61 buitenland Keuze topman EU nog open 'Beste man voor Boek Sarah Palin Excuus aan 'vergeten kinderen van Australië' Obama in debat met Chinese studenten Bekendmaking Verkeersbesluit EU-PRESIDENT Zoektocht naar evenwicht tussen windrichtingen, tussen Boren naar oude whisky onder ijslaag Antarctica dinsdag 17 november 2009 CANBERRA - De Australische pre mier Kevin Rudd heeft gisteren of ficieel excuses aangeboden aan de zogeheten 'vergeten Australiërs'. Het gaat om een half miljoen min derjarigen, onder wie duizenden Britse kinderen, die onder zorg van de staat waren gesteld tussen 1930 en 1970. Ze werden mis bruikt en verwaarloosd in instel lingen en pleeggezinnen in Austra lië. „Australië heeft spijt van de trage die, de absolute tragedie, van het afnemen van de jeugd", zei Rudd tegen duizend slachtoffers die bij een waren gekomen in het parle mentsgebouw in Canberra. Met het excuus wordt het 'voort durende lijden' van deze groep mensen officieel erkend, aldus Australische media. Het gaat om kinderen uit gebroken gezinnen, wier moeder ongetrouwd was of kinderen die als onhandelbaar werden bestempeld. Ze werden onder hoede van de Staat en de kerk gesteld. PEKING - De Amerikaanse presi dent Barack Obama is gisteren tij dens zijn eerste rondreis door het Verre Oosten in Shanghai in dis cussie gegaan met ongeveer hon derd Chinese studenten, geselec teerd door universiteiten. Obama sprak over normen en waarden die Amerika hebben ge bracht waar het nu is. En dat hij als zwarte Amerikaan vijftig jaar geleden moeilijk zou hebben kun nen stemmen, maar toch presi dent is geworden. Hij bestempelde het in acht nemen van de mensen rechten als een universeel recht. Obama zei dat hij vooral was geko men om te praten, want bijna niets in de wereld kan zonder me dewerking van China en de VS worden opgelost. Gisteravond deed Obama de hoofdstad Peking aan voor een officiële welkomst ceremonie en een diner met de Chinese president Hu Jintao. In verband met de komst van Obama hebben de Chinese autoriteiten meerdere mensenrechtenactivis ten gearresteerd of onder huis arrest geplaatst. Rijkswaterstaat Ministerie van Verkeer en Waterstaat De Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat maakt, ter voldoening aan de Algemene wet bestuursrècht, bekend dat er een verkeersbesluit is genomen teneinde het voor onbepaalde tijd instellen van ligplaats verboden en ligplaatsgeboden onder voorwaarden in de Handelshaven te Breskens. Terinzagelegging Het verkeersbesluit ligt vanaf woensdag 18 november 2009 tot woensdag 30 december 2009 op werkdagen van 9.00 uur tot 16.00 uur ter inzage bij het Waterdistrict Westerschelde van Rijkswaterstaat Zeeland, Buitenhaven 2,4531 BX Terneuzen, telefoon 0115 - 68 68 00. Bezwaar maken Belanghebbenden kunnen gedurende voornoemde termijn een bezwaar schrift indienen bij de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, p/a de hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat Zeeland, Postbus 5014, 4330 KA Middelburg, t.a.v. de afdeling BBV. Terneuzen, 18 november 2009. De Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, namens deze, het hoofd van het Waterdistrict Westerschelde, mevrouw ir. A.M.J.V. van Boxtel BRUSSEL - De leiders van de Euro pese Unie zijn het nog niet eens over wie de eerste fulltime presi dent van de EU-Raad moet wor den. Diplomaten in Brussel heb ben dit gisteren gezegd. De standpunten liggen ver uiteen terwijl nog maar enkele dagen res teren voordat in Brussel de topont moeting begint waarop toch echt een besluit moet worden geno men. Ook ten aanzien van de an dere in te vullen post, die van Ho ge Vertegenwoordiger voor buiten landse aangelegenheden, lijkt con sensus ver. Het is de bedoeling dat beide pos ten ingevuld zijn voordat het nieu we hervormingsverdrag van de EU op 1 december in werking treedt. De Zweedse premier Fre- drik Reinfeldt zal donderdag als voorzitter optreden, omdat Zwe den dit lopend halfjaar het EU-voorzitterschap bekleedt. De president krijgt als taak de top bijeenkomsten van regeringslei ders voor te zitten, terwijl de Ho ge Vertegenwoordiger buitenland se zaken de leiding krijgt over een vijfduizend man tellende diploma tieke dienst en ontwikkelingspro jecten. Volgens diplomatieke bronnen blijkt het uiterst moeilijk een even wicht te vinden tussen noord, zuid en oost, tussen socialist en conservatief, tussen man en vrouw. De Belgische premier Van Rompuy is lange tijd de meeste kans op het presidentschap toege dicht, maar de regering in Londen heeft hard gelobbyd voor oud-pre mier Blair. Andere namen die veel worden genoemd zijn die van pre mier Balkenende en de Luxem burgse premier Juncker. De groepsfoto's na een Europese top zijn al jaren illustratief voor het mannenbo De nieuwe president van de EU wordt donderdag in een speciale top aangewezen. Drie vrouwelijke kopstuk ken, onder wie Kroes, plei ten voor een vrouw. door onze correspondent Hans de Bruijn Aan het eind van elke Eu ropese top wordt ge woontegetrouw een groepsfoto van de rege ringsleiders gemaakt. De tientallen persfotografen zien daar nu al ja ren hetzelfde plaatje voor zich: zes entwintig mannen in donkere pak ken en slechts één, meestal in pas teltinten gehulde, vrouw: Angela Merkel. Het is een schrijnende illustratie van de Europese politiek anno 2009: een mannengebeuren. Euro pa slaagt er al jaren niet in om meer dan één vrouwelijke rege ringsleider voort te brengen. Margaret Wallström, de Zweedse eerste vice-voorzitter van de Euro pese Commissie, spreekt als zij die foto's van de toppen ziet over 'het beeld van een disfunctionele fami lie'. Er zijn wel een paar gekozen vrouwelijke staatshoofden (Litou wen, Finland, Ierland), maar dat zijn erebaantjes. De EU is een mannenbolwerk, en dat zal met de aanstaande benoe ming van een EU-president en mi nister van Buitenlandse Zaken niet veranderen. Daarom trokken zondag Wallström, Neelie Kroes en de Britse vice-voorzitter van het Europees Parlement, Diana Wallis, aan de bel: regeringslei ders, denk als jullie donderdag de banen verdelen ook aan Europese topvrouwen. Want die zijn er heus wel. Als je maar zoekt. Ook voorzitter Barro- iMMKfflMiiaiffliiMKv 'IIBW ii .wvmims&gamBMaaesiamms&i&Bsms WELLINGTON - Drankenfabrikant Whyte Mackay heeft Nieuw-Zeeland verzocht door het Antarctische ijs te boren om twee kratten oude Schotse whisky te be machtigen die daar in 1909 zijn verloren door de Britse avonturier Sir Ernest Shackleton. De fabri kant wil testen of het mogelijk is de honderd jaar oude McKinlay and Co. whisky opnieuw op de markt te brengen. Medewerkers van het Nieuw Zee- landse erfgoedfonds zullen in ja nuari speciale boren gebruiken om de kratten uit het ijs te bevrijden. De kratten zitten ingevroren in de buurt van Cape Royds onder de hut van de Nimrod Expedition, de expeditie van Shackleton. Ze wer den in 2006 aangetroffen onder de vloerplanken van de hut. Als het bedrijf de whisky kan bemachti gen is het van plan de drank na te maken om die weer te verkopen. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - 'Get ready Ameri ca: Hier komt Sarah Palin', zo luid de vorige week de ronkende kop boven een artikel van het persbu reau Reuters. Vandaag is het zover, het boek van de voormalige gou verneur van Alaska, ex-schoon heidskoningin en voormalig kandi daat voor het Amerikaanse vi- ce-presidentschap ligt in de schap pen. 'Going Rogue (Een vagebond wor den red.) - een Amerikaans leven' is op voorhand al een onverbidde lijke bestseller. Bij boekenverko pers als Amazon stromen de be stellingen al maanden binnen voor het werk dat in een eerste op lage van anderhalf miljoen exem plaren verschijnt. Palin gaf gisteren op de bank bij talkshowkoningin Oprah Winfrey het startschot voor een mediacam pagne die nog weken zal voortdu ren. In een bus trekt de heldin van conservatief Amerika door het land om lezingen en presentaties te geven. Staten als Virginia, Penn sylvania, Florida, Indiana, North Carolina en Ohio staan op het pro- gramma. Toevallig of niet, maar dat zijn precies de staten die vaak doorslaggevend zijn bij een cam pagne voor het presidentschap. De tour voor haar boek lijkt vol gens Amerikaanse commentato ren op een verlengstuk van haar campagne voor het vice-president- schap 'of het begin van een nieu we campagne'. De speculaties over de toekomst van 'Sarah Barracuda', zoals haar bijnaam luidt, nemen soms obses sieve vormen aan in Amerika. Pa lin roept meer dan een jaar na de verkiezingen nog steeds heftige emoties op. Het Republikeinse kopstuk Newt Gingrich meent dat de ex-gouverneur niet afgeschre- ss'1 *~s fflKS»'.L' - 8 V-f»-VV4r f Ceské pfedsedwctvi v Radé HU 2009 'UhCtB:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6