Oost-Groningen is klaar met Marx en Lenin De geest van Geert waart rond in Venlo Na gemeenteraadsverkiezingen is het sowieso lastig landelijke conclusies trekken.' II Herindelingsverkiezingen ,.T j i i i -• I j t *t woensdag 18 november 2009 Philip van Praag, politicoloog Oldambt Bij de herindelingsverkiezingen van vandaag worden zés nieuwe fusiegemeenten gevormd. Per l januari 2010 telt Nederland dan nog 431 gemeenten. 4. Reiderland 5. Scheemda 6. Winschoten nu eenmaal óók over." Het resultaat van morgen is volgens Opstelten belangrijk, ook al gaat het om een handjevol gemeenten. „Als je wint, geeft dat een enorme stimu lans om keihard door te gaan." Als Mark Rutte allang met zijn campagne bus naar huis is, staat Marij Peeters op de verkiezingsdag nog te folderen op de Hei dense weekmarkt. Ze is in fusiegemeente Peel en Maas lijsttrekker voor Lokaal Hel den. „Ik denk dat wij morgen de enige par tij zijn die hier nog campagne voert", ver moedt Peeters. „Landelijke partijkopstuk ken hebben hier niets te zoeken." Horst a/d Maas 11. Meerlo 12. Horst a/d Maas 13. Sevenum Venlo 7. Venlo 8. Arcen en Velden Venray 9. Venray 10. Wanssum Peel en Maas 14. Helden 15. Kessel 16. Maasbree 17. Meijel Aan de vervroegde verkie zingen in Oost-Gronin- gen doen twee communis tische partijen mee. Hun rol lijkt echter uitge speeld. door Niek Opten Meer dan vijftig jaar lang vond het commu nisme vruchtbare bo dem op de uitgestrek te akkers van Oost-Groningen. Ge knecht door de schatrijke graan- boeren bekeerden vele arbeiders zich tot Marx en Lenin. Maar de kans is aanzienlijk dat vanaf van daag het zeer linkse gedachtegoed in plaatsen als Beerta, Finsterwol- de en Scheemda niet meer verte genwoordigd is in de lokale ge meenteraad. Daaraan zijn de com munistische partijen vooral zelf schuldig. Het kan hard gaan. Vijftien jaar ge leden bezat de Nieuw Communis tische Partij Nederland (NCPN) nog de absolute meerderheid in de raad van Reiderland, een fusie van Nieuweschans met de diepro de gemeenten Finsterwolde en Beerta. Momenteel speelt de par tij, in 1991 opgericht nadat de CPN opging in GroenLinks, met nog een zetel geen rol van betekenis meer. Het grootste probleem is de 'opvol ging van ervaren kameraden', zo als de NCPN het zelf schetst op haar website. Drie van de acht kan didaten op de kieslijst zijn tachtig jaar of ouder. Het ontbreekt de lo kale communisten aan 'actieve contacten onder de bevolking'. Maar er speelt meer. De aanleg van Blauwestad, een villawijk rondom een kunstmatig meer dat kapitaalkrachtige westerlingen naar de arme regio moest trekken, heeft de communisten diep ver deeld. De toenmalige NCPN-wet- Engel Modderman foto DvhN houder en -fractie stemden uitein delijk in met dit plan, tot grote woede van een groot deel van de achterban. Dit 'prestige-object dat de verschillen tussen arm en rijk zal versterken' was reden voor En gel Modderman uit buurgemeente Scheemda om tien jaar geleden de Verenigde Communistische Partij (VCP) op te richten. In 1998 was Modderman nog landelijk lijsttrek ker van de NCPN. Maar ook de VCP kan oude tijden niet doen herleven. Na de gemeen teraadsverkiezingen in 2006 moest de VCP een van haar 'twee zetels inleveren. In de nieuwe fusiegemeente Old ambt (Reiderland, Scheemda en Winschoten) krijgen de commu nisten het alleen maar lastiger. De grootste partner, Winschoten, is weliswaar ook links georiënteerd, maar een stuk gematiger. Pogingen van de NCPN om geza menlijk met de VCP de verkiezin gen in te gaan zijn gestrand. Uit een opiniepeiling van Dagblad van het Noorden bleek vorige week dat zowel de NCPN als de VCP geen zetels zullen halen in de raad van Oldambt. Vooral de SP gooit hoge ogen. Gunstig voor met name de VCP is dat bijna de helft van de kiezers nog geen besluit heeft ge nomen. Met hun duidelijke pro test tegen Blauwestad, dat op een fiasco dreigt uit te lopen wegens gebrek aan kopers, kunnen Mod derman en de zijnen mogelijk nog wat zwevende stemmen naar zich toetrekken. Maar zoals vroeger wordt het niet meer. Vandaag had het zijn dag kunnen worden: verkie zingen in Venlo. Maar Geert Wilders doet niet mee. En zijn kiezers blij ven morrend thuis. door Wim Doesborgh Het is onwezenlijk stil in de Venlose binnenstad. Sinterklaas mag dan wel in het land zijn, veel kooplustigen trekt de midden stand nog niet. En van de gemeen teraadsverkiezingen merk je al he lemaal niets. Nu de landelijke kop stukken zich na hun publiciteits- bombardement hebben terugge trokken onder de Haagse stolp, is het de beurt aan de lokale politiek. Maar behalve een paar raampos- ters op de gevels van de Markt wijst niets op verkiezingskoorts. Zelfs de bekraste verkiezingsbor den die de laatste dagen de open bare ruimte geweld aandeden, zijn alweer verdwenen. „Nee, ik ga niet stemmen", zegt een vrouw in het centrum van stadsdeel Blerick. „Want Geert doet niet mee, is het niet?" Ze is gehaast, want de kinderen komen Geert Wilders foto DG van school. „Wel jammer hoor." 'Geert doet niet mee'. Het is het ge luid dat zachtjes over de verkie zingsstilte van Venlo heen hangt. Voor zover ze erover iets kwijt wil len, blijken veel PW-stemmers te leurgesteld. Bij de verkiezingen voor het Europees Parlement stem de eenderde van de Venlonaren nog Wilders. En dat beloofde wat voor de raadsverkiezingen. Geert zou de gezapige, vastgeroeste poli tiek van Venlo als een orkaan van het tapijt blazen. Geert zou Venlo veroveren als een vorst. Ook de aanhangers van de andere partijen zitten er een beetje mee in de maag. Want moet je blij zijn dat echte Geert-fans nu weer bij jou aantikken? Of beseft men dat elke zetel die nu wordt binnenge haald misschien geen fluit waard was als Geert had meegedaan? „We waren graag met hem in de bat gegaan", zeggen de politici van de andere partijen. Maar Geert gaat niet in debat. Welbeschouwd is het fascinerend hoe Wilders de politieke discussie in de straten van zijn geboortestad kan beïnvloeden, zonder zelf ook maar één vinger uit te steken. De geest van Geert hangt over Ven lo. Maar stiekem vragen kiezers zich al af: zou hij het wel doen, als hij de macht in handen krijgt? Het werpt al een licht op de Tweede Kamerverkiezingen. Want ook als de PW de grootste wordt, kan Wilders nog altijd redenen vinden of zodanige eisen stellen, dat hij de regie niet hoeft op te pakken. En blijft de aanhang wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11