'De overheid probeert de boekenmarkt te regelen op een manier die dmsdag 17 november 2009 hem chronisch ziek heeft gemaakt' Zelfs de wc staat vol boeken 'Beter dan vernietigen' Elke week even snuffelen 'Tweede kans' 'Volksboekhandel' Pauline van de Ven, stichting Auteursdomein Magda van der Maas-Boonman is een echte boekenliefhebster. Ze heeft zó veel boeken, dat haar hele huis er vol mee staat. „Zelfs de wc", zegt ze. „Dat is de reisafdeling." Ze komt regelmatig in De Slegte. „Vaak om cadeaus voor ande ren te kopen en soms iets voor mezelf." Dat auteurs niets meer verdienen op de ramsjboeken vindt ze erg jammer. Ze wijst Ciant panda's in the wild aan van bioloog George B. Schalier. „Dit is echt dé man op het gebied van panda's. De boeken die hier liggen zijn dus absoluut niet van B-auteurs. Integendeel." v\ Linda Kok koopt al haar boeken bij De Slegte. „Je hebt hier veel keus en de prij zen zijn laag. En er is een breed assortiment." De ramsj vindt ze een positief fe nomeen. „Als die restpartijen anders tóch niet worden verkocht, is het alleen maar goed dat die boeken hier liggen. Dan blijft het leven. Het is beter dan ver nietigen. Het is een soort gratis reclame voor de auteur." Ze koopt vooral boe ken over muziek en fotoboeken. „Eigenlijk lees ik helemaal niet, ik kijk vooral plaatjes." „Ik koop zelf ook weieens boeken bij De Slegte, dus het zou hypocriet zijn om me nu te beklagen. Maar leuk is het niet", zegt Wendela de Vos. Zij vormt samen met Atie Vogelenzang het schrijversduo Tupla Mourits. Drie literaire thrillers hebben ze op hun naam staan. De tweede, Een kwestie van tijd, ligt sinds kort in de ramsj bij De Slegte. „Onze eerste en derde boek zijn nog verkrijgbaar via de boekhan del. Ik weet niet waarom Een kwestie van tijd niet is aangeslagen. Ik zie het maar als een tweede kans, anders zouden de boeken worden vernietigd. En ach, iemand als Maarten 't Hart ligt er ook. Het gekke is wel dat van onze boeken Een kwestie van tijd het meest wordt geleend in de bibliothe ken." Van Bart Chabot hoor je geen negatie ve verhalen over De Slegte. Hij heeft twee jaar geleden juist zijn uitgever verzocht zijn boeken aan de ramsj-ke ten te verpatsen. Naar eigen zeggen om de jeugd aan het lezen te krijgen. „Als schrijver wil ik door zoveel moge lijk mensen gelezen worden. En, als je weinig te makken hebt, kun je bij De Slegte toch de boeken van de beste auteurs ter wereld voor een prikkie ko pen. Ik zie De Slegte dan ook als Volks boekhandel Nummer Een", verant woordde hij destijds zijn opmerkelijke daad. Het was aanleiding voor De Slegte om de Hagenees officieej te kro nen tot 'koning van de ramsj'. Tegen woordig liggen er nog slechts twee ti tels van Chabot op de ramsj-afdeling van De Slegte. Steven Louwerse komt elke week even snuffelen bij De Slegte. De frequentie is wat omlaag gegaan, door ouderdomsgebreken. Met name boeken over Franse en Engelse literatuur en kunst vindt hij interessant. „Vooral de Bloomsbu- ry-group, de groep schrijvers rondom Virginia Woolf, vind ik boeiend." Hij heeft thuis een paar duizend boeken. Hij is verbaasd als hij hoort dat schrijvers niets verdienen op ramsjpartijen. „Dat kan ik niet billijken, want de auteurs lopen het vuur uit de sloffen. Dat mag wel gehonoreerd worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9