik ben echt geen watje, maar ik kom 's avonds niet meer buiten. En na zeven uur 's avonds doe ik de deur niet meer open. Maar dat is geen Axels probleem. Dat zie je overal." Eigenaar Daniël Luitjens van Al- bert Heijn constateert dat sinds de politie optreedt, er de laatste an derhalf jaar geen sprake meer is van overlast op het Szydlowski- plein. „Vroeger was het heel erg. Maar nu zit de politie er goed op. Maar natuurlijk is ieder incident er een te veel. Kijk, vroeger was er sprake van overlast, nu is er sprake van geweld." De stadsraad Axel praat deze week met de burgemeester en met de districtschef van de poli tie over de gebeurtenissen van af gelopen weekeinde. „In Amster dam halen ze niet eens de krant, maar in een kleine gemeenschap als Axel grijpen zulke gebeurtenis sen diep in", zegt voorzitter Pierre Eijsackers. De stadsraad gaat voorstellen aan- De politie heeft in Axel een 25-jari- ge man aangehouden. Hij wordt ervan verdacht de 48- jarige Axelaar te hebben mishan deld die zaterdagnacht poogde een ruzie tussen de aangehouden man en een meisje te sussen. De politie is nog op zoek naar de dader die in dezelfde nacht in de zelfde straat een 65-jarige Axelaar met vermoedelijk een stalen pijp op zijn hoofd sloeg. De dader mo lesteerde geparkeerde auto's. Het slachtoffer sprak de dader aan op zijn gedrag. De incidenten komen hard aan in Axel. Het gaat immers om grof gel- weid tegen mensen die behulp zaam wilden zijn. Burgemeester Lonink roept men sen op anderen niet meer aan te spreken op hun gedrag als de ei gen veiligheid in het geding is. Lonink wil raddraaiers via filmpjes op YouTube en posters in cafés aanspreken op hun gedrag. sluiting te zoeken bij het project Power. Naar aanleiding van het openlijke en ernstige geweld tij dens de koninginnenacht 2008 in Zaamslag, is daar Power geïntrodu ceerd. Het project behelst het weer baar maken van jongeren tegen groepsdruk. „De deelname van slechts acht Zaamslagse jongeren maakt duidelijk dat er nog heel veel jongeren niet bereikt zijn", stelt het Terneuzense CDA-raads- lid Jaap Scheele, vroeger onder meer actief als jeugdwerker in Zaamslag. De gebeurtenissen van afgelopen weekend in Axel onder strepen dat het nodig is dat Power wordt voortgezet, vindt het CDA. Scheele roept B en W op tot meer actie. „In een brief van het college aan de inwoners van Zaamslag, waarin de burgemeester enthou siast vertelt over het project, wordt de indruk gewekt dat het om een eenmalige aanpak van problemen ging. Maar als we Power laten zak ken, gaan we weer over tot het in cidenteel bestrijden van geweldda digheden zoals nu in Axel." Lonink wil het Power-project nog eens goed met de gemeenteraad doorspreken. De resultaten zijn volgens hem immers beperkt ge weest. De burgemeester ziet meer in een integraal veiligheidsbeleid met wijkraad, politie en scholen. En raddraaiers wil hij via YouTube en posters in cafés "aanspreken op hun gedrag. Jan van den Broeke van slijterij Cal&Cal op het Szydlowskiplein. Hij zag gis teren een auto met volle snelheid rondjes draaien op het plein. „Jammer dat zulke dingen gebeuren, maar wat doe je eraan? Wat het afgelopen weekeinde is gebeurd, zijn incidenten maar dat maakt het natuurlijk niet minder erg. De maatschappij is verhard." foto Peter Nicolai Voorzitter Pierre Eijsackers van de Stadsraad Axel: „De geweldsincidenten zijn ihtriest. Een van de slachtoffers schijnt met een pijp op zijn hoofd te zijn geslagen, omdat hij iemand die auto's aan het molesteren was tot de orde wilde roepen. Veel mensen zijn bang en doen niets. Voor hetzelfde geld krijg je een mes in je donder." foto Peter Nicolai www.pzc.nl sint jansteen - De 22-jarige Kitty Looijer uit Sint lansteen is afgestu deerd aan de Universiteit van Til burg. Looijer behaalde begin deze maand haar Master of Science in Logistics and Operations Manage ment. Kitty is oud-leerlinge van het Rey- naertcollege in Hulst. Tip? redactie@pzc.nl Hij was er gloeiend bij, die Bevelan der. Even hoopte hij nog dat de motoragent niet had gezien dat hij zijn gordel niet om had, maar dat bleek een illusie. Dat hij de veilig heidsriem nog snel even had vastge- klikt, mocht niet meer baten. Schuldbewust hoorde hij de diender aan: een bekeuring van negentig eu ro, exclusief zes euro administratie kosten. Daar ging zijn goede hu meur! Toen hij zijn weg even later tanden knarsend vervolgde, bedacht hij zich echter iets dat het leed aanmerkelijk verzachtte. Het afgelopen jaar had hij minstens 96 andere verkeersover tredingen begaan, die allemaal onbe straft waren gebleven. Een euro per keer, een koopje! IN ZEELAND 1Actie tegen wielrijdersterreur 2. Aanhouding mishandeling Axel 3. Roald en Adrie werken op niveau EN VERDER Stem op de stelling via www.pzc.nl/regio/zeeuws-vlaanderen 'bergers moeten blussen' STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl door Harmen van der Werf terneuzen - Waterschap Zeeuws- Vlaanderen investeert volgend jaar veel, terwijl de fusiepartner boven de Westerschelde, Zeeuwse Eilan den, in 2010 juist flink snijdt in de investeringen. Zeeuws-Vlaams wa terschapsbestuurder Conny Alme- kinders snapt in die zin wel dat bij Zeeuwse Eilanden met een scheef oog naar 'de overkant' wordt geke ken. In het algemeen bestuur van Zeeuwse Eilanden klonk maandag kritiek op het financiële beleid in Zeeuws-Vlaanderen. De reserves worden aangesproken om onder meer nieuwe fietspaden aan te leggen. „Ik herken mij niet in de kritiek, maar snap die wel", reageerde Almekinders gisteren. „Zeeuwse Eilanden heeft jaren lang meer geïnvesteerd dan wij. Je ziet nu een omgekeerde beweging. Dat zal meewegen." Van snel 'leu ke dingen' doen vlak voor de fusie is geen sprake, aldus de bestuur der. „Het gaat om nuttige, noodza kelijke zaken, zoals het fietspad Groede-Oostburg. Zonder bijdra gen van de provincie en gemeente hadden we dit project trouwens niet naar voren gehaald." De reser vepositie van het waterschap blijft ondanks de hogere investeringen 'ruim voldoende'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 64