Overdekte showtuinen ter inspiratie Bedrijf laat letterlijk water branden bedrijf Kfc Een goed ondernemer ziet zijn kansen ook in tijden van crisis. Tuincentrum Sandee in Kamperland is een goed voorbeeld van vernieuwend bezig zijn om, wanneer het even wat minder gaat met de economie, je toch te onderscheiden van concurrenten. Het San- dee-concept: doe net als meubelzaken en laat klanten complete 'interi eurs' zien. door Dennis Rijsbergen KAMPERLAND - "Halverwege vo rig jaar kwamen al berichten over een recessie. We zijn toen gaan naden ken", zegt Bianca Sandee. "We zitten op Noord-Beveland in een dunbe volkt gebied. Hoe kunnen we ons dan zo van anderen onderscheiden dat de klanten toch blijven komen on danks de crisis?" Sandee-staat elk jaar op de beurs Tuinldee. Steevast ma ken de hoveniers van het bedrijf er een mooie showtuin. Die riep steeds weer zoveel positieve reacties op dat er bij Sandee een lampje ging bran den. "Bij zaken als Ikea zie je het ook. Die bouwen volledige huiska mers na, compleet met accessoires. Mensen doen zo ideeën op. Waarom niet met tuinen?" Sandee had de ruimte en, niet te vergeten, naast een tuincentrum heeft Sandee ook een ho veniersbedrijf met zo'n veertig man in dienst. De meest prachtige tuinen aanleggen was dus geen probleem. Wat volgde was een immense opera tie. Zo'n 4.500 vierkante meter tuin centrum moest helemaal omgegooid worden. Weg met de standaard schap pen. Alles moest in fases leeg. In een halfjaar tijd legden de hoveniers in de enorme overdekte kas dertien show- tuinen aan. Het zijn volwaardige tui nen met sierbestrating, schuttingen, planten, tuinbeelden, verlichting, tuin huizen of zelfs sauna, waterpartijen, tuinmeubelen, buitenkeukens en aller lei accessoires. Eigenlijk is er maar een verschil met een echte tuin: het regent er nooit. Overdekt Sandee loopt langs de dertien over dekte tuinen. De één is duidelijk oos ters geïnspireerd. Een schutting van dikke bamboestengels, een serene boeddha, zwarte natuurstenen tegels en Aziatische spulletjes. Een andere tuin is strak voorgegeven, veel antra ciet en moderne verlichting. En weer even verderop een meer klassieke tuin. "Mensen kunnen zien wat er allemaal mogelijk is", stelt Sandee. "Vaak den ken mensen datje met een klein tuin tje niets kunt. Hier zien ze datje er ze ker wel iets moois van kunt maken. De showtuinen hebben allemaal een ander formaat. De oosterse tuin is bij voorbeeld maar vijf bij zeven meter." Sandee krijgt veel positieve reacties. Klanten komen, speciaal uit Brabant en de Randstad naar Kamperland om er zich te laten inspireren. "Bij andere tuincentra kun je sierbestrating alleen Bianca Sandee voor de oosterse tuin. op panelen zien. En ook van ontwerp tekeningen is het moeilijk om je een voorstelling te maken hoe het er echt uitziet. Hier zien mensen het resul taat." De showtuinen zijn niet alleen ter decoratie en inspiratie. Het zijn ook meteen de 'winkelschappen'. "Al les watje in de tuinen ziet, kun je pak ken als je het wilt kopen. Wij zetten er dan iets anders terug." Dat dit con cept ver gaat, blijkt wel uit de drie ga ten in de aarde in één van de tuinen. "Die plantjes hebben we net ver kocht. Daar moeten we nog iets voor Foto: Denvon Media terugplanten." Voor de meeste klan ten is het nog wel even wennen. Een natuurstenen pilaar uit de tuin plukken, voelt toch als iets moois ver nielen. "-Maar het mooie is dat de tui nen daardoor contant een beetje ver anderen." Erik de Hertogh heeft regelmatig klanten in zijn showroom die het water zien branden. Letterlijk. Want de waterdampkachel is de al lernieuwste innovatie op het gebied van haarden. Ooms Warmtewe- reld, met een showroom bij Interieur Paauwe in Zonnemaire, heeft overigens sowieso het nieuwste van het nieuwste. Immers, fabrikanten van gas- en houtkachels streven naar steeds efficiëntere en dus milieu vriendelijkere haarden. door Dennis Rijsbergen ZONNEMAIRE - In de splinternieu we showroom in Zonnemaire staat een keur aan haarden, van klassiek tot superstrak design. De meeste haarden zijn aangesloten op gas en een rookka naal zodat de klant ze ook echt kan zien branden. De Hertogh steekt ook de waterdainphaard aan. Nou ja aan steken.hij vult het reservoir met wa ter en zet met een druk op de knop de kachel aan. "En nu even wachten. Hij moet even opwarmen." Even la ter dwarrelen waterdampen omhoog. Vurige lampen beschijnen die dam pen van onder af, waardoor een 'vlam menspel' ontstaat. Nepvuur dus, maar wel vele keren mooier dan de regulie re 'nephaarden' met dansende na- maakvlammen uit de bouwmarkt. "Deze haard is pas sinds de zomer op de markt en is de enige die gebruik maakt van waterdamp. Wij hadden de haard al als demonstratiemodel op onze paasshow, we waren daarmee de eerste in Nederland", vertelt De Her togh. De 'waterhaard' is ideaal voor mensen die geen rookkanaal in hun woning hebben en toch de sfeer van een haard willen hebben. Wat veel mensen met weten is dat ook in dé echte haarden tegenwoor dig een aardig stukje techniek is ver werkt. Het is meer dan gewoon wat houtblokken in de fik steken en sto ken maar. Zo heb je gashaarden die op het gasnet worden aangesloten. Die wor den steeds efficiënter. Het merk Kal-fire werkt bijvoorbeeld met de welbekende energielabels. Menig haard heeft een A-label. "Kijk", wijst De Hertogh naar een kaartje. "Deze heeft een rendement van 86 procent. Dat is echt heel hoog voor een haard. Een ouderwetse cv-ketel heeft een rendement van zo'n 78 procent. Een "moderne hr-ketel zo'n 95 procent, maar dat kun je natuurlijk niet echt vergelijken met een haard. Een haard moet ook mooi zijn en voor een stuk je sfeer zorgen. Maar toch, ik had vijf jaar geleden niet gedacht dat we nu zulke efficiënte haarden zouden ver kopen. Wat dat betreft gaan de ont wikkelingen snel." Milieu speelt een Krik de Hertogh voor zijn warmtedampkachel in zijn showroom. steeds belangrijkere rol. De uitstoot van gassen door verbranding moet worden teruggebracht, vinden ze in Brussel. En dus zijn ze in EU-ver- band druk bezig met het ontwikkelen van regelgeving op het gebied van houthaarden, weet De Hertogh. De simpele openhaard mag straks met de nieuwe regelgeving niet meer ver kocht worden, verwacht De Her togh. En dus is er ook volop innova tie te zien bij de houtkachels. Zo zijn er modellen die al op de regelgeving vooruit lopen en zijn uitgerust met een naverbrander. "Die verbrandt de rookgassen nog een keer extra, waar door de uitstoot van deeltjes veel min der 'is en je veel minder as over- Foto: Denvon Medio houdt." Of het nu een nep-, gas- of hout haard is, Ooms Warmtewereld houdt de nieuwste ontwikkelingen nauwlettend in de gaten. Want als je sfeer, warmte en een mooi vlammenspel kunt combineren met het terugdringen van C02-uit- stoot dan is dat mooi meegenomen, vindt De Hertogh.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 103