41 binnenland Allochtoon moet stapje extra zetten Belichaming van Verbeet vindt klacht premier niet terecht 'Crisis-cao' voor kappers peter van straaten Minderjarig huwelijk niet langer erkend Geld voor windpark Noordoostpolder Geen gezinstarief bij verblijfsvergunning Gouden Gazelle voor Zeeuwse bedrijven Dotteren leidt tot schade 'Allochtoon' wordt 'nieuwe Nederlander' Nederlanders geven zich massaal op voor Bel-me-niet-register inoriam woensdag 18 november 2009 INTEGRATIENOTA Minister Van der Laan vindt den haag - Tweede Kamervoorzit ter Gerdi Verbeet heeft weinig be grip voor de klacht van premier Jan Peter Balkenende dat hij te vaak in het parlement moet ver schijnen. Volgens haar roept de premier de gang naar de Kamer over zichzelf af zei ze gisteren bij de presentatie van het Jaarboek Parlementaire Geschiedenis 2009. Volgens Verbeet praten verschillen de kabinetsleden tegenwoordig 'onbevangener' in het openbaar over actuele zaken die niet met hun eigen portefeuille van doen hebben. Zij verwees naar Balk- enendes uitspraken over het rijswijk - De twintigduizend kap pers in Nederland hebben een nieuwe cao. CNV Kappers heeft een akkoord daarover bereikt, zo liet de bond gisteren weten. De kappers krijgen in de cao, die loopt van 1 juli dit jaar tot 1 juli 2010, per 1 januari 1 procent loons verhoging. den haag - Meer dan 3,3 miljoen Nederlandse consumenten heb ben zich laten registreren in het Bel-me-niet-register, dat onge vraagde telefonische verkooppraa tjes moet tegenhouden, aldus het ministerie van Economische Za ken. Sinds 1 oktober hebben meer dan 650.000 mensen zich aange meld. De 2,7 miljoen mensen die toen nog stonden in het oude zo- AOW-akkoord op het afgelopen CDA-congres. „Dan is het niet vreemd dat de Kamer daar meer van wil weten", aldus Verbeet. „Een minister-president die zich vaker publiekelijk uitspreekt, moet niet verbaasd zijn dat hij dan ook vaker politiek ter verantwoording wordt geroepen." Balkenende weigerde twee weken geleden samen met vicepremier Bos naar de Kamer te komen voor een debat over de verhoging van de AOW-leeftijd. Pas na een drin gend beroep van Verbeet zegden premier Balkenende en minister Bos hun komst alsnog toe. Ook krijgen alle werknemers die op 1 januari 2010 in dienst zijn een eenmalige uitkering van 60 euro bruto. CNV-onderhandelaar Gerti van Valkenburg is tevreden over de 'cri sis-cao'. „Het belangrijkste is op dit moment dat er een cao is, met loonsverhoging." geheten Infofilter-bestand werden overgeheveld naar het nieuwe Bel-me-niet-register. Staatssecretaris Frank Heemskerk van Economische Zaken gaf het nieuwe Bel-me-niet-register per 1 oktober een wettelijke basis. Dat leidde direct tot een run. Op de eerste dag werden meer dan twee miljoen pogingen gedaan om de website te benaderen. DEN HAAG Nederland wil uitsluitend huwelij ken erkennen, als de bruid en brui degom beiden 18 jaar of ouder zijn. Dat heeft minister Ernst Hirsch Bal- lin van Justitie gisteren de Tweede Kamer laten weten. Deze regel moet straks ook gelden voor de er kenning van buitenlandse huwelij ken. Nederland erkent nu huwelij ken die in het buitenland zijn geslo ten, als beide partners minimaal 15 jaar zijn. Nederlanders kunnen pas trouwen als ze 18 zijn. DEN HAAG De initiatiefnemers van het Wind- park Noordoostpolder voor de kust van Urk kunnen hun plannen ver der uitwerken. Zij zijn het eens met minister Ma ria van der Hoeven van Economi sche Zaken over de financiering. Minister Van der Hoeven steekt 900 miljoen euro in het project, waartegen in Urk veel verzet be staat. De windmolens leveren stroom voor 400.000 huishoudens. DEN HAAG Migrantengezinnen krijgen toch geen korting als ze een permanen te verblijfsvergunning aanvragen. Een meerderheid van de Tweede Kamer had op initiatief van Chris tenunie en PvdA gevraagd een ge zinstarief in te voeren. Staatssecre taris Albayrak (Justitie) weigert dat. Deze week zijn verscheidene tarieven voor de aanvraag van een verblijfsvergunning fors verhoogd. ROTTERDAM Het Financieele Dagblad heeft giste ren prijzen uitgereikt aan het snelst groeiende kleine, middelgro te en grote bedrijf in Zeeland. De Gouden Gazelles gingen naar Bax-shop.nl uit Goes, dat licht- en geluidsapparatuur via internet ver koopt; aannemersbedrijf Delta Im- pex uit 's-Gravenpolder (slibontwa tering, afvalwaterzuivering), en naar scheepswerf Scheldepoort in Ritthem. utrecht - Patiënten die een open hartoperatie ondergaan, zonder dat daarbij de hart-longmachine is gebruikt, lopen door die ingreep de minste neuropsychologische schade op. Hartpatiënten die ge dotterd zijn en die een stent kre gen om de kransslagader open te houden, zijn jaren later minder goed af Deze mensen vertonen meer nadelige effecten op het ge bied van geheugen en leervermo gen. Dat maakte cardioloog in op leiding Jakub Regieli van het Uni versitair Medisch Centrum Utrecht gisteren bekend op een in ternationaal congres van cardiolo gen. Tot nu toe is steeds aangeno men dat dotteren de mildste ma nier is om een dichtgeslibd bloed vat weer te openen. Een jaar na zijn aantreden geeft minister Van der Laan voor het eerst zijn uitgebrei de visie op de integratie. Hij zet een tandje bij en legt de bal bij de allochtonen. Hij ziet haar nog voor zich, die allochtone moeder die zo weinig Nederlands spreekt dat ze niet eens weet op welke school haar kinderen zitten. „En dat voor een vrouw die al dertig jaar in Ne derland is! Dat kan natuurlijk echt niet", aldus Eberhard van der Laan, minister van Wonen, Wij ken en Integratie (WWI). De bewindsman gaf gisteren een toelichting op zijn 25 pagina's tel lende integratiebrief die hij giste ren aan de Tweede Kamer stuurde. Er is sprake van achterstallig onder houd in 'integratieiand'. Er zijn nog te veel eerste en tweede gene ratie migranten die geen woord Nederlands spreken, er komen De nota van minister Van der Laan van Wonen, Wijken en Integratie kent één opvallende nuance: de term 'allochtoon' is vervangen door 'nieuwe Nederlander'. Van der Laan zei hier zelf over: „In één opzicht is de definitie beter dan die van allochtoon/autoch toon. Die blijft maar aandacht vra gen voor waar iemand ook alweer vandaan komt. Dat is de kern van die definitie. Dat maakt nu even niet meer uit. Je bent hier, je mag meedoen, je moet meedoen." nog te veel laagopgeleide import bruiden naar Nederland, de werk loosheid en criminaliteit onder al lochtone jongeren is hoog en een grote groep Nederlanders voelt zich bedreigd door niet-westerse landgenoten. De nieuwkomers zijn aan zet, stelt Van der Laan. „Zij moeten kiezen voor Neder land. Van nieuwkomers mag een extra inspanning worden ver wacht om zich een plek te verwer ven in de Nederlandse samenle ving." Met verbazing schetst Van der Laan, die in een jaar tijd bijna veertig achterstandswijken heeft bezocht, dat dit bij veel allochto nen nog niet is doorgedrongen. „Ik was laatst bij een inburgerings- project, hoor ik inburgeraars kla gen over het feit dat ze maar drie dagen kinderopvang hebben. Nou, dat heb ik ook. Ze zien inburge ring als een verplichting, terwijl het een cadeau is. Geen land in Eu ropa heeft zo'n goed inburgerings- stelsel als Nederland." Dat hij al kaarten zet op de extra inspanningen van nieuwkomers, blijkt uit de voorbeelden die Van der Laan geeft. Hij vertelt over scholen met 98 procent nieuwe Nederlanders. „Dan zie je van die goedaardige docenten, met wallen onder de ogen. Een beetje het type Theo Thijssen (1879-1943, so cialistische onderwijzer, politicus en schrijver van Kees de Jongen, red.) Zonder morren nemen ze een kind van vier jaar aan die geen woord Nederlands spreekt en een leerachterstand van twee jaar heeft. Eigenlijk kan dat natuurlijk niet. Ik begrijp dat het lastig is om zo'n kind naar huis te sturen, maar het is een spankracht die niet eeuwig kan duren." Hij wil dat nieuwe Nederlanders beter hun best doen, maar veel sancties kan de bewindsman niet treffen. Leerlingen vonden dat hij als minister van Onderwijs moest vertrekken, maar hij bleef. Later zou hij als werk geversvoorzitter mede het poldermodel vormgeven. door Dick van Rietschoten Van Veen Ga Heen'. Wie begin jaren ze ventig als leerling of leerkracht in het voortgezet onderwijs vertoefde, kent ongetwijfeld nog deze leus, gericht tegen de toenmalige minis- I MAAfL. ALS MAMA\A 'A/v. LöJk VIN Dl"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4