Een eerlijke stroomrekening op campings De robot als schoonmaker bedrijf Campings, van groot tot klein, kampen vaak met het probleem dat campinggasten meer elektriciteit gebruiken dan waarvoor ze betalen. Vooral in het voor- of naseizoen willen gas ten hun stekker nogal eens in ver schillende vrije stopcontactpaal tjes steken. Paneelbouw Middel burg heeft een oplossing ontwik keld: een energiemanagementsys teem waarbij de kampeerder de stroom betaalt die hij gebruikt. door Dennis Rijsbergén MIDDELBURG - Niet alleen goed nieuws voor campingeigenaren, maar ook voor die campinggasten die wei nig stroom gebruiken, maar toch het volle pond betalen. Paneelbouw Mid delburg heeft zes jaar lang het systeem ontwikkeld en eraan gesleuteld. "Nu is het klaar om op de markt te ko men. Alle bugs hebben we eruit ge haald", zegt Jos Westerbeke van het Middelburgse bedrijf. Nu nog betalen mensen met bijvoor beeld een caravan een vast bedrag per dag of week voor het gebruik van elektriciteit. "Je ziet dat op veel cam pings zes of tien ampère wordt aange boden. Dat is niet meer genoeg voor Jos Westerbeke: "Ons energiemanagementsysteem is erg interessant voor minicampings." Foto: Denvon Medio de huidige moderne campinggast. Die doet de airco aan en de magne tron en dan slaat de stop door. Ge volg is dat ze energie gaan 'stelen'. Ze steken de stekker voor de airco in een vrij paaltje en weer een andere stek ker in een ander vrij paaltje." Vooral in het voor- en naseizoen willen cam pinggasten nog wel eens stroom aftap pen van andere stroompaaltjes, omdat die toch niet gebruikt worden. "Bo vendien is het dan kouder en zetten campinggasten, terwijl ze een paar uur gaan wandelen op het strand, wel alvast lekker de kachel aan. Het probleem voor de campingeige naar is dat die klant bijvoorbeeld tien euro per week voor de stroom be taalt, maar 35 euro verbruikt." Kiezen Met het managementsysteem kan dat niet meer. De campinggast kan bij aankomst aangeven op welke plaats hij wil staan en hoeveel ampère hij nodig denkt te hebben, legt Westerbe ke uit. 4, 6, 10 of 16 ampère. "Kiest de klant voor zes ampère, maar ge bruikt hij te veel apparaten, dan slaat het systeem uit. Hij moet dan naar buiten om op een resetknop druk ken. Gebeurt dat drie keer, dan zal er bij hem een figuurlijk lichtje gaan branden: 'Hé, ik moet of een appa raat uitschakelen, of ik moet 10 of 16 ampère hebben.'" Een stekker in een vrij paaltje steken, heeft geen zin, want die doet het niet als er geen ge bruiker is geregistreerd. Rest de cam pinggast niets anders dan bij de recep tie te 'upgraden' naar meer ampère. Wanneer de gast uitboekt. rolt uit de printer de factuur voor precies de ge bruikte hoeveelheid stroom. Een eer lijke rekening dus. Paneelbouw Mid delburg - behalve in de recreatiesec tor ook. werkzaam in de machine- en utiliteitsbouw en de bagger- en ofïs- horesector - was een van de eerste be drijven in Nederland dat een derge lijk energiemanagementsysteem ont wikkelde. Inmiddels zijn er volgens Westerbeke concurrenten die ook zo'n systeem op de markt brengen. "Maar die zijn gekoppeld aan een re gistratiesysteem. Dat kan met ons sys teem ook, maar hij kan ook los opere ren. Daardoor is ons systeem veel goedkoper in de aanschaf en dus ook erg interessant voor minicampings." In fabrieken nemen robots steeds vaker het werk van mensenhan den over. Machines lassen, knippen, stampen en vouwen. Maar wat ze praktisch nooit doen, is schoonmaken. "Dat wordt nog steeds ge zien als mensenwerk, terwijl het steeds moeilijker is om mensen te por ren voor schoonmaakwerk en de hygiëneregels steeds strenger wor den", stelt Patrick de Boevere van Serenity Systems Design uit Schoondijke. Samen met ontwerpbureau W.J. van Hoek BV uit Bier vliet ontwikkelde zijn bedrijf geautomatiseerde schoonmakers. door Dennis Rijsbergen SCHOONDIJKE - Serenity Systems Design is een bedrijf dat technologi sche uitdagingen aangaat en oplossin gen zoekt voor allerlei problemen in de industriële sector, aldus De Boeve re. "Mijn bedrijf barst van de innova ties die ik bedenk en ontwikkel voor klanten, in eigen beheer of met ande re bedrijven. Voor multinationals, maar ook voor kleine bedrijven ont wikkel ik software als technisch hulp middel. Dat varieert van de forse soft- warerenovatie van de milieumeetwa- gens of van precisieoven bij Corus tot een stukje software voor het instellen van een stickermachine." Maar waar De Boevere nog het meest trots op is, is de doorontwikkeling van een al be staande reinigingsrobot, de Alfajet. Die wordt nu ingezet voor wrongel- verwijdering in een kaasfabriek in Bleskensgraaf, tot voor kort eigen dom van Friesland-Campina. "Wron gel is een kwarkachtige substantie waarvan tijdens de productie van kaas resten achterblijven in de ketel. Voor heen maakten ze de ketel open en spoot een medewerker met een slang de restanten weg. Maar vanwege strengere regelgeving mag dat niet meer. En dus heb ik samen met W.J. van Hoek BV een robot met hoge drukspuit doorontwikkeld die dat schoonmaakwerk doet." Serenity zorgde voor de software, W.J. van Hoek voor de techniek. De reini gingsrobot werkt met een waterstraal die heel exact kan reinigen. Boven dien gebruikt de robot zo min moge lijk water, want uiteindelijk moet el ke liter water in het proces verdampt worden. "Er wordt nauwkeurig en exact getimed en volgens een vooraf geprogrammeerd patroon gereinigd. En zo helpt een hightech vinding van twee Zeeuwse bedrijven bij de pro ductie van een goed plakje kaas", stelt De Boevere. Behalve in de zuivelin dustrie ziet De Boevere dat ook in an dere sectoren behoefte is aan snelle, waterzuinige reiniging. "Bijvoor beeld op schepen. Een andere toepassing is die voor het automatisch reinigen van vuilniswa gens. Het personeel staat nu niet meer in een schadelijke neVel te wer ken, maar de robot reinigt de wagen volautomatisch. Die opstelling draait al vele jaren met succes in Amster dam." Geautomatiseerde schoon maak is volgens De Boevere een van de grootste uitdagingen vanuit auto matiseringsoogpunt gezien. "Het lijkt allemaal relatief makkelijk, .maar het is juist moeilijk om iets te ontwikke len. Juist omdat schoonmaakwerk zo makkelijk lijkt, laten ze het mensen doen. Bovendien heb je als pionier te De sohoonmaakrobot wordt ook toegepast bij het reinigen van vuilniswagens in Amsterdam. Foto: Serenity Systems Design maken met gesteggel over intelligent eigendom, het niet beschikbaar ko men van voldoende ontwikkelbudget en tegenslagen bij de uitvoering van projecten. Wel bereiken er ons signa len dat de grote spelers uit de indus triële reinigingsmarkt heel goed vol gen wat we doen. Maar helaas zijn ze niet bereid te investeren. Het beken de risicomijdende gedrag van grote fir ma's, die weinig investeren in re search en development, dat nu een maal nsicovol is, en waarbij je para doxaal van een mislukking meer leert dan van een succes."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 109