PZCIjj Oranje speelt tegen 'het zwarte gat* 35 BANANENREPUBLIEK Rotterdammer bracht voetbal naar Paraguay 36 en 37 Surtees met sportauto door de Kanaaltunnel Rebellin moet zilveren medaille inleveren Paraguay Dick Advocaat wint weer met Duivels Nationale team van Guinee opgeheven Nederland-Paraguay vriendschappelijk <C)l> w Johnny Hoogerland is na vier weken feesten nog altijd topfit Woensdag 18 november 2009 Gérard de Nooijer zit in een spagaat voor bekerwedstrijd Tip? sport@pzc.nl door Roel Wiche HEERENVEEN - Elke vijf jaar herrij zen de doden in Paraguay en het bizarre is dat niemand daar nog van opkijkt. De machtige Colora do Partij misbruikt de stem van duizenden overledenen om de ver kiezingen te manipuleren, tot en met burgers die nog in de Oorlog van de Triple Alianza (1865-1870) hebben meegevochten. Zelfs Do nald Duck stemt in Paraguay, ver zuchtte een toppoliticus vorig jaar. Paraguay is met afstand de meest zonderlinge staat van Latijns-Ame- rika en dat begint al bij de naam die 'water dat naar de oceaan vloeit' betekent. Voor de goede or de: nergens grenst het land 'aan de zee. Vijf jaar geleden bleek dat de president rondreed in een gesmok kelde Mercedes die in Brazilië ge stolen was. Met het schaamrood op de kaken liet hij de wagen te rugbezorgen bij de eigenaar. Dat was' nog niets vergeleken met het schaamteloze regime- van dictator Stroessner, zoon van een bierbrou wer uit Beieren. Van 1954 tot 1989 regeerde hij Paraguay als een boe- venstaat, waarin gevluchte nazi's een nieuwe naam en een nieuwe identiteit kregen. De liefde voor het voetbal bleef al tijd overeind tijdens de vele dicta turen en de Paraguayanen hebben dat vooral te danken aan een Ne derlander. William Paats, een knaap uit Rotterdam die om ge zondheidsredenen naar La- tijns-Amerika was geëmigreerd, in troduceerde volkssport nummer één aan het eind van de negentien de eeuw. De gymleraar kocht in het Harrods-filiaal in Buenos Aires een bal met ventiel uit Engeland en liep daar al stuiterend mee door de straten van Asuncion, de hoofdstad van Paraguay. Volgens de overlevering was er direct spra ke van een volksoploop. Niet veel later richtte hij Club Olimpia op, met 38 titels de recordkampioen van het land. Decennialang bleef het Paragua- yaanse voetbal in de schaduw van de grote buren Argentinië en Brazi lië, waar gelukzoekers uit Schot land de eerste pioniers waren. Pas rond het WK van 1986 stond er een gouden generatie op, met de Weinig productief Paraguay is op Europese bodem niet bijster productief. In de laatste vijf vriendschappelijke interlands trof het land twee keer doel. Datum Tegenstander Uitslag j 14-11-2009 Paraguay-Qatar* 0-2 31-05-2008 Frankrijk-Paraguay 0-0 l 02-06-2007 Oostenrijk-Paraguay 0-0 31-05-2006 Georgië-Paraguay 0-1 j 27-05-2006 Denemarken-Paraguay 1-1 gespeeld in Sedan (Frankrijk) wonderlijke doelman José Luis Chilavert als grootste attractie. De extraverte goalie verbaasde de we reld met Van Hooijdonk-achtige vrije trappen en scoorde als eerste keeper ooit een hattrick. Tussen door mocht hij graag politici, scheidsrechters, journalisten en te genstanders beledigen. De nationale ploeg had er niet on der te lijden, want Paraguay heeft zich ontpopt tot een van de sterk ste voetbalnaties van Latijns-Ame- rika. De Albirrojas (witroden) kwa lificeerden zich voor de vierde keer in successie voor het WK en de wijze waarop dat gebeurde was indrukwekkend. In de eindeloze kwalificatiereeks eindigde de equipe van de Argentijn Gerardo Martino als gedeeld tweede, op een luttel punt van Brazilië. Para guay versloeg in eigen huis zowel de Brazilianen als de Argentijnen. Opmerkelijk genoeg doen ze dat zonder grote namen. Dat een semi- topper als Roque Santa Cruz (Man chester City) de bekendste interna tional is, zegt genoeg. Edgar Barre- to, oud-speler van NEC, revali deert van een gebroken midden voetsbeentje en doet niet mee. De spelers hebben een bijzondere missie, want voetbal is misschien COQUELLES Oud-wereldkampioen Formule 1 Jo hn Surtees is gisteren als eerste mens met een sportwagen door de Kanaaltunnel gereden. De 75-jarige Engelsman, die in 1964 in een Ferra ri de wereldtitel veroverde/stuurde een elektrisch aangedreven Ginetta G50 door de 55 kilometer lange on derzeese spoorverbinding tussen Engeland en Frankrijk. Surtees maakte het zondagsritje, zoals hij het noemde, door de tun nel als onderdeel van een liefdadig heidsactie. ROME Flet Italiaans olympisch comité Co- ni heeft gisteren wielrenner Davi- de Rebellin opgedragen zijn zilve ren medaille van de olympische wegwedstrijd in Peking in te leve ren. Coni geeft daarmee gevolg aan het besluit van het IOC, dat de plak eerder al opeiste omdat Rebellin in april positief was bevonden. De ze ge in Peking ging naar de Span jaard Samuel Sanchez. De Zwitser Fabian Cancellara schuift nu door naar de tweede plek, de Rus Aleks- andr Kolobnev naar de derde. MEEST CEtEZEN 1. Szczawinski in spoor illuster HW-trio 2. Zure nederlaag voor Terneuzen 3. Aanvalslinie zorgwekkend broos STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/sport Jose Luis Chilavert Bondscoach: Gerardo Martino (Ar gentinië). Plaats op Fifa-ranglijst: 21e (tus sen Servië en Oekraïne). WK-deelnames: vijf (1930, 1986, 1998, 2002 en 2006). Beste prestatie: achtste finale (in 1986, 1998 en 2002). Palmares: 2 keer kampioen van Zuid-Amerika (1953 en 1979). Bijzonderheden: Paraguay speelde één keer tegen Nederland. In juni 1998 won Oranje in Eindhoven met 5-1 door goals van Mare Over- mars (2), Patrick Kluivert, Frank de Boer en Jerrel Hasselbaink. wel het belangrijkste instrument om het imago van bananenrepu bliek bij te sturen. Al lijkt dat een onmogelijke klus, afgaande op het laatste nieuws. President Fernan do Lugo besloot anderhalve week geleden om zijn complete legertop te vervangen, zogenaamd om 'nieuw en jong bloed' in te breng en. In werkelijkheid vreesde hij een staatsgreep in het door en door corrupte land, waar iedereen zich nog steeds afvraagt waar een lening van honderden miljoenen uiL Taiwan is gebleven. Niet voor niets noemen de Argentijnen hun buurland 'het zwarte gat'. SEDAN Dick Advocaat heeft zijn derde ze ge in vier wedstrijden geboekt als bondscoach van België. De Rode Duivels wonnen gisteravond in het Franse Sedan een vriendschappelij ke interland tegen Qatar met 2-0. Voor rust maakte Axel Witsel de 1-0. Voormalig Ajacied Wesley Son- ck verdubbelde na rust de score. België speelde opnieuw zonder Vincent Kompany. Advocatte zette de verdediger van Manchester City uit de selectie omdat hij zich weer te laat meldde bij de selectie. Roque Santa Cruz begroet de presi dent van Paraguay, Fernando Lugo. DAKAR Het nationale voetbalelftal van Gui nee bestaat niet meer. Minister van Sport Fodeba Isto Keiro van de Afri kaanse natie heeft het team giste ren wegens 'slechte resultaten en gebrekkige discipline' ontbonden. Guinee slaagde er niet in zich te kwalificeren voor het WK volgend jaar in Zuid-Afrika. Het verloor af gelopen weekeinde met 3-0 van Ivoorkust en eindigde als laatste in de kwalificatiegroep. Keiro kondig de ook het ontslag van de bonds- coaches aan. Locatie: Abe Lenstra Stadion, Heerenveen Aanvang: 20.45 uur Televisie: vanaf 20.00 uur op SBS6 Scheidsrechter: Vladimir Hrinak uifSlowakije Vermoedelijke opstelling Nederland: Stekelenburg Van Bronckhorst t Mathijsen De Jong v.d. Vaart Huntelaar Heitinga Van Bommel v.d. Wiel Rolant Quist. GN bron Rudy Boogert Heitinga staat op 49 John Heitinga kan vanavond zijn vijftigste interland spelen voor Nederland. Daarmee is hij één van de meest ervaren spelers in de huidige selectie. Speler Interlands Giovanni van Bronckhorst 95 Rafael van der Vaart 73 Dirk Kuijt 58 Mark van Bommel 52 Joris Mathijsen 51 John Heitinga 49

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35