Innovatieve bedrijvigheid creëren Het Technopark in Schoondijke is een cluster van innovatieve be drijvigheid en -kennis bij uitstek. Studenten en docenten van de Hogeschool Zeeland werken onder andere op het Technopark in een technisch laboratorium aan ondernemerschap en hoogwaardige presta ties. „Wij willen graag meer bedrijven uit (West)Zeeuws-Vlaanderen interesseren om ook deel te gaan nemen aan onze projecten. We zoe ken op innovatiegerichte bedrijven, die geïnteresseerd zijn in de verbe tering van hun bedrijfsprocessen. De projecten worden uitgevoerd door studentconsultants onder begeleiding van docentconsultants. academie 14 Ondernemerscoach Karlie van de Vijver (links) en Willem Ausems (Lectoraat Ondernemen en Innoveren van de HZ) docerend op het TechnoPark in Schoondijke. door Henk van de Voorde SCHOONDIJKE - Daarbij wordt een scala aan deskundigen van buiten ingezet. Guust van Liere van Unitron uit IJzefidijke doet al voor de derde keer mee met zijn bedrijf. Het is een goed voorbeeld uit de regio West-Zeeuws-Vlaanderen", aldus Willem Ausems van het Lectoraat On dernemen en Innoveren van de Hoge school Zeeland. De term High Performance Incuba tor (HPI) betekent letterlijk broed plaats voor hoogwaardige prestaties. Een High Performance Incubator is een bruisende omgeving waar profes sionals, experts, studenten en docen ten in multidisciplinair verband idee ën en activiteiten uitbroeden om re gionale bedrijven en instellingen te ondersteunen bij het verbeteren van hun prestaties. Bedrijven en instellingen die hier ge bruik van willen maken huren een zo genaamd consultancyteam in dat op maat is samengesteld uit bovenge noemde partijen. Meestal bestaat een dergelijk team uit een senior consul tant en twee of drie student consultan ts. Een HPI is locaal gevestigd ih een bedrijfsverzamelgebouw, óf centraal bij de Hogeschool Zeeland. De HPI is een product van de High Performance Academy, een innovatie kring ontstaan uit een initiatief van een aantal directeuren en innovatie managers van Zeeuwse bedrijven uit de maakindustrie en de procesindus trie. De initiatiefnemers zijn van me ning dat de prestaties van alle regiona le spelers sterk moeten verbeteren om de huidige en toekomstige uitdagin gen in een mondiale economie de baas te kunnen. Het gaat om uitdagingen als wereld wijde concurrentie, economische cri ses, klimaatverandering (milieu, ener gie,-water), vergrijzing en transitie naar een duurzame samenleving. De High Performance Academy is een in novatiekring van het Innovatienet werk Zeeland. Partners zijn de BZW, MKB-Zeeland, Syntens, de Impuls, de Hogeschool Zeeland, de Kamer van Koophandel en meerdere bedrij ven. Ondersteuning De High Performance Academy is in juni 2008 gestart met een vijfjarig in novatieprogramma met als doel circa 100 bedrijven en instellingen te onder steunen bij procesinnovaties, te begin nen in de maakindustrie, vervolgens de procesindustrie en de zorgsector. ..Het eerste pilotproject is gestart op 27 juni 2008 bij vijf Zeeuwse MKB bedrijven, onder leiding van TNO. Deze organisatie heeft hiervoor 50.000 euro subsidie meegebracht om hun eigen kennis over te dragen. Er zijn tien HZ-studenten ingezet ter ondersteuning. Het vervolgproject (KAAK, 290.000 euro subsidie) is gestart op 6 februari 2009 met opnieuw vijf bedrijven uit de maakindustrie, die zeven projecten hebben ingebracht, waar vervolgens zeven afstudeerders bij zijn ingezet van de opleidingen Werktuigbouw kunde, HRM (Human Resource Ma nagement) en MER (Management, Economie en Recht). In de derde pro jectfase die op 4 september is gestart zijn zeven bedrijven betrokken met acht projecten. Vervolgens zijn er vijf docent-onderzoekers bij betrokken en vier lectoraatmedewerkers van de HZ. Daarnaast zijn Syntens, de BZW, de NV Economische Impuls en een aantal bedrijven actief Met ex terne deskundigen als, Essentio, Hes- sel Visser en van Lente en de Vos wordt samengewerkt om optimaal te kunnen opereren. De volgende fase start in februari 2010", aldus Wirn Brouwer, lector Ondernemen en In noveren aan de HZ. Knelpunten Tijdens de gemeenschappelijke sessies worden met name kennis en ervaring gedeeld en generieke knelpunten be handeld. Tijdens de individuele be- drijfssessies vinden workshops plaats die specifiek zijn gericht op de aanpak van de bedrijfscasus. Op basis van de ervaringen in de eerst twee fases is het programma op ver schillende punten verbeterd. Studen ten, docenten .en bedrijven worden eerder en beter op het traject voorbe reid, de trainingen zijn beter gepro grammeerd en er wordt meer aan dacht besteed aan het leren van elkaar door de bedrijven, evenals het borgen van de nieuwe kennis. Met het concept van de High Perfor mance Incubator wordt voor studen ten een aantrekkelijke leeromgeving gecreëerd waarin ze in direct contact met bedrijven, wetenschappers en Foto: duofoto consultants hun competenties verwer ven. Bedrijvigheid Daarnaast wordt ernaar gestreefd nieu we bedrijvigheid te starten. Anders dan binnen de gebouwen van een on derwijsinstelling bevinden de studen ten zich in een omgeving waar een in novatieve en ondernemende cultuur aanwezig is. ,,De verwachting is dat meer studenten hierdoor geïnspireerd zullen worden een eigen onderne ming te starten. Ook docenten, alum ni of innovatieve doorzetters van bui ten de onderwijsinstelling zullen wor den ondersteund bij het opzetten van een eigen onderneming. Waar van toepassing wordt een verbinding ge legd met een ander initiatief van het Innovatienetwerk Zeeland, namelijk InnoGo. De High Performance Incubator be oogt niet een concurrent te zijn voor adviesbureaus en consultants, maar juist de markt voor deze ondernemin gen te vergroten door regionale be drijvigheid aan te jagen en innovatie te bevorderen. Adviesbureaus en con sultants zullen daarnaast regelmatig worden uitgenodigd in de projecten te participeren, waardoor ze tevens in de gelegenheid zijn zichzelf te profile ren en toekomstig personeel te wer ven onder de deelnemende studen ten", legt Brouwer uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 108