zeeland 123 vangen en vervolgens lekker eten allesoverdegriep.nl smJB •2B.IP Paauwenburg kan zorgcentrum Open Hof op haar buik schrijven Frida Steenblik vertrekt als directeur CSW woensdag 18 november 2009 Meer nieuws over de Mexicaanse griep vind je op door Emile Calon W in. „Hamer de palen met een moker flink foto's Ruben Oreel at is er mooier dan zelf je net ten boeten, zelf je vis vangen en vervolgens lek ker opeten, zegt Wim Vreeke. Voor de Domburger is de strand- visserij zijn lust en zijn leven. Hij weet niet beter dan dat je op die manier je vis vangt. Als klein jongetje zag hij al hoe zijn opa zo garnalen, zeebaars, harder en tong ving. Als zesjarige kreeg hij van zijn opa zijn eerste sleepnetje. Opa, Adriaan Burgers, leerde hem ook boeten. Alle netten die Vreeke nu maakt, zijn gebaseerd op teke ningen en patronen die hij van zijn opa kreeg. Het kustvissen was altijd de ma nier voor bewoners van de kust streek om aan extra voedsel te ko men. Die methode is in Zeeeland echter een grote zeldzaamheid ge worden, weet hij maar al te goed. Want wie doet het zo nog, vraagt hij retorisch. Met zijn 65 jaar is Vreeke de jong ste Zeeuwse strandvisser die zelf nog zijn netten kan maken. Hij vindt dat bijzonder jammer, want zo gaat een traditionele manier van vissen verloren. Van jongeren hoort hij regelmatig dat ze wel wil len, maar niet weten hoe ze net ten moeten boeten. Daarom heeft hij een boek geschreven over de Zeeuwse strandvisserij en hoe op traditionele manier netten moeten worden gemaakt. Vreeke weet dat er vraag naar is. Als voorbeeld noemt hij een oude visserman uit Breskens die nu in Terneuzen woont, en al tijden met ongeduld wacht op het uitkomen van zijn boek. De Zeeuws-Vlaam- se visserman heeft Vreeke als eens gebeld en gezegd dat hij nu 83 is en het boek aan zijn kleinkinde ren wil geven, zodat ze wat meer te weten komen over de kustvisse rij. De Domburger is verguld met dat verzoek, maar hoopt toch dat vooral ook jongeren het boek zul len lezen. In het boek behandelt hij verschil lende soorten netten. Om te begin nen de zeefuik. „Dat is de konin gin onder de netten." Hij waar schuwt lezers wel dat het maken van een fuik een bewerkelijke klus is. „Maar met deze handleiding moet het lukken." Ook geeft hij aan hoe er met een fuik gevist moet worden. „Simpel. Zet hem uit op het strand tijdens laagwater. Laat het tij er overheen gaan en ga met laag water weer kijken of er iets in zit. Met een beetje geluk zeebaars of een dikke tong." De garnalenkor, een eenpersoons duwnet, is het volgende type dat aan bod komt. „Vissen met zo'n kor is bijzonder leuk. En de grijze Noordzeegarnalen, die met behulp van die kor gevangen kunnen wor den, zijn culinair gezien, de beste van de hele wereld." Het sleepnet wordt ook beschre ven. Vreeke roemt deze manier van vissen. „Het is zonde dat deze oude manier van vissen zo zeld zaam is geworden. Want volgens liefhebbers gaat er niets boven de sfeer van twee mannen die in de nacht over het laagtij een sleepnet door de golven trekken." De Zeeuwse Strandvisserij, een uitgave van De Boer/De Ruiter, is vanaf vrijdag verkrijgbaar in de boekhandel. „Het kan gebeuren dat je fuik volspoelt met kwallen of wier. Dan geeft de fuik zoveel weerstand dat hij kapot kan slaan of wegspoelen." „Zorg tijdens het duwen door het water dat de plank van de garnalenkor niet teveel van de bodem afkomt, anders mis je garnalen." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Nu het wijkcentrum Open Hof is verkocht aan de ge meente Vlissingen, voor één euro, is ook het zorgcentrum voor Paau wenburg van de baan. l'Escaut staakt haar inspanningen. Al een paar jaar voerde directeur Jan van Beekhuizen van de wo ningcorporatie gesprekken om eer stelijns zorgverleners warm te krij gen voor een plekje in een nieuw, uitgebreid wijkcentrum op de loca tie grond waar nu Open Hof staat. Hoewel de huisartsen, de tandarts, de osteopaat en de apotheek wel wilden, strandden de gesprekken. „De partijen hadden onvoldoende gevoel bij het plan, het duurde te lang voordat het zou worden gerea liseerd of ze hadden te maken met een smalle portemonnee", luidt de uitleg van Van Beekhuizen. Maar nu de gemeente het wijkcen trum heeft gekocht, omdat de stichting die het buurthuis in bezit had de exploitatie niet langer rond kan krijgen, haalt de directeur een grote streep door het plan. „Dat valt logischerwijs stil. Dat is jam mer, maar voor de buurt betekent het een stukje zekerheid. Op korte termijn. Maar op lange termijn? Ik denk dat Paauwenburg er niet zo veel mee opschiet." Volgens Van Beekhuizen is het be langrijkste dat bewoners functione rende voorzieningen tot hun be schikking hebben. „En die heeft ze nu ook wel. Dus linksom of rechts om zijn wij toch wel tevreden." Goes j Marconistraat 13 J (0113) 22 41 03 www.tmcwoonwinkels.nl MIDDELBURG - Frida Steenblik stopt als directeur bij de Christelij- ■ke Scholengemeenschap Walche ren, in Middelburg en Vlissingen. Ze gaat vanaf r januari aanstaande werken als directeur-bestuurder bij Scholengroep Leonardo Da Vin ei in Leiden. De reden voor het ver trek van Steenblik is een persoon lijke. Ze verhuist vanwege haar nieuwe partner, die in Amsterdam woont. Steenblik was vijf jaar ac tief als directeur bij de CSW. De CSW heelt nog geen nieuwe di recteur gevonden. „Maar die proce dure verloopt voorspoedig", meldt Steenblik. Eind november moet haar opvol ger bekend zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25