Flexibel werken in een knusse 'cocon' Verticaal in plaats van horizontaal bedrijf De ontwikkelingen op het ge bied van data- en commu nicatietechnologie hebben de ma nier van werken veranderd. Wer ken op flexibele werkplekken is steeds meer aan de orde. En toch, zo stelt Hans Blaak van Instore Ambiance in Goes vast, zijn kan toren en openbare ruimten vaak niet aangepast aan het 'nieuwe werken'. Het inspireerde hem om de Enjoy-yourofïïce te ont wikkelen. Een futuristisch uitzien de module waarmee flexibele, transparante, maar toch afgezon derde werkplekken of gespreks- ruimten zijn te creëren. door Dennis Rijsbergen GOES - Kantoren zijn vaak nog op de conventionele manier ingericht, stelt Blaak. "Dat betekent dat op veel kantoren heel wat bureau's niet bezet zijn. Het zijn bijvoorbeeld bureau's van parttimers en acquisiteurs die op pad zijn." Verspilling van ruimte vindt Blaak. Flexibele werkplekken bieden uitkomst. De Enjoy-yourofïïce is een trendy vormgeven werkplek die in een oog wenk te verplaatsen is. Het zijn knus se 'werkcocons' die flexibel zijn in te delen naar functie, met bureau's, zit banken of opbergruimte, maar ook in aantal. Ledverlichting is in de module Hans Blaak in 'zijn' cocon. ingebouwd, net als bedrading. "Het is een plug-and-playsysteem", zegt Blaak. "Je sluit de module aan op aan sluitingen in de muur of het plafond." Een ideale oplossing ook voor kan toortuinen, stelt Blaak. "Dat zijn vaak mooie open ruimtes die totaal niet praktisch zijn ingedeeld. Waar werk nemers hinder hebben van pratende collega's en waar overal kabels lopen. Met de Enjoy-yourofïïce bied je werknemers privacy, een rustige werkplek, terwijl er toch sprak is van transparantie." Hoewel open van design, zit de werk nemer in een knusse werkplek, die bovendien is bekleed niet geluidsab- sorberend materiaal. Blaak denkt dat Foto: Denvon Medici zijn module de werksfeer op heel wat kantoren kan verbeteren. "Een fijne werkplek leidt tot betere samenwer king en communicatie en komt dus uiteindelijk de organisatie ten goede. Wanneer werknemers zich prettig voelen op hun werkplek, zie je dat ook terug in een lager ziekteverzuim en een verloop dat afneemt." De En joy-yourofïïce is wat Blaak betreft straks niet alleen te zien in kantoren, maar ook in openbare ruimtes als vliegvelden, ziekenhuizen en scholen. "Als je op je vliegtuig zit te wachten en toch even wilt werken en bellen, dan voel je je nog al eens bezwaard te genover je omgeving", legt Blaak uit. "Met onze module creëer je een mi cro-omgeving waarin je je even kunt terugtrekken om te werken." En zo zou het ook kunnen in bijvoorbeeld een ziekenhuis. Als je toch zit te wachten, waarom dan niet even wer ken op een flexibele werkplek. In scholen zouden de modules prima stu die- of ontmoetingsplekken kunnen vormen, stelt Blaak. Maar ook dienst verlenende bedrijven kunnen hun klanten een stukje extra service bie den door modules neer te zetten. "Een garagebedrijf bijvoorbeeld. Als je moet wachten terwijl ze je auto re pareren, zit je nu maar een beetje te lezen. Zet daar enkele modules neer en klanten kunnen werken zonder hinder voor en van hun omgeving." De module is licht, gemakkelijk ver plaatsbaar en.binnen mum van tijd in elkaar te zetten. "Binnen tien minu ten. Het is makkelijker dan een Ikea-pakket, verzekert Blaak. "Ik denk dat dit concept zeker zal aan slaan. Het design ziet er weliswaar fu turistisch uit, maar de Enjoy-youroffi- ce is een hedendaagse oplossing." Piet Dalebout van MaatBestek Groenadvies in Renesse heeft de tijd mee. Door het veranderende klimaat wil de regen steeds va ker met bakken de lucht uit vallen. Gevolg: ondergelopen tuinen en campings, omdat de waterafvoer onvoldoende is. Laat Dalebout nu net een innoverende manier van drainage hebben ontwikkeld, waar mee natte enkels op de camping of in de tuin verleden tijd zijn. door Dennis Rijsbergen RENESSE - Afgelopen zomer mag dan extreem droog zijn geweest, er zijn de laatste jaren enkele natte zo mers geweest waarbij campings onder liepen en tuinen in grote modderpoe len veranderden. Het probleem speelt vooral op zware kleigronden. Die zijn niet zo goed waterdoorlatend als zandgronden. Een modderboel na een fikse regenbui kun je voorkomen door de bodem te draineren. Slangen met gaatjes worden dan horizontaal in de grond ingegraven. Die voeren het water vervolgens af. "Ik zit al 43 jaar in-het groenvak en heb gezien dat er altijd groot materiaal aan te pas moest komen om geulen te graven. In een kleine tuin kan dat niet, dan ruïneer je de boel." En dus dokterde Dalebout een ander systeem uit: het verticaal draineren. "Eigenlijk is dat een oud systeem dat, voor zover ik weet, nergens in Nederland wordt toegepast. Ik heb dat systeem aange past en geperfectioneerd en ben er sinds het yoorjaar mee aan de slag." Het grote voordeel van verticale drai nage is dat een grasmat intact blijft. Die wordt niet kapotgereden of -ge graven. Dalebout heeft aan een simpe le motorhandboor genoeg om een gat te boren. "Ik boor door de kleilaag, net zo ver tot ik bij de onderliggende zandlaag ben. Dan gaat er een draina- gepijp recht de grond in en het gat vul ik op met grof zand zodat de gaat jes in de buis niet dichtslibben." Een speciale dop niet gaatjes sluit de bo venkant van de pijp af. Graszode er weer terug over en je ziet er niets mee van. "Als ik klaar ben en weg ben, zie je niet dat ik er bezig ben ge weest." Verticaal draineren is ideaal voor parti culiere tuinen. "Omdat ik geen geruï neerde grasmat achterlaat en ik geen grote machines gebruik. Bovendien is het systeem ook geschikt in tuinen met veel straatwerk. En zeker ook voor campings is dit een adequate op lossing, omdat je drainagebuizen kunt aanleggen zonder al te veel overlast voor de campmggasten te veroorza ken." Om een terrein dat met watero verlast te maken heeft, weer 'droog' te krijgen, gaat er per vierkante meter één drainagebuis recht de grond in. Verticale drainage heeft nog een groot bijkomend voordeel, stelt Dale bout. "Bij horizontaal drainage duurt het veel langer dat het water wegzakt de grond in. Bij verticale drainage wordt het water direct diep de grond in gevoerd. Het is wel belangrijk dat de buizen door de kleilaag gaan. Boor je niet diep genoeg, dan heeft het geen zin." Inmiddels heeft MaatBe stek Groenadvies campings in Zeeuws-Vlaanderen en op Schou- wen-Duiveland als klant, maar ook particulieren op Walcheren en de Be- velanden doen een beroep op het in noverende drainagesysteem van Maat Bestek Groenadvies. Het systeem zou echter ook goed toepasbaar zijn in het openbare groen van de gemeen ten, zegt Dalebout. "Gemeenten brengen weinig of geen drainage aan in de groenvoorzieningen. Je ziet dat beplanting in de regenperiode dan kan verzuipen." Waar je bij -horizontale drainage gr noeg aan een motorhandboor. verticale systeem ge- foto: Denvon Medici

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 105