281 zeeland Zeeuws is goed voe jen esses Onderzoek GGD bij veehouders Oproer in Kamer over sint Hjin wonder dat de PW hewonn èt In 't Zeêuws eit 't iets vertrouwds Studiecentrum betrekt gebouw Latijnse schooi Zalco vraagt loonoffer van personeel woensdag 18 november 2009 GOES - De gezamenlijke GGD-orga- nisaties van Brabant en Zeeland' houden een wetenschappelijk on derzoek naar de relatie tussen in tensieve veehouderij en gezond heid. Het gaat over het aan het licht brengen of sprake is van effec ten op mensen met een aandoe ning van de luchtwegen. De resul taten worden eind 2010 verwacht. Tijdens het onderzoek wordt on der meer de aanwezigheid van fijn stof bacteriën en virussen in de buurt van veehouderijbedrijven ge meten. Ook worden de gezond heidsproblemen van omwonen den in kaart gebracht om te kun nen vergelijken met die van men sen in andere gebieden. Zo wil het onderzoeksteam te we ten komen of bepaalde aandoenin gen vaker voorkomen in gebieden met intensieve veehouderij. „Spe ciale aandacht gaat uit naar men sen met een aandoening van de luchtwegen, zoals astma, COPD of longontsteking", aldus de GGD. De metingen gebeuren bij vier tot acht bedrijven in Oost-Brabant en eventueel Noord-Limburg. De aanleiding voor het onderzoek is dat huisartsen en bewoners ver schillende keren aan de bel trok ken over mogelijke gezondheidsri sico's van intensieve veehouderij. „Ook kreeg het onderwerp veel po litieke belangstelling. Gemeenten zijn nu zoekend hoé zij gezond heid mee kunnen wegen in beslui ten op het gebied van intensieve veehouderij." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Er is geen enkele re den om de christelijke herkomst van Sint Nicolaas en het daaraan gerelateerde feest angstvallig te ver bergen. Dat vindt het CDA in de Tweede Kamer. De partij neemt stelling te gen het bewust weglaten van het kruisteken op de mijter en tabberd van Sint Nicolaas in Amsterdam en Antwerpen. In Antwerpen mo gen kinderen geen religieuze sym bolen onder ogen krijgen en moet Sinterklaas een 'geloofsneutraal' feest zijn. In Amsterdam mag het kruisteken niet, omdat de bevol kingssamenstelling multi-etnisch is en Sint Nicolaas een 'universele figuur moet zijn'. De Kamerleden Ad Koppejan en Jan Schinkelshoek vragen de minis ters Guusje ter Horst (PvdA, Bin nenlandse Zaken) en Ronald Plas- terk (PvdA, Cultuur) om ophelde ring. Ook vragen ze of de bewinds lieden bereid zijn op te komen voor behoud van een typisch Ne derlands feest, inclusief alle symbo len en verwijzingen. Koppejan: „Natuurlijk zien we dat de samen leving verandert. Maar het kan niet zo zijn dat we onze eigen cul tuur zouden moeten verlooche nen voor andere culturen." SYMPOSIUM Streektaal en algemeen beschaafd gaan goed samen door Jan van Damme Dit stukje wordt niet in het Zeeuws geschreven. Toch gaat het over het symposium over de rijkdom van tweetaligheid. Zeeuw se streektaal en algemeen be schaafd combineren hartstikke goed, zegt voorzitter Kees Martens van de Zêêuwse Dialect Verênigieng. Hij heeft de taaidag in Middelburg georganiseerd. Met sprekers als tv-presentatrice Nelle- ke van der Krogt, schrijver Kees Slager en de lange tijd in de bouw actieve Rinus Platschorre. Zij zijn voor Kees Martens sprekende voor beelden van mensen, die het me de door hun tweetaligheid ver heb ben geschopt. „Twitaeligheid is goed voe jen esses", zegt hij in zijn eigen streektaal. Martens (68) is ge boren en getogen in 's-Heeren- hoek, en heeft als ingenieur en doctorandus een carrière buiten Zeeland achter de rug. Algemeen beschaafd leerde hij pas op latere leeftijd, tijdens zijn werk. Op deze pagina vertellen drie deel nemers aan het symposium wat hen aan het hart gaat. Het symposium wordt zaterdag 21 no vember gehouden in de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg, 9.45-16.30 uur. door Frank Leenhouts In de heschiedenis ziin de staat- kundihe grènzn vé veranderd, ma de culturele grènzn bin ost altiid hliek gebleevn. Noe ziin et deu den ekonomische migratie de culturele grènz die an 't verandern ziin. In Olland ister een toestroom gewist van nieuw volk, zo vé dat er ier bii ons een andere cultuur is verscheenn. Die verhroei ma lang zaam mee et bestaand cultureel weefsel. Daar ta Limburgs bleek- gezicht et oakmaar over, en da bin nenlands hevoel van een brokke culturele kapiivegeid laot zn eihen makklik extrapoleren naar Europa. Maor ook onzen eihen minis ter-president èd een duit in't zakje hedoan mee z'n oproep tot Nor men en Waarden. Die bin altiid mistig gebleevn moar af en toe koj wè mérk wad a tie beboeln: As ver- tegenwoordiher van de Nederland se regering èt ie in Indonesië laotn weetn dattie zelf ook teehn et omohuwlik was, en de VOC-men- taliteit èt ie ons ook wè kji vo houwn. Die wou tus einhlik be- doeln 'de Normen en Waarden van de dominante hroep' Hjin wonder dat de PW zovee he wonn èt en 't CDA zo weinig ver- loorn èt bie de leste Europese ver- kiezinghn. Rinus de Regt (Haamstede 1953), programma-manager bij de politie. door Rinus de Regt eêuws, mee wie praet ik dat eihunluk? Een paer weken heleeu zat ik mee m'n dochter te ontbijten in Maastricht. Ik 'ad di een broodje ouwe kaes besteld. Toen de ober het bestelde nae ons taefeltje bracht zei d'n iets onbegriepelijks. Ut ênihe, dat ik kon verstae was iets van 'kies'. Laeter behreep ik dat 'n di 'kaes' mee bedoelde. Een Zêêuw zou zoiets nooit doen. Tehen vreemden praet je Neder lands of in ieder heval dathene, wat je ervan kan. Mae, tehen of lie ver hezeid mee wie praet ik eihun- lijk nog Zeêuws? Mee m'n vrouwe wè, mae eiheniijk alleen as we mee z'n twêêen bin. Onze kinders verstae wè Zeêuws, mae praeten het nie. Mee m'n familie praet ik Zeêuws, mae nie as d'r familiele den bie bin, die hin Zeêuws spré ken. De verehenwoordigster van de Zeêuwse dialectverênihieng Frank Leenhouts (Oostburg 1955), kunstenaar. sprak mien an in het Nederlands. De eindredacteur van dit stukje van de PZC stond in vloeiend Ne derlands op m'n voicemail. En toch, as ik Zeêuws praet, eit 't iets vertrouwds, sterker nog, 't voelt onwennig en nie passend as ik gin Zeêuws praet in die heval- len, die ik net noemde. Iedere Zeêuw, die ik zie op tv of 'oor op de radio herken ik an z'n accent. As ik in - bievoorbeeld - m'n werk Zeêuwen tehen kom, ebben we het altied even over onze gezamen lijke achterhrond, a zumme dat zel den in 't Zeêuws doen. Kennelijk emme t'ier over een soort onuuthesproken code. Ik bin benieuwd of dat bie iedere Zeêuw zo wérkt en welke waarden 'ier on der lihhen. Prof. dr. Rinus Sommeijer (Ovezan- de 1944), bioloog. tmmm MIDDELBURG - Het Middelburg Cen ter for Transatlantic Studies (MCTS) betrekt in februari het ge bouw in Middelburg, waar de La tijnse school en het Stedelijk Gym nasium ooit waren gehuisvest. Er worden straks ook colleges gege ven aan studenten van de Roose velt Academy. In 2007 kwam er een einde aan 642 jaar onderwijs in het gebouw, toen het ROC Zeeland verhuisde. Bij het MCTS volgen en geven in ternationale docenten en studen ten cursussen over de transatlan tische relaties tussen Amerika en Europa. Q Het MCTS wil een boek maken over de geschiedenis van het gebouw. Mensen die herinneringen hebben, kunnen een e-mail sturen naar e dianne@hotmail.com. VLISSINGEN - Als het aan de direc tie van aluminiumproducent Zal co in Vlissingen ligt, offeren de per soneelsleden 16 tot 22 procent van hun loon op. Dat is hen deze week verzocht. Dit loonoffer is een on derdeel van het besparingsplan dat de directie heeft bedacht. Het be drijf stelt last te hebben van de eco nomische crisis en de aanzienlijke energieprijzen. Het is de bedoeling dat de vakbon den en ondernemingsraad maan dag 23 november in gesprek gaan over de details van het voorgestel de besparingsplan. Ook Alumi niumsmelter Aldel in Delfzijl heeft het personeel zo'n loonoffer gevraagd. Beide bedrijven zijn on derdeel van de Klesch-groep, een industrieel investeerder. Zalco vroeg al werktijdverkorting aan voor vijfhonderd van de ruim zeshonderd personeelsleden. De medewerkers van het bedrijf heb ben onthutst gereageerd op het nieuws. Gistermiddag zijn de vakbonden ingelicht En ook die zijn verbaasd én ontstemd. Vakbond FNV Bond genoten spreekt van een 'sterfhuis constructie'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 52