Therapeut traint hersenen met 'spelletje' Een sms'je van een dode muis bedrijf Theo Splinter is de enige neurofeedback-therapeut in Zeeland. Foto: Denvon Wie innoverend bezig is of zelfs pioniert in de ge zondheidszorg wordt nogal eens voor alternatief en zweverig ver sleten. Vooral als je geen 'witte jas' bent, maar een 'zorgonderne- mer'. Het is waar neurofeed back-therapeut Theo Splinter van PCS Neurofeedback uit Oost-Souburg ook tegenaan loopt. De apparatuur en program matuur die hij in zijn praktijk heeft, zou in een ziekenhuis niet misstaan. Sterker nog, hij heeft het nieuwste van het nieuwste. En toch koint de erkenning van uit de medische wereld maar schoorvoetend. Deze zomer bleek echter uit een onderzoek, gepubliceerd in het wetenschap pelijke tijdschrift EEG and Clini cal Neuroscience, dat neurofeed back helpt bij kinderen met AD HD. door Dennis Rijsbergen OOST-SOUBURG - Wat is nou neurofeedback? Splinter meet de her- senactiviteit van mensen met bijvoor beeld ADHD, depressie, migraine, au- tismestoomis of zelfs whiplash en oor suizingen. Simpel gesteld: bij iemand die bijvoorbeeld een depressie heeft, gaat er iets mis in de hersenen. Splin ter kan zien in welk deel van de herse nen er te veel of te weinig activiteit is. Via animaties op een computer scherm kan hij de hersenen van zijn patiënt zodanig trainen dat de klach ten overgaan. Splinter demonstreert het trainingsprogramma op de verslag gever. Die wordt met elektroden op het hoofd aangesloten op de meetap paratuur. Vervolgens verschijnt op een groot computerscherm een 'spel letje'. De verslaggever moet zich goed concentreren. Zodra hij ook maar enigszins afgeleid raakt, schiet het groene balkje in het rood en be gint de rustgevende muziek te hape ren. "De hersenen weten dan op een gegeven moment onbewust dat ze hun activiteit wat moeten dimmen." Nexus 10 Splinter werkt al zeven jaar als neuro- feedback-speciahst en is de enige in Zeeland. "Ik werk met de meest ge- Media avanceerde testapparatuur. Zo is het meetapparaatje, de Nexus 10, een ver nuftig Nederlands product, waarvan ik onlangs de eerste in de wereld was die ermee begon te werken." Ook de computerprogramma's zijn volgens Splinter het neusje van de zalm en is de manier waarop hij tot diagnose komt bijzonder. "De patiënt wordt op het systeem aangesloten en moet vijftien testen doen terwijl ik zijn reac tie op de milliseconde nauwkeurig meet. De data wordt vervolgens door gestuurd naar Australië", legt Splinter uit. "Daar analyseert het bedrijf Brain Resource Company, een beursgeno teerd bedrijf, de data en ik krijg ver volgens een uitgebreid rapport terug. Ik zie dan al hoe de klachten corres ponderen met de gegevens. Op de mri's kan ik zien in welk deel van de hersenen iets mis is. Ik kan zelfs zien of iemand aanleg voor alzheimer heeft." Daarnaast krijgen patiënten ook een vragenlijst mee naar huis met driehon derd vragen. "Bedoeld om geestessto- ringen in kaart te brengen." Samen met de metingen die Splinter ver richt, komt hij tot een behandelplan en weet lnj welk deel van de herse-r nen hij moet trainen. "Ik durf te be weren dat zo'n negentig procent van mijn patiënten hier uiteindelijk goed weggaat. Migraine kun je met neuro feedback genezen, net als depressivi teit. ADHD daarentegen, kun je niet genezen, maar je kunt met neurofeed back wel symptomen wegnemen en daar gaat het eigenlijk ook om. Splin ter wil wel benadrukken datje in één sessie van dertig minuten niet meteen verandering ziet. "Voor iemand met ADHD heb je toch wel vijftig sessies nodig om de hersenen te trainen, voor iemand met een depressie zijn dat zo'n dertig sessies." De behande ling wordt voor een deel vergoed door de zorgverzekeraars. Peter Traas met de muiticatchbin. Het gele bakje bovenin lokt wespen «Ie dood in. Foto: Denvon Media Dode muizen die sms'jes stu ren, mollen die met tunnel en al opgeblazen worden en wes pen die hun Waterloo vinden in lokbakjes in vuilnisbakken. Het zijn stuk voor stuk opmerkelijke uitvindingen van Traas Ongedier- tebestrijding uit Baarland. Hij haalt er dan ook geregeld de me dia-aandacht mee. door Dennis Rijsbergen BAARLAND - Afgelopen zomer kwam de wespenplaag letterlijk als een geschenk uit de hemel voor Traas. Het bedrijf was al een jaar be zig om een vuilnisbak te ontwikkelen voor openbare plekken die tegelijker tijd wespen naar de eeuwige jachtvel den zou helpen. Want wie kent het probleem niet: je wilt aan het strand een leeg frietbakje wegknikkeren, word je bij de vuilnisbak bestookt door wespen die van geen wijken we ten. Traas komt met een oplossing: Een lokdoos in een holle ruimte bo venin de vuilnisbak lonkt hongerige wespen de dood in. Hetzelfde geldt overigens voor ratten, legt Peter Traas uit. "Ratten kunnen niet de vuilnisbak in klimmen omdat die schuin toeloopt. Onderin zitten wel twee gaten waar ze in kunnen krui pen. Daar kun je vallen in zetten." In de Efteling staan twee anti-wes- pen-en-rattenvuilnisbakken (ofwel multicatchbins) als proef. Traas: "Ik weet dat in de Efteling afgelopen zo mer twee extra mensen op de EH- BO-post werden ingezet vanwege de wespensteken. Met de multicatchbin kun je al heel wat steken voorko men." Intussen is er veel mteresse van uit vakantieparken. Rijkswaterstaat (die openbare parkeerplaatsen langs de snelwegen beheert) en pretparken. Maar de bak zou volgens Traas ook ideaal zijn voor ketens als McDo nalds. "Bovendien kosten deze bak ken zo'n 500 euro. Dat is de helft goedkoper dan een normale vuilnis bak. Dat komt omdat we de bakken in China laten maken en in Turkije la ten afbouwen."Het zijn simpele idee ën die Traas combineert tot succe snummers. Zo ontwikkelde het be drijf uit Baarland muizenvallen die sms'jes kunnen versturen. "Dat is een klem in een doosje. De klem staat op scherp. Zodra die dichtklapt, maakt de klem contact met een zendertje en die stuurt een sms'je", legt Peter Traas uit. "Dan krijg je een sms'je met bijvoorbeeld het bericht: 'bij Peij- nenburg klem 14 dicht.' Je krijgt ook bericht of er sprake is van een death body of dat de muis is ontsnapt." De ze vallen zijn ideaal voor bedrijven waar niet met gif mag worden ge werkt, zoals in de voedingsmiddelen industrie. Maar een dode muis mag ook niet langer dan zes uur in een klem blijven zitten, anders gaat ie rot ten. "je hoeft met het sms-systeem niet telkens alle klemmen af te lopen om te kijken of er een dode muis in zit. Dat bespaart veel tijd en geld", legt Traas het enorme voordeel van de sms-klem uit. Waarmee Traas ook vooroploopt, is het zo diervriendelijk doden van ongedierte en het doden zelfs liefst voorkomen. Waar bedrij ven meteen vallen zetten, kijkt Traas eerst of een nieuw gebouw 'muis- dicht' gemaakt kan worden. "Gif heeft zijn langste tijd gehad. Wij kij ken liever naar het weren van onge dierte." En als het niet anders kan, dan moet het dier meteen dood zijn. "Kleefplaten waarop muizen blijven plakken en een langzame dood ster ven, hebben wij acht jaar geleden al in de ban gedaan." P1MW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 107