Microfinanciering als reddingsboei Ondersteuning bij gratis software starten met ondernemen en Microkrediet nodie? microstart wbsmêêêSÊêSÊNÊ Sinds het uitbreken van de kre dietcrisis en de economische recessie heeft de bancaire sector pas op de plaats gemaakt bij het verstrekken van financieringen. Lichtvaardig toekennen van kre dieten zijn anno 2009 uit den bo ze. De startende ondernemer moet hiervoor de tol betalen. Mi crofinanciering is een manier voor startende ondernemers om het broodnodige beginkapitaal bijeen te sprokkelen. door Henk van de Voorde NIEUWDORP - Zo kunnen onder nemende dromen alsnog verwezen lijkt worden. Microfinanciering biedt startkapitaal voor ondernemers die met een gedegen businessplan en via coaching de stap zetten naar het zelf standig ondernemerschap. MicroStar- ter Zeeland is de boei waar een star tend ondernemer zich aan kan veran keren. Onlangs vond in Landlust te Nieuwdorp de kick-off van Mi- croStarter Zeeland plaats. Het ministerie van Economische Za ken heeft in Zeeland gekozen om de 'distributie' van microfinanciering te stimuleren via subsidiëring van een pi- lot. MicroStarter Zeeland is opgericht om de intake en advisering van (po tentiële) ondernemers op een efficiën te en duurzame wijze te organiseren. „Met name door de kredietcrisis heb ben de banken steeds minder moge lijkheden en moet de startende onder nemer aan steeds hogere eisen vol doen. Het is nodig dat er initiatieven worden genomen om deze starters, die een belangrijk onderdeel van on- A/y ondernemers 200 adviseurs met verstand van zake Micro Financiering coaciwvg Grace Boldewijn, voorzitter van MicroStarter Zeeland. Foto: duofoto ze toekomst vormen, te bereiken, te faciliteren en te coachen. MicroStarter Zeeland is een professionele organisa tie die ervaren coaches inzet om star tende ondernemers te begeleiden met het schrijven van een ondernemings plan en bij het aanvragen van microfi nanciering. Wij werken alleen met professionele coaches vanuit het be drijfsleven. Het zijn enthousiaste des kundigen met een grote affiniteit voor het MKJ3. Ze brengen hun vak specifieke kennis in en bewaken de structuur van het (startende) bedrijf', aldus ondernemerscoach Grace Bolde wijn, voorzitter van MicroStarter Zee land. De Zeeuws-Vlamingen Karlie van de Vijver en George Lernout zijn bijvoorbeeld coach van MicroStarter. Ze hebben een lange carrière achter de. rug in de techniek respectievelijk de bancaire sector. „Het accent ligt op intensieve coaching. De coaches zitten op de huid van de starter en wil len alles weten. Wat is bijvoorbeeld de winstmarge? Zo haalde een starten de ondernemer weliswaar een grote order binnen, maar dankzij een veel te hoge korting. Dat konden we dus niet accepteren. De order moest wor den afgeblazen. De coaches steken veel tijd in vroegtijdig bijsturen. Hoofddoel van intensieve coaching is het voorkomen van faillissementen", aldus Grace Boldewijn. De Surinaam se van origine heeft het succesvolle en- gineeringsbureau Bocari opgebouwd, met vestigingen in Breda, Paramaribo en (recentelijk) Curacao. Er werken een dertigtal mensen. Grace, die che mische technologie studeerde aan de TU in Eindhoven, werd in 2002 in London uitgeroepen tot European Black Business Woman. Groei en winst genereren staan voor haar niet bovenaan het prioriteitenlijstje, maat schappelijk betrokken ondernemen wel. In het binnenland van Suriname, waar men veelal verstoken is van elek triciteit en schoon water, richtte Gra ce Boldewijn een eigen fabriek op. Goed voor economie en werkgele genheid. Vrouwen in techniek In Nederland draagt ze haar steentje bij aan de instroom van vrouwen in de techniek. „Het imago van de tech niek is verkeerd. Dat is jammer. Er is in de techniek zoveel ten goede veran derd. Dat je er vieze handen van zou krijgen is een achterhaalde gedachte. Ondernemen is voor mij op zoek gaan naar kansen in de markt en het benutten van kansen. Als ondernemer moet je risico's durven nemen, maar wel goed oog hebben voor de valkui len. Daarom zijn onze ervaren coaches ook zo belangrijk bij het be geleiden van startende ondernemers. Ze kunnen veel narigheid helpen voorkomen." Microfinanciering is een welkome steun voor startende of bestaande ondernemers die moeite hebben een krediet via een reguliere bank te krijgen. Als toetssteen geldt met name of er een degelijk en goed doortimmerd ondernemersplan is. Mi croStarter kan een maximale lening van 35.000 euro verstrekken om de bedrijfsactiviteiten te financieren. Mi- crofinanciermg is een initiatief van het ministerie van Economische Za ken. Daartoe is Qredits opgericht: een gespecialiseerde kredietverlener die zich richt op de financiering MKB-ondernemingen in Nederland. Er is tegenwoordig geen be drijf meer dat niet afhanke lijk is van software. Vaak gaat het om softwarepakketten die niet al leen duur zijn in de aankoop, maar waarvoor je jaarlijks ook de licentie moet betalen. Bovendien zijn de mogelijkheden om de soft ware aan de eigen bedrijfsomstan digheden aan te passen vaak af hankelijk van de medewerking van de leverancier van de soft ware, zegt Peter Koelemij, com mercieel directeur van Softechma- trix in Schoondijke. De oplossing is volgens hem Open Source soft- door Dennis Rijsbergen SCHOONDIJKE - Maar wat is nu precies Open Source software? Open Source software is meestal gratis te downloaden en te gebruiken volgens de General Public License (GPL). De GPL regelt ondermeer dat de bronco de van de software vrij beschikbaar is en beschermt tegen misbruik door commerciële partijen. Er zijn tiendui zenden gratis Open Source software pakketten beschikbaar. Met Open Source zijn bedrijven af van terugke rende licentiekosten, en dat betekent voor ondernemers een flinke kosten De software van Open Souree. verlaging voor hun ICT-investerin- gen. Daarnaast is Open Source een strategische keuze, aldus Koelemij. Het open karakter van de software maakt namelijk toekomstige uitbrei dingen en koppelingen aan andere pakketten mogelijk. "Softechmatrix BV heeft een volledig nieuw concept bedacht om Open Source software professioneel in de. markt te zetten", stelt Koelemij. "Wij zijn één van de weinige bedrijven in Nederland, die ICT-bedrijven en vakspecialisrische bedrijven volledig ondersteunt, bij het implementeren van Open Source software. Softechmatrix is een sup portorganisatie op het gebied van vele soorten applicaties, zoals bijvoorbeeld voor de sales en marketing, websites, administraties, HRM, document ma nagement en kennisbeheer. Wij bie den een totaalpakket aan ondersteu nende diensten aan onze partners, ICT-leveranciers en dienstverlenende bedrijven. Zij kunnen Open Source software nu beter en sneller bij hun Foto: duofoto klanten, meestal bedrijven, installe ren."Er zijn tienduizenden gratis Open Source programma's die voor het oprapen liggen. Vaak weten on dernemers niet van het bestaan van de ze programma's af. "Bovendien ont breekt vaak de kennis bij bedrijven om die programma's ook daadwerke lijk te implementeren. Soms is zakelij ke programmatuur uitgebreid en com plex. Om snel en efficiënt met deze software te kunnen gaan werken, is het dus belangrijk dat er goede hulp is. Softechmatrix werkt samen met haar partners, die wij technische en commerciële ondersteuning geven." Bedrijven zijn dus af van dure licen ties en onafhankelijk van de leveran cier van de software. "Onze partners kunnen ondernemingen nu alle aan dacht geven bij de implementatie en het eventueel uitbreiden van de soft ware. Voor de eindgebruiker zijn onli ne trainingen beschikbaar en bedrijfs- specifieke modules kunnen direct in opdracht op maat worden geschre ven", stelt Koelemij.Er zijn voor het Zeeuwse bedrijf nog wel wat drem pels te nemen. Want professionele software downloaden vanaf internet heeft al snel het imago dat het over il legale software gaat. Bovendien is er de vrees voor virussen en slecht wer kende programma's. Koelemij: "O- pen Source software is volledig legaal. Alle door ons geselecteerde toepassin gen zijn web-based en volledig te be veiligen tegen onbevoegd gebruik. Wij testen en documenteren uitge breid de gekozen applicaties en de door ons geleverde Open Source dis tributies zijn minstens zo betrouw baar als 'gewone' software. Het is ver standig als ondernemers dan ook ten minste het Open Source alternatief overwegen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 113