Fotograaf op kousenvoeten Burgemeester Kramer van Kapelle: 'Koninginnedag niet met goud behangen' 22 CDA Rotterdamse veelplegers naar Rilland video meest gelezen woensdag 18 november 2009 Zeeland Uitnodiging Delta van nut voor Zeeland? Delta NV moet worden gesplitst in een commercieel en een publiek deel. Moeten de aandelen van het commerciële deel na de splitsing nog wel in handen blijven van de Provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten? Dat is een complex vraagstuk en de meningen daarover lopen uiteen. Op maandag 23 november 2009 orga niseert het CDA een bijeenkomst over dit onderwerp met diverse deskundige spre kers. bent vanaf 19.30 uur van harte welkom in het gebouw van Waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 Middelburg. Kijk op www.cdazeeland.nl voor meer informatie. door Luc Oggel RILLAND - In de opvang voor gede tineerde veelplegers die Stichting Ontmoeting wil opzetten bij Ril land, komen alleen volwassen mannelijke veelplegers uit Rotter dam. Dat zei Kees-Jan Hooglander van Ontmoeting gisteravond tij dens een presentatie voor de Rei- merswaalse gemeenteraad. De stichting, een christelijke orga nisatie die op diverse locaties in Nederland professionele hulp biedt aan thuis- en daklozen met een crimineel verleden, wil in een boerderij aan de Duivenhoek een 24-uursvoorziening voor uiteinde lijk twaalf cliënten opzetten. De plannen kwamen in september naar buiten, maar achter de scher men werd er al langer aan ge werkt. De fracties Leefbaar Rei- merswaal en Christenunie lieten weten niet blij te zijn met het feit dat het college de raad niet eerder had ingelicht. Leefbaar ziet het plan bovendien niet zitten. Het negen hectare grote terrein zal niet worden omheind, antwoord de Hooglander op een vraag van het CDA. Volgens hem is er een 'psychologisch hek'. „Als de bewo ners in de fout gaan, gooien ze hun eigen glazen in." Het is de bedoeling dat in het tweede kwartaal van volgend jaar zes bewoners aan een resocialisa- tieprogramma beginnen. Eerst moet er nog één en ander worden verbouwd. Kijk op www.pzc.nl voor een video van het transport van het oude weeg huisje naar zijn nieuwe stek. 1. Zwaargewonde bij Kruiningen 2. Vader en zoon overvallen 3. Nog niets bekend over dode TIPS? bevelanden@pzc.nl Voor een overzicht van alle PZC- video's: www.youtube.com/depzc ROUWFOTOCRAFIE Goesenaar Eddy Westveer specialiseert zich in reportages van uitvaarten door Claudia Sondervan Mijn moeder over leed in januari dit jaar. Ze was 83. Ze was oud. Maar ik had haar geen eer aangedaan als ik niet in herinne ring had gebracht dat ze ook een mooi, jong meisje is geweest." Het fotodocument dat Goesenaar Eddy Westveer maakte over het le ven van Adriana Westveer-Jobse vertoonde hij via een beamer bij haar uitvaart. De fotoreeks toonde haar als kind, tiener, jonggehuw de, moeder en grootmoeder, en deed haar meer recht dan enkel droeve woorden, vond hij. Hij maakte een herinneringsalbum over zijn moeder. „Daarna heb ik daar een hele tijd over nagedacht. Foto's uit gelukkiger tijden troos ten. Wat mij goed deed, kan ook anderen goed doen. Je kunt een fo topresentatie laten zien bij een af scheid waarbij geen sprekers zijn. Maar de foto's kunnen de sprekers ook houvast geven tijdens hun toe spraak." Westveer, al langer actief als foto graafbij theater- en jazz-evene- menten, besloot zich te specialise ren als rouwfotograaf In zijn vorig leven was Westveer accountmanager voor collectieve verzekeringen bij een zorgverzeke raar. „Ik bezocht veel bedrijven en instellingen. Dat werk spreekt niet echt tot de verbeelding. Tot voor kort kon ik nog werken met enige creativiteit, maar dat verdween steeds meer. Ik zag er geen toe komst meer in. ik ben nu 54. Ik wilde wat anders gaan doen. Ik heb alle verre vakanties nu wel ge had. Ik was eigenlijk verslaafd aan financiële zekerheden, had een te lefoon van de zaak en een auto van de zaak..." Westveer ziet zijn nieuwe werk niet als somber. „Ik heb al langer een fascinatie met de dood. Ik ben meer over het afscheid gaan naden ken toen mijn zwager in 1995 over leed bij een duikongeval in Malei sië. Hij is daar gecremeerd en de urn met zijn as is hier begraven. Mijn vrouw en ik zijn er naartoe gereisd en hebben de begrafenison- Uitvaartfotografie dernemer opgezocht die alles ver zorgd heeft. Ik heb er alles gefoto grafeerd: waar het ongeval gebeur de, het crematorium. Dat gaf een vreemd, maar bevredigend gevoel van afronding. Een enkeling vindt mijn nieuwe beroep macaber. Veel meer mensen in mijn omgeving zeggen dat ze het bijzonder vin den." Als vreemde fotograaf op be graafplaatsen verschijnen, vergt tact. Elke associatie met paparazzi tussen de zerken moet worden vermeden. Westveer volgt een uitvaart op kousenvoe ten. Close-ups van mensen in de stoet vermijdt hij. „Liever maak ik detailfoto's. Een hand op een schouder. Schouders onder de Eddy Westveer presenteert zijn rouwfotowerk op www.meerdan- eenfoto.nl. Een fotopresentatie kost 325 euro, een reportage van de uitvaart 425 euro. Uitvaartverzorgers hebben vaak contacten met derden die desge wenst als fotograaf optreden. Gespecialiseerde fotografen zijn breed voorhanden buiten Zeeland, maar dun gezaaid binnen de provin cie. Googlend op 'uitvaartfotogra- fie' zijn op internet diverse fotogra fen met verschillende aanpak en prijsstellingen te vinden. Westveer is al langer actief als con cert- en theaterfotograaf. Werk van Westveer hangt perma nent in Jazzcentrum Porgy en Bess in Terneuzen. Westveer maakte de foto's voor het boek Vlissingsestraat Middel burg dat deze week in De Druk- kery in Middelburg wordt gepre senteerd. Op afspraak toont Westveer zijn fo towerk in zijn eigen huis. Westveers rouwfoto's geven vooral sfeer weer. kist. Ik heb altijd een fiets bij me. Vooral in de dorpen gaat de stoet vaak te voet van de kerk naar de begraafplaats. Met een auto lukt het je niet om de stoet op fatsoen lijke, wijze vóór te zijn. Je moet op de toppen van je tenen acteren. Dat is ook het mooie van het werk. Zo'n gebeurtenis in een goede sfeer vastleggen kost ener gie." Sommige Zeeuwse uitvaart verzorgers aarzelen om beelddocumenten aan hun cliënten voor te stellen. Maar nieuw is rouwfotografie niet. Fo to's rondom een overlijden werd lang als onkies beschouwd, maar is voor de huidige generatie na tuurlijker, denkt Westveer. „Een afscheid van een overledene vastleggen in beeld was vroeger ge bruikelijker dan nu. Een portret van iemand op het doodsbed was heel gewoon. Ook later zijn uit vaartondernemers blijven fotogra feren bij opbaringen. Ze boden het families niet aan, maar als er om een foto gevraagd werd dan was die voorhanden." Een reportage is al na een paar dagen klaar in boekvorm of op cd. „Niet iedereen is er meteen aan toe om terug te kijken op een uitvaart. Maar een beelddocument is waardevol voor mensen die er door ziekte of verblijf in het buitenland niet bij konden zijn." door Lilian Dominicus WEMELDINGE - Wie voor Koningin nedag 2010 een idee heeft waar voor geld nodig is, die mag met een voorstel naar het gemeente huis komen. „Dan gaan we er eens over praten. Er is gemeenschaps geld beschikbaar." Dat zei burgemeester Siebe Kra mer van Kapelle gisteravond tij dens een zeer drukbezochte infor matiebijeenkomst over Koningin nedag 2010 in Wemeldinge, dat dit jaar wordt opgeluisterd met be zoek van de koninklijke familie. Volgens Kramer doet zowel de ge meente Kapelle als de provincie een duit in het zakje om er een ge slaagde dag van te maken. Hoeveel geld er beschikbaar is, ver meldde hij niet. „Het is ook niet zo dat we Koninginnedag dit jaar met goud gaan behangen. De Ko ningin is hier juist om te zien hoe wij elke vijf jaar op traditionele wijze Koninginnedag vieren." Volgens Kramer moet eerst een be groting gemaakt worden van alge mene uitgaven zoals facilitaire za ken en de catering. „Daarna gaan we kijken wat we willen uitgeven aan Oranje-activiteiten als verlich ting en groen." Uit de overvolle zaal kwamen vooral vragen als: hoe gaat de rou te van de stoet, welke elementen moeten in deze speciale Koningin nedag en hoe meld ik me aan voor een activiteit die de Koningin en haar gevolg echt gezien en/of mee gemaakt moeten hebben? Gezien het krappe tijdschema kan vanzelfsprekend niet alles aan bod komen. De koninklijke familie is hooguit een uur in Wemeldinge, de route mag maximaal 8oo meter lang zijn. „Maar ik stel vast dat een aantal echt Wemeldingse elementen er zeker in horen", zei de burgemees ter. „Zo willen we een aubade, maar we denken ook aan ringrij- den met het korte stokske of het stoeltjesrijden. Dat hoort nu een maal bij Wemeldinge. Ook Harmo nie OKK mag, als enige muziekver eniging van het dorp, niet ontbre ken. Misschien moeten we ook de versierde kinderfietsenoptocht in het programma doen." Wie een activiteitin gedachten heeft, kon gisteravond een enquêteformulier invullen. Ook de Oranjevereniging riep op e-mailtjes te sturen met ideeën. Voor wie niet hoort bij de gelukki gen die langs de route van de ko ningin staan, had de burgemeester nog een troost: „De NOS gaat de hele dag met zo'n zeventig man fil men en komt in alle straten." Kerkhof in Zaamslag. foto's Eddy Westveer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 46