nland|5 'Ik begrijp angst voor islam' Wassenaars akkoord AMC slaagter a's eerste in uit zaadballen stamcellen te kweken dat nieuwkomers zich meer moeten inspannen om in te burgeren woensdag 18 november 2009 Vrees voor moslims komt voort uit geweld dat uit naam van de islam wordt gebruikt, schrijft mi nister Van der Laan in zijn inte- gratiebrief. Die werd in de Twee de Kamer met wisselende reac ties begroet. DEN HAAG - Het is begrijpelijk dat de islam in Nederland als een be dreiging wordt ervaren. Dat heeft te maken met aanslagen en andere gewelddadige acties die uit naam van de islam worden gepleegd. Bo vendien wordt dat geloof steeds zichtbaarder in de samenleving, bijvoorbeeld door hoofddoekjes. Dat schrijft minister Eberhard van der Laan (Integratie) in zijn inte- gratiebrief die hij gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Uit het eveneens gepresenteerde Jaar rapport Integratie 2009 van het So ciaal Cultureel Planbureau blijkt dat de hoofddoek voor 40 procent van de bevolking symbool staat voor de islam. 1\vee op de vijf au tochtonen vinden daarnaast dat moslims gemakkelijk naar geweld grijpen om hun problemen op te lossen. Dit zorgt ervoor dat au tochtone Nederlanders zich ver vreemd voelen van hun eigen land, meent Van der Laan. Van der Laan noemt het 'zorgelijk' dat de islam als bedreigend wordt ervaren, omdat hierdoor grote groepen moslims onterecht wor den 'veroordeeld' voor de daden van enkele extremisten. Volgens de minister gaat het juist steeds be ter met de integratie van nieuwko mers. Zij passen zich steeds beter aan de Nederlandse samenleving aan. Zo is het aandeel van Turks- en Marokkaans Nederlandse jonge ren dat aan een hbo- of universitai re opleiding begint de afgelopen tien jaar verdubbeld tot circa 40 procent, blijkt uit het Jaarrapport Integratie. Ook vinden steeds meer nieuwkomers een baan. In 1998 was 44 procent van de al lochtonen aan het werk, vorig jaar was dat 55 procent. De Kamer rea geerde wisselend op de Integratie- brief Het CDA vindt de toon 'ste vig en reëel', maar mist maatrege len. „En de maatregelen die wor den genoemd, mogen wel een tandje strenger", aldus Mirjam Sterk. Het CDA zou bij toelating (Je eis van een diploma willen zien. Jeroen Dijsselbloem, partijge noot van de PvdA'er Van der Laan, noemt de brief 'sterk en reëel'. De WD is minder ingenomen. Paul de Krom: „Oude wijn in nieu we zakken. Ik zie geen nieuwe maatregelen en wel vaagheden en tegenstrijdigheden." De PW is 'zeer teleurgesteld'. Volgens Kamer lid Fritsma neemt het kabinet geen enkele serieuze maatregel en is het nog steeds niet doordrongen van de ernst van de problemen. Koningin Beatrix bezocht gisteren de ingrijpend gerenoveerde Arnhemse wijk Malburgen, een van de drie Vogelaarwijken die de stad telt. foto Hans Broekhuizen/De Gelderlander ter Chris van Veen van Onderwijs, die het schoolgeld wilde verhogen. De demonstraties tegen zijn voor nemens hadden overigens geen en kele zin. De bewindsman hand haafde de verhoging en ging niet heen. In 1973 verliet Van Veen de politiek, waarna hij als voorzitter van het VNO het boegbeeld werd van ondernemend Nederland. Gis teren overleed hij, 86 jaar oud. Ondanks z'n politieke jaren zal Van Veen toch het meest herin nerd worden als de voorman van de Vereniging van Nederlandse Ondernemingen die hij van 1974 tot 1984 was. Hoewel hij gezien z'n protestantse achtergrond - hij was kerkelijk zeer meelevend - meer iemand zou zijn geweest voor het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (het NCW, waar het VNO in 1996 mee fuseer de) zei hij direct ja toen het 'neu trale' VNO hem voor het voorzit terschap vroeg. Een groot succes boekte Van Veen toen in 1982 in zijn villa te Wasse naar het beroemde 'Akkoord van Wassenaar' werd gesloten. Verte genwoordigers van het eerste kabi- net-Lubbers en de vakbonden en werkgeversorganisaties spraken daarbij een vierjarige periode van loonmatiging af. In ruil daarvoor zouden werknemers arbeidstijdver korting krijgen. Door velen wordt het akkoord gezien als de basis voor het overal ter wereld inmid dels veel geroemde 'poldermodel'. AMSTERDAM - Onderzoekers van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam zijn er .als eerste ter wereld in geslaagd stam cellen op te kweken uit zaadbal weefsel. Deze vondst biedt hoop voor man nen die onvruchtbaar zijn, omdat ze in hun kindertijd een kankerbe handeling hebben ondergaan. De wetenschappers publiceren hun bevindingen vandaag in het toon aangevende The Journal of the Ame rican Medical Association. Steeds meer jongens overleven kanker in hun kindertijd. Een ver velende bijwerking van hun behan deling is echter dat deze jongens la ter vaak niet meer in staat zijn kin deren te verwekken, omdat de stamcellen van de zaadvormende cellen door de behandeling zijn af gestorven. Invriezen van sperma, zoals bij volwassen mannen ge beurt, is bij kinderen niet mogelijk omdat jongens voor hun puberteit nog geen sperma produceren. Stamcelbioloog Ans van Pelt en hoogleraar Humane Voortplan- tingsbiologie Sjoerd Rapping zijn er nu in geslaagd een kweekmetho- de te ontwikkelen voor zogenoem de spermatogoniale stamcellen, voorlopers van de spermacellen. Dat deden zij door weefsel van zes mannen, bij wie de zaadbal moest worden verwijderd wegens pro staatkanker, op kweek te zetten. De gekweekte stamcellen vermeer derden zich op een speciale voe dingsbodem, aldus het AMC. Voordat de methode grootschalig toegepast kan worden, is nog meer onderzoek nodig. De centrale Commissie Mensgebonden Onder zoek heeft het AMC toestemming gegeven om de studie voort te zet ten met menselijk weefsel. Binnenkort is het al wel mogelijk een stukje zaadbalweefsel van klei ne jongens te laten invriezen in het AMC. Dat kan dan eventueel later worden gebruikt om de vol wassen man vruchtbaar te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5