ceeland 121 'Voor de kant' in Schuddebeurs 75% VAN DE BELEGGERS DENKT DAT HET TIJD IS OM IN TE STAPPEN Boegbeeld van Burgh Lou Verton overleden NAMENSERIE Zeemansterm op woonhuis van voormalige scheepswerktuigkundige 1922 - 2009 Middelburgse scholieren leveren alarmpistolen en wurgstokjes in WAT IS WIJSHEID? dinsdag 17 november 2009 s Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met opvallende namen. In deze serie worden ze verklaard. door Marijke Vael De palen van de oprit zijn voorzien van anker lichten, de windwijzer op het dak is een smee dijzeren zeilschip en zijn werkka mer is ingericht als scheepshut. Het is duidelijk. In het groen van Schuddebeurs is een zeeman neer gestreken. Willem Uittenbogaard ligt daar 'voor de kant'. Zeemans jargon, dat voor de 67-jarige Uitten bogaard en zijn vrouw Lydia zo vanzelfsprekend is dat ze de uit drukking op hun huis aanbrach ten. „We liggen eindelijk voor de kant. We hebben hier onze rust plek gevonden." De woning aan de Vriendhoven is Eigen ontwerp Lydia en Willem Uittenbogaard kochten in 1990 een perceel grond in Schuddebeurs en lieten daar een woning op bouwen. Willem ontwierp het huis zelf, de bouwtekeningen werden gemaakt door de aannemer. Het stel ontdekte Schouwen-Duive land als woongebied via Willems zuster en haar man, die in de pol der nabij Zierikzee wonen. waarschijnlijk de laatste, maar ze ker niet de eerste plek waar Wil lem Uittenbogaard 'voor de kant' kwam. Ruim 15 jaar bevoer hij van uit Rotterdam de wereldzeeën. „Te genwoordig maken zeelui vaak een vliegreis om elders op de we reld aan te monsteren op hun schip, maar vroeger vertrokken we vanuit Rotterdam en kwamen daar ook weer aan." Na de maanden durende zeereis werden de zeelui voor de thuisha ven bevangen door 'kanaalkoorts'. „Een innerlijke spanning die we voelden omdat we bijna thuis wa ren en vanwege het manoeuvreren met het schip op de Nieuwe Wa terweg. Dan schatten we steeds weer in om hoe laat we 'voor de kant' zouden komen en keek ieder een uit naar de 'groene torentjes'." Die groene torentjes staan op het voormalige hoofdkantoor van de Holland Amerika Lijn, het tegen woordige hotel New York in de Rotterdamse haven. De huisnaam 'Voor de kant' is een herinnering aan de spanning en vreugde die Willem voelde wanneer de toren tjes in zicht kwamen Hoewel hij in de bollenstreek werd geboren als zoon van een bol- lenreiziger, wilde Willem Uitten bogaard van jongs af naar zee. „Vooral mijn moeder zag dat niet zitten. Daarom lieten mijn ouders me als 15-jarige aanmonsteren op een 210 tonner; ëen klein schip waarop de deining goed voelbaar is. Ik werd inderdaad zo zeeziek dat ik nooit meer wilde varen. Maar omdat mijn vader bij thuis komst lachend suggereerde dat het Lydia en Willem Uittenbogaard ontmoetten elkaar tijdens een zeereis toen zij argeloos het officiersdek op liep, wat verboden gebied was voor passagiers. foto Dirk-Jan Gjeltema varen wel afgelopen zou zijn, werd ik dwars en zette door." De licht matroos maakte nog een zeereis, ging vervolgens naar de zeevaart school in Vlissingen (tegenwoor dig Maritiem Instituut de Ruijter) en ontwikkelde zich tot scheeps werktuigkundige. Wat zijn vader niet lukte, werd be werkstelligd door Lydia van Win gerden, die tijdens een reis op een passagiersschip argeloos het offi ciersdek opliep, wat verboden ge bied was voor passagiers. Willem, die daar uitrustte van zijn dien sten, die de klok rond gingen, had oog voor het mooie meisje. Het leidde tot een huwelijk en drie kinderen. En tot het eind van zijn zeemanscarrière. Lydia: „Ik kon er niet meer tegen om altijd al leen te zijn met de kinderen." Na banen als technisch vertegen woordiger bij' een Engelse firma en directeur van een machinefabriek, creëerde Uittenbogaard in 1983 handelsfirma Reikon voor verkoop en reparatie van machinekamer-ap- paratuur, dat tegenwoordig door zijn oudste zoon wordt gerund. Maar vanuit zijn huis in Schudde beurs onderhoudt Willem nog steeds de Amerikaanse contacten van het bedrijf met zijn buiten landse agentschappen. „Ik kan niet stil zitten." Boegbeeld van Burgh Lou Verton is zondag op 87-ja- rige leeftijd overleden. Hij was initiatiefnemer van de Burghse Dag, die volgend jaar de twintigste editie beleeft. Daar, en bij andere officiële gele genheden, maakte Verton jaren lang zijn opwachting in hoeren dracht. De Burghenaar, die vorig zijn 60-jarig huwelijk met Nel den Boer vierde, heeft veel bijgedragen aan het in ere herstellen van tradi ties in zijn dorp. Zo heeft hij zich jarenlang ingespannen om de oude defileervlaggen van Burgh en Haamstede boven tafel te krij gen. Hij bracht de vlag terug in Lou Verton J Burgh door huis-aan-huis replica's te slijten. Want ook dat was Lou Verton; ondernemer in hart en nieren. Vanaf zijn veertiende tot zijn zeventigste heeft hij gewerkt in het (in 1875 opgerichte) familie bedrijf, dat nog altijd bestaat. Ook zette hij zich jarenlang in voor de ondernemersvereniging op zijn dorp. Lou Verton wordt in beslo ten kring begraven. MIDDELBURG - Alarmpistolen, balle tjespistolen, wurgstokjes, een kata pult, een vlindermes en andere soorten messen zijn afgelopen we ken door Middelburgse scholieren achtergelaten in speciale kluisjes op school. Het gaat om zeventien voorwer pen, het merendeel wapens. Maar ook een speelgoedpistool, erwten schieters, een afgebroken schaar, vuurwerk en laserpennen zijn in geleverd. De wapens zijn ingele verd tijdens het project Middel burg Loopt Wapenvrij dat op 3 no vember is begonnen. Voor dat pro ject zijn negen wapenkluizen op scholen in Middelburg geplaatst. Volgens Alwin Don van de politie is het beeld bevestigd dat wapenbe zit ook in Middelburg voorkomt, maar dat er geen sprake is van een groot probleem. De politie houdt in de toekomst op scholen onaan gekondigde controles op wapenbe zit onder jongeren. MILLWARD BROWN FINANCIEEL FOCUS PANEL 2009 Denkt u aan instappen? Doe dan eerst de nieuwe beleggingswijzer van ABN AMR0. Hiermee bepaalt u in drie korte stappen hoe u verantwoord kunt gaan beleggen, wat voor type belegger u bent, wat beleggen u kan opleveren en welke beleggingsvorm het best bij u past. En als u nu instapt, profiteert u bovendien van bet gratis Instappakket. Met o.a. gratis workshops die u inzicht geven in beleggen. GA NAAR ABNAMRO.NL/INSTAPPEN Meer mogelijk maken ABN'AMRO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59