21 zeeland De politie is niet jê PZC Niet meer voor elk wissewasje de auto Onzichtbaar woensdag De krant 5 weken voor 15 euro! De politie wint aan gezag door het schrijven van bonnen, meent minister Guusje ter Horst. Strenger optreden in strijd tegen 'asociaal gedrag'. VIER AUTO PZC fr woensdag 18 november 2009 door Ernst Jan Rozendaal Omdat ik laatst, tijdens een fietstochtje in Limburg, een contact lens was kwijtgeraakt, ging ik voor het eerst in vijfjaar naar de opticien. Volgens hem gin gen mijn lenzen maximaal vier jaar mee. Het was dus hoog tijd. Ik kreeg twee nieuwe aangeme ten en kon weer haarscherp zien. Alleen trad wel een ander gebrek aan het licht. Ik kon geen letter meer lezen. Ik was aan een lees bril toe. En dat terwijl ik net het nieuwe boek had aangeschaft van mijn favoriete schrijver, Paul Aus- ter. De titel - Invisible - was me nu iets te toepasselijk. Het verhaal bleef letterlijk onzichtbaar. Paul Auster is voor mij niet zo maar een schrijver. Hij is de eer ste auteur die ik ooit interviewde. Een vraaggesprek met A.F.Th, van der Heijden, gepubliceerd in een studentenblad, tel ik niet mee, want dat leverde geen cent op. „Pas als ze je voor je verhalen be talen, weet je dat je goed genoeg bent", citeer ik Rudolf Born, een personage uit Invisible. Dankzij nog nieuwere, multifocale lenzen ben ik dat nu aan het lezen. Het interview met Auster, op 26 januari 1990, was het eerste waar voor ik werd betaald, door De Groene Amsterdammer. Geamuseerd keek de Amerikaan naar mijn was lijst aan gedetailleerd uitgeschre ven vragen. „Meestal pennen jour nalisten alleen wat trefwoorden op een papiertje." Ronduit verrast was hij door de stapel boeken die ik graag gesigneerd wilde hebben. Misschien was ik toch meer fan dan journalist. Tijdens de laatste boekenweek in terviewde ik in Porgy 8c Bess Tim Krabbé, ook een schrijver die ik bewonder. Natuurlijk bedelde ik niet om een handtekening en ja wel, mijn vragen stonden tref- woordgewijs op een kladje. Wat zou er gebeuren, bedacht ik toen ik Invisible dichtsloeg, als ik de kans kreeg de inmiddels we reldberoemde Paul Auster nog maals te interviewen? Vermoede lijk zou ik meteen mijn exem plaar van dit prachtboek onder zijn neus duwen met de vraag het titelblad te signeren. De grens tussen journalist en fan zou wederom onzichtbaar zijn, vrees ik. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 99<? Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken. kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept ven 71,35 per kwartaal (NA14) Q ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 PostcodeWoonplaats TelefoonnummerEmailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie GEZAG De familie Waleson uit Middelburg en de familie Mol uit Goes laten vier weken de auto staan. Hoe bevalt datVandaag: de Walesons. Nog één dag, dan mogen de Walesons de auto weer pakken. Ze kijken er reikhalzend naar uit. „Nee, we zijn nog niet van onze verslaving af', bekent Irma. „Het is makkelijk dat we straks niet meer zo hoeven na te denken, als we ergens heen willen. Maan dag liep mijn fietsketting er nog af, vijf minuten voor ik bij de muziek school moest zijn. Die heb je er niet binnen een paar minuten weer op. Normaal had ik de auto gepakt, maar nu moest ik met een andere fiets. Die had platte ban- WEKEN ZONDER COS «Zeeland den en geen licht. Heel vervelend, als je haast hebt!" Irma stelt al te onhandige fiets tochtjes stiekem uit tot het einde van de week. „We moeten nog' steeds een vloerkleed hebben, maar daar wacht ik mee tot we de auto weer hebben. Ik ben wél naar een vriendin in Vlissingen gefietst om haar te helpen klussen. Dat was al zo vaak uitgesteld. Maar als het geregend had, dan had ik het verschoven", zegt ze lachend. Irma realiseert zich dat ze zich in een luxepositie bevindt. „Ik kwam iemand tegen die bewust helemaal geen auto heeft. Wij doen het al jaren zo. Eindelijk krijgen we er kenning', zei ze tegen me." Toch heeft de autoloze maand haar wel bewuster gemaakt. „Ik stap straks heus wel weer in de au to, maar niet meer voor elk wisse wasje. Het is niet vreselijk zonder auto. In principe zouden we straks alles op de fiets kunnen doen, bin nen Middelburg. Dat hebben we nu ervaren. De auto staat nog steeds te koop. We willen een klei nere. Maar 'm helemaal wegdoen? Dat gaat niet gebeuren." door Marcel Modde en Ondine van der Vleuten Rob Kroes (56) uit Hulst „Een jaar geleden kreeg ik een bon van 50 euro voor rijden met voormistlampen. Ze stonden per ongeluk aan. Mijn vrouw reed, want ik had wat op. De agenten zeiden: alles wat we vanavond staande houden, wordt bekeurd. Zeker om het quotum te halen. Heel bot. Dit had een averechts effect." et is niet de eerste keer dat de minister roept om herstel van het gezag op straat bij de politie. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe seizoen van de Politieaca demie gaf Ter Horst dit zelfs als expliciete opdracht mee aan de opleiding en de korp sen. Excessen, zoals rond het strandfeest bij Hoek van Holland, wakkeren de discussie over de rela tie met de burger verder aan. De tijd dat de politie de beste vriend van de burger kon spelen, is voor bij. De minister ziet nadrukkelijk een andere rol weggelegd voor de sterke arm: niet langer die van hulpverlener, maar primair verant woordelijk voor ordehandhaving en opsporing. Bestuurders Ad van Baal en Pieter Tops van de Politieacademie vin den haar zorg om afnemend gezag terecht. Volgens hen hangt dat deels samen met het ge drag van individuele agenten, 'waarin disci pline en overwicht sterker aanwezig mo gen zijn dan nu soms

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2