Aansprakelijkheid werkgever voor ongeval lenschade werknemer HAANS *BEIJ SENS infotorial Mr. Els A.M. Raaijmaakers-Rottier Advocaat en partner Haans Beijsens Advocaten Bergen op Zoom Sectie Arbeidsrecht ADVOCATEN EN NOTARISSEN BERGEN OP ZOOM ROOSENDAAL Kantoor Roosendaal. WWW.HAANSBEIJSENS.NL Een werkgever draagt zorg voor de waarborging van de veilig heid van de werkomgeving. Hij be hoort die maatregelen te nemen die redelijkerwijs nodig zijn om te voorkomen dat de werknemer in de uitoefening van zijn functie schade lijdt. Wanneer de werkgever in deze zorgplicht te kort schiet, is hij aan sprakelijk voor de schade. De werk geversaansprakelijkheid vindt mede haar rechtvaardiging in de zeggen schap van de werkgever. Hij bepaalt op welke plaats, onder welke om standigheden en met welke hulp middelen de werknemer werkt. De werkgever is niet aansprakelijk indien hij aantoont dat hij zijn zorgplicht is nage komen of indien hij aantoont dat de scha de het gevolg is van opzet of bewuste roe keloosheid van de werknemer. Genoemde zorgplicht heeft betrekking op de inrichting en het onderhoud van de lokalen en de werktuigen waarin of waar mee hij de arbeid doet verrichten. Daar naast omvat de zorgplicht de instructies die de werkgever dient te geven. Bij schending van een arbo-norm is de werk gever in beginsel aansprakelijk voor de letselschade die de werknemer lijdt door dat er een ongeval is geschied, dat de ge schonden norm juist trachtte te voorko men. Dit neemt niet weg dat de werkge ver ook aansprakelijk kan zijn indien er geen arbo-regel is. Zo kan een openklap pende deur in een smalle gang waartegen een werknemer aanloopt, al aansprake lijkheid van de werkgever opleveren. Ten aanzien van machines en apparatuur is de kenbaarheid voor de werkgever van de gevaren die aan het gebruik ervan kle ven van belang. De werkgever dient te vens ermee rekening te houden dat een werknemer, naarmate hij een machine langer gebruikt, steeds onvoorzichtiger zal worden. Een werkgever doet er goed aan zowel een inventarisatie van de veilig heidsrisico's op te maken alsook een in terne regeling over de wijze waarop on veilige situaties kunnen worden verme den. Dit alles betekent niet dat de werknemer volledig gewaarborgd is tegen het gevaar van ongevallen. De werknemer die zich bij het snijden van broodjes met een nieuw of geslepen mes verwondt, mag er niet zonder meer op rekenen dat de werkgever gehouden is de schade te ver goeden. Dit geldt te meer voor letselschade die het gevolg is van zogenaamde huis-, tuin- en keukenongevallen op het werk, zoals een werknemer die uitglijdt op een tegelpad Kantoor Bergen op Zoom. dat na een regenbui glad is geworden. Een werkgever boeit niet te waarschuwen voor algemeen bekende gevaren. Verkeersongevallen Ter beantwoording van de vraag of een werkgever aansprakelijk is voor verkeers ongevallen behoort onderscheid te wor den gemaakt tussen, verkeersongevallen tijdens werktijd en verkeersongevallen buiten werktijd. Ondanks dat de werkgever geen zeggen schap heeft over de gang van zaken in het verkeer, kan hij onder omstandigheden aansprakelijk zijn voor de door de werk nemer geleden schade. In een geval waar bij een werknemer met een aantal colle ga's onderweg naar het werk getroffen werd door een verkeersongeval kregen de- meerijdende collega's hun schade vergoed op basis van de inzïttendenverzekering. De werkgever heeft de schade van de be stuurder moeten vergoeden omdat het onaanvaardbaar werd geoordeeld dat deze als enige geen schadevergoeding kreeg omdat hij toevallig reed. De werkgever is gehouden een behoorlij ke verzekering te sluiten voor die werk nemers wier werkzaamheden ertoe kun nen leiden dat zij als bestuurder van een motorvoertuig betrokken raken bij een verkeersongeval. Niet duidelijk is of deze verzekeringsplicht ook geldt voor andere bestuurders of voetgangen. Toch ver dient het aanbeveling ook een verzeke ring te sluiten voor een werknemer die voor zijn werk veel moet fietsen, zoals een bezorger. De verzekeringsplicht geldt in beginsel niet voor ongevallen tijdens woon-werk- verkeer. Dit neemt niet weg dat er zich ook situaties kunnen voordoen die zich niet in de reguliere werktijd afspelen, maar wel met het werk te maken hebben. Een piloot die in een ver land tijdens de wachttijd tussen twee vluchten een onge luk kreeg, heeft met succes zijn werkge ver aansprakelijk gesteld. Het bedrijfsuitje Voor aansprakelijkheid is met name bepa lend of de werknemer zich terecht ver plicht voelt deel te nemen aan de activi teiten. Wanneer de werkgever daarover zeggenschap heeft en deze 111 verband niet de werkzaamheden van de werknemer staan, zal dit eerder worden aangenomen. Wanneer evenwel een bedrijfsuitje puur facultatief is, ligt werkgeversaansprakelijk heid niet voor de hand. Desalniettemin is het niet uitgesloten dat de werkgever met succes kan worden aangesproken op grond van slecht werkgeverschap. Wan neer de activiteiten die tijdens het uitje plaatshebben riskant zijn, is het raadzaam voor een adequate verzekering zorg te dragen én het uitje niet verplicht te stel len. Escapemogelijkheden Zoals gesteld, is de werkgever niet aan sprakelijk wanneer bij de werknemer sprake was van opzet of bewuste roeke loosheid. Het is de werkgever die zulks moet bewijzen. Bewuste roekeloosheid wordt slechts aangenomen wanneer de werknemer zich bij zijn laatste gedraging voorafgaande aan het ongeval bewust was van het roekeloze van zijn gedrag. In een kwestie inzake verkeersaansprake- lijkheid is beslist dat bewustheid moet worden gesteld en bewezen door de aan sprakelijk gestelde partij. Voldoende is het bewijs van feiten en omstandigheden waaruit de bewustheid mag worden afge leid. Deze uitspraak heeft wellicht ook betekenis voor de werkgeversaansprake lijkheid. Zo kan bijvoorbeeld uit het op grote hoogte lopen zonder beveiligings materiaal bewustheid worden afgeleid. Hiernaast kan de werkgever aan zijn aan sprakelijkheid ontsnappen door te stellen dat er geen causaal verband is tussen zijn tekortkoming en het ongeval.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 102