141 meningen Grensarbeid en grootspraak O te gast brieven ZMF 3 Marysol woensdag 18 november 2009 door Edwin van Overmeire p vrijdag 13 november kopte deze krant: 'Op lossing probleem grensarbeid'. In het be treffende artikel valt te lezen dat er hoop gloort voor Zeeuwen die over de grens willen werken. De huidige bureaucratie en complexe regelgeving kunnen volgens gede puteerde Marten Wiersma wor den omzeild door middel van deta cheringconstructies voor grensar beiders. In een dergelijke opzet zou er voor een betrokkene niets veranderen met betrekking tot fis caliteit, pensioenopbouw en zorg verzekering. Die blijven immers in eigen land. Bij het lezen van zijn uitlatingen kan ik als belastingkundige slechts meewarrig het hoofd schudden. Je zou toch mogen verwachten dat een gedeputeerde zich goed laat voorlichten, voordat hij zijn opvat tingen daarover wereldkundig maakt. Uitspraken op het terrein van grensarbeid trekken immers in de media altijd de nodige aan dacht. Dat is nog tot daar aan toe, maar door dergelijke grootspraak worden betrokkenen op het ver- gkeerde been gezet Allereerst misbruikt Wiersma de term 'detachering'. Detacheren be tekent namelijk 'het vrijmaken ter wille van een tijdelijke opdracht'. Als een betrokkene dus perma nent in een ander land gaat wer ken, dan is hij niet langer verze kerd voor de Nederlandse sociale verzekeringen. Hij is vanaf dat mo ment verzekerd in het land waar hij werkt. Alleen indien een werknemer tij delijk voor een werkgever buiten Nederland gaat werken, kan hij (op verzoek) verzekerd blijven in Nederland. Dat noemen wij nu 'detachering'. Verder zit aan detachering in bo vengenoemde zin een termijn. Een werknemer mag aldus maxi maal vijfjaar gedetacheerd wor den. Ook mist detachering de geschets te fiscale gevolgen. Verblijft een werknemer voor zijn werk meer dan 183 dagen per kalenderjaar in een ander land (in de relatie met België geldt overigens in plaats van een kalenderjaar een referentiepe riode van twaalf maanden), dan betaalt de werknemer vanaf de eer ste dag dat hij in het buitenland werkt belasting in dat betreffende land. De door de gedeputeerde in het vooruitzicht gestelde gevolgen kloppen dus niet. Dat betekent overigens niet, dat dit 'droomscenario' niet wenselijk zou zijn. Daarin staat we niet alleen. Ook de Nederlandse regering deelt de opvatting dat binnen de Europese Unie grensoverschrijdende arbeid fiscaal uiteindelijk niet tot een an dere uitkomst zou mogen leiden dan niet-grensoverschrijdende ar beid. Dat is het ideaalbeeld. Dit* vergt echter een aanpak op Euro pees niveau. Ook andere partijen, zoals de Stichting Grensarbeid, streven toepassing van het fiscale en sociale zekerheidsstelsel van de woonstaat van de werknemer na. In de praktijk is dat scenario voor de meeste lidstaten echter een brug te ver, doordat daardoor de gelijkheid op de werkvloer geweld wordt aangedaan en de situatie ontstaat dat een gelijk bruto loon niet een gelijk netto loon oplevert met alle-gevolgen van dien voor het overleg over arbeidsvoorwaar den en de administratieve lasten voor werknemers en werkgevers. Dat had Wiersma en zijn advi seurs toch ten minste bekend moe ten zijn. Een gedeputeerde behoort dergelij ke ongenuanceerde uitlatingen niet te doen. De grensarbeider wordt immers een spoedige oplos sing van al zijn problemen in het vooruitzicht gesteld, die niet te rea liseren valt. Verder moet een volks vertegenwoordiger zich onthou den van het werken met construc ties. Dat strookt niet met zijn voor beeldfunctie. Ik schaar de uitlatin gen van Wiersma om die reden maar onder de noemer 'wishful thinking' en geef hem in overwe ging om voortaan bij zijn leest te blijven en een opinie over de ge volgen van grensoverschrijdende werkzaamheden over te laten aan de echte specialisten op dat ter- Edwin van Overmeire is als fiscalist werkzaam bij Bolwerk 7 Accoun tants belastingadviseurs te Terneu- zen. Hij is tevens lid van de Raadge vende Commissie GWO Grensover schrijdend Werken Ondernemen). Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Gemeente Borsele Natuurlijk wil wethouder de Bruij- ne helemaal .niet dat de gemeente Borsele stopt met de geldelijke bij drage aan het Historisch Museum in Goes. Hij weet best dat daar al honder den kinderen van Borselse basis scholen op bezoek zijn geweest in het kader van educatieve projec ten. Hij weet vast wel dat ze daar met veel plezier deskundig worden rondgeleid in een gebouw dat alle stof van het verleden van zich af heeft geschud. De kinderen kijken hun ogen uit en vertellen dat ze met opa of oma terugkomen. Wethouder de Bruij- ne weet ook best dat de mensen van het museum hard werken aan nieuwe tentoonstellingen, aan sa menwerking met andere musea, aan nieuwe projecten en aan noem maar op, om nog meer be zoekers binnen te krijgen. En dat allemaal met een handjevol betaalde krachten en een heleboel vrijwilligers. Nee, die wethouder maakte maar een grapje. Hij koes tert ons culturele erfgoed, net als ik. Dorothe Tempelman-Venselaar Smitsweg 19, Driewegen Zevenheuvelenloop Bij de Zevenheuvelenloop was 20% van de deelnemers oververhit. Eigen schuld, zeg ik in eerste in stantie. Kijk eens hoe deze joggers gekleed zijn in deze tijd van het jaar: lange broek, thermoshirt, nog een shirt en een jack. Allemaal superfunctioneel, maar bij een temperatuur van 14 graden en duizenden lopers om je heen vragen om problemen. Echte atleten, en dat heeft niets met de loopsnelheid te maken, lo pen in een korte broek en een hemdje. Wel direct na de finish iets extra's aantrekken. Toch is het niet helemaal de eigen schuld van de te dik aangeklede lo pers. Via tijdschriften, hardloop winkels, trainers en andere loop goeroes laten ze zich informeren en krijgen onder andere adviezen over kleding, schoenen, eten en drinken. Helaas volgen ze deze adviezen blindelings en in alle omstandighe den op met alle gevolgen van dien. Jan Roose Beukenstraat 243, Goes Deelnemers aan de Zevenheuvelenloop. foto Rick Nederstigt/ANP WCT en kerncentrale In de krant lees ik dat er na de cri sis weer meer gekocht en geconsu meerd moet worden. Gelukkig zijn er ook mensen die verder kijken. Dat aantal mensen zal nog moeten groeien om ons wereldje leefbaar te houden. Die mensen kijken naar de combinatie van duurzaam heid en economie in het belang van leefmilieu en klimaat. Minder en duurzamer besteden. Minder hebzucht en status. Meer herge bruik en zuiniger energiegebruik. C02-uitstoot beperken en stoppen met verspilling van gas, olie en wa ter. Gebruik maken van wind- en zonne-energie. Dit betekent: geen WCT (minder goederenproductie). Geen tweede kerncentrale. En de eerste sluiten. Argumenten: milieu vervuiling en gezondheidsschade bij winning van uranium. Het af valprobleem blijft. De koelwaterlo zingen zorgen voor aantasting eco systeem. Omgeving loopt gevaar bij rampen en ander onheil. Kern centrales schrikken toerisme af. Helpen mee aan de opwarming van de aarde. Huub van der Lubbe van De Dijk zingt: 'We zijn met zo velen'. Kees Krijger Wagnerlaan 2, Vlissingen ZMF 2 In mijn adviespraktijk maak ik or ganisaties duidelijk dat een klacht beschouwd dient te worden als een geschenk. Er wórdt immers gratis aangegeven waar ruimte is voor verbeteringen. De meerderheid van de Zeeuwse Staten heeft daar kennelijk moeite mee indien het kritiek van de ZMF betreft. Sjoerd Heijning (VVD) noemde de ZMF zelfs 'een organi satie waar we in Zeeland vooral last van hebben', aldus de krant van 14 november. Hij en vele andere Statenleden be grijpen er dus weinig van dat kriti sche organisaties zoals de ZMF soms een geschenk kunnen zijn. Door in beroep te gaan bij de Raad van State kan de overheid gewezen "worden op een incorrecte maatre gel van de overheid. Omdat overhe den vaak in de fout gaan moeten ze teruggeroepen kunnen worden. De bijdrage aan de ZMF terug draaien is derhalve dom en kort zichtig. Peter H. de Dreu 3 Ruigendijk 10, Driewegen Provinciale Staten besloten de structurele subsidie van de ZMF te reduceren tot een kwart. Daar naast moet de Zeeuwse Milieufede ratie, wil ze nog iets voor de Zeeuwse natuur kunnen beteke nen, projectgelden binnenhalen. Bij mij rijst de vraag waarom de Staten de afrekening voor ontpol- deren en mosseldossier bij de ver keerde partij legt. In mijn ogen is de ZMF te veel macht toegedicht. Is het niet de po litiek zelf (Brussel, nationaal, pro vinciaal) die het natuurbeleid heeft bepaald? Het is toch wel een beetje vreemd dat degene die erop toe ziet, de kous op de kop krijgt. Op Accommodatie Plaats Vertrekperiode Ga naar marysol.nl of uw ANVR reisbureau. Bel 0900- 2468246 Alle vertrekdata, verblijfsduren en prijzen op marysol.nl of uw ANVR reisbureau. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en calamiteitenfonds. Inclusief: Boek nu onderstaande accommodaties al vanaf Vlucht, transfer 4* hotel Volpension, Incl. wijn bij de maaltijden 2 halve dag excursies Luchthavenbelasting CostadelaLuz Punta Umbrla Hotel Barcelo Punta Umbria Beach t/m maart 2010 t/m maart 2010 t/m maart 2010 |j t/m maart 2010 CostadelSol Benalmadena Hotel Triton Torremolinos Hotel Las Palomas Marbella Rlricon Hotel Rlncon Andaluz Ca'n Pastilla Hotel Las Arenas Playa de Palma Hotel Barcelo Pueblo Park maart 2010 maart 2010

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 14