io verkiezingen Gekaapt door Den Haag Rita Verdonk moet roer overgeven aan lokale politici Zes herindelingsgemeen ten mochten zich de afgelopen weken 'verheugen' op de aandacht van hordes Haagse politici. Tot ergenis van de lokale partijen. woensdag 18 november 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Hanneke Keultjes en Laurens Kok an Peter Balkenende (CDA), Wouter Bos (PvdA), Alexander Pechtold (D66), Mark Rutte (WD) en Jan Kees de lager (CDA). Het was in Horst aan de Maas een komen en gaan van lande lijke partijkopstukken, verzucht Freek Selen. Het is voor de lijsttrekker van Essen tie, de nieuwe lokale partij in de Limburgse gemeente, lastig opboksen tegen al die publi citeit genererende politici. „Wij hebben een prijsvraag op onze site. De winnaar krijgt een taart. Dat spreekt lokale kiezers aan." Horst aan de Maas is exemplarisch voor de andere vijf Limburgse fusiegemeenten. Ook daar buitelden landelijke partijkopstukken over elkaar heen in de campagne. Hun blik- sembezoekjes zorgen weliswaar voor publici teit, maar juist omdat de grote tegenstander, de PW van Geert Wilders, in geen van de gemeenten meedoet, zeggen de verkiezin gen van vandaag 'heel weinig' over de lande lijke .verhoudingen, constateert politicoloog Philip van Praag. „Na gemeenteraadsverkie zingen is het sowieso lastig landelijke con clusies trekken. Partijen als PW, SP en D66 doen relatief minder vaak mee aan gemeen teraadsverkiezingen. En juist de PW en D66 hebben in de landelijke peilingen de wind mee." Toch zullen landelijke partijen een goede uitslag wel degelijk uitventen, vreest Van Praag. „Wint de PvdA in Venlo, dan ziet de partij dat als positief signaal. Daar wil ze richting de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2010 van profiteren. Bovendien pro beert de PvdA het vertrouwen dat veel kie zers in crisismanager Wouter Bos hebben te kapitaliseren." - Partijleider en minister van Financiën Bos is niet voor niets het 'gezicht' van de PvdA-campagne. Hij stond dagenfang rode rozen uit te delen. Was dit niet een beetje potsierlijk? Partijvoorzitter Lilianne Ploumen, tevens campagneleider, vindt van niet. „Je kunt politieke partijen die voor hun zaak staan toch niet kwalijk nemen dat ze er vol voor gaan." De PvdA kreeg na de afstraffing bij de Europese verkiezingen nog forse kritiek van haar eigen evaluatie commissie. De partijtop was tijdens de cam pagne te onzichtbaar geweest. Nu lijkt de partij het andere uiterste hebben opgezocht. Ploumen bivakkeerde vier dagen in Venlo, ministers en Tweede Kamerleden overspoel den de herindelingsdorpen en Bos was on ontkoombaar. WD-voorzitter Ivo Opstelten draait er even min omheen: „Door met onze gehele Ka merfractie die gemeenten te bezoeken, gene reer je aandacht. En daar gaan verkiezingen Zuidpias 1Moordrecht 2. Zevenhuizen-Moerkapelle 3. Nieuwerkerk aan den IJssel Voor het eerst doet Trots op Nederland mee aan verkiezingen. De partij van Rita Verdonk waagt een kans in het Zuid-Hol landse Zuidpias. Zuidpias is een van de zes herindelingsgemeente, waar vandaag verkiezin gen worden gehouden. En waar Trots op Nederland (TON) een gooi doet naar raadsze- tels. Niet Rita Verdonk, maar loka le politici zullen de kar er moeten trekken. Rita Verdonk: „Ik merk al een tijdje dat ik niet iedereen uit de partij meer ken, dat mensen zich aan mij moeten voorstellen. Het is een vreemde gewaarwor ding als iemand opeens op het po dium klimt en de visie van Trots op Nederland verkondigt. Dat zijn voor mij emotionele momenten. Heel apart." Rita Verdonk In Zuidpias zijn er 27 raadszetels te vergeven. Hoeveel TON er zal ha len, is niet te voorspellen. De ande re politieke nieuwkomer, de PW, doet deze ronde nergens mee. Ver donk kan dus niet de degens krui sen met haar voormalige partijge noot Geert Wilders. Dat vindt ze niet erg. „Wij gaan uit van onze ei gen kracht. Trots op Nederland is er voor iedereen die mee wil doen. Wij maken geen verschil op basis van godsdienst, de PW wel." TON heeft in Zuidpias elf kandida ten op de lijst staan. Het zijn geen ervaren politici. Verdonk heeft foto ANP zich niet bemoeid met de kandida tuur, zegt ze. „Kandidaten die zich melden, krijgen eerst een vragen lijst te beantwoorden, daarna volgt een aantal gesprekken. De landelij ke selectiecommissie en de afde lingsbesturen bepalen de kandida tenlijst. Pas als zij er niet uitko men, komt de zaak op mijn bu reau. Zo voorkom je vriendjespoli tiek." Problemen zoals indertijd bij de LPF zijn volgens haar nooit hele maal uit te sluiten. „Je probeert de risico's in te calculeren. Maar laten we elkaar geen mietje noemen, het zal vast een keer gebeuren dat er iets misloopt. Zelfs al heb je nog zoveel procedures om dat te voor komen." Het programma van Trots op Ne derland in Zuidpias is vooral geba seerd op de landelijke visie van de partij. De partij wil de oude poli tiek uitbannen door vooral naar de mensen te luisteren, meldt het programma. „Politici zitten nu te veel op het pluche met oorklep pen op. Je moet je oor te luisteren leggen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10