i8| zeeland Gedegen verkenning poëziebundels 1 Uurzoemer toegevoegd aan eerste trio Corelli Oud-burgemeester Cees Slabbekoorn overleden VERZAMELAARS JAARBEURS 21 22 november jaarbeurs utrecht verzamelaarsjaarbeurs.nl Knutselen in de kinderboerderij 130 leerlingen Pontes op fiets voor afvaltocht dinsdag 17 november 2009 S 'Er zijn minder glorieuze manieren om terug te Het ruikt hier nog net als vroeger: een mix van kippensoepboeken keren' Jos Radstake, docent Nederlands bij Pontes Pieter Zeeman 6H gymZWeet Ester Naomi Perquin. door Ali Pankow Heel veel poëzie gaan lezen en niet schrik ken van het serieuze gedoe erom heen. Het moet ook ge woon een beetje leuk zijn. Dat ad vies had dichter Ester Naomi Per quin gistermiddag in petto voor leerlingen die wellicht ook ambi ties in die richting hebben. Perquin (29)zelf oud-leerling van de voormalige Rijksscholenge meenschap Professor Zeeman in Zierikzee was gisteren even terug op haar oude school als hoofdgast tijdens een literaire en muzikale manifestatie. „Het ruikt nog net als vroeger: een mix van kippensoep, boeken en gymzweef', constateerde Perquin op de vraag van docent Jos Radsta ke of zij het veel veranderd vond sinds zij in 1998 met een diploma op zak de school had verlaten. „Er zijn minder glorieuze manie ren om terug te keren", vond de ge spreksleider. Perquin heeft inmid dels twee poëziebundels op haar naam staan: Servetten Halfstok en Namens de Ander bij uitgeverij Van TY Zeeuws Kamerorkest tijdens het optreden bij Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema Natuurlijk was het niet de bedoeling dat de zoemer voor de wisseling van het lesuur dwars door de uitvoering van het eerste trio van Corelli door TY Zeeuws Kamerorkest zou klinken. Maar het gebeurde gister middag tijdens de literaire en mu zikale manifestatie bij Pontes Pie ter Zeeman in Zierikzee en het had ook wel iets. De school immers is een wereldje op zich met eigen regels en gebrui ken. Dat daar ook zomaar op een maandagmiddag muziek en poëzie met elkaar worden verbonden, is toch prachtig, stelde directeur Sjef Lommei al in zijn welkomswoord vast. Voor dit initiatief tekenden de docenten los Radstake en lo- han Everaers. Naast dichter en oud-leerling Ester Naomi Perquin leverde het TY Zeeuws Kameror kest een aanzienlijke bijdrage aan het programma. Naast genoemde compositie van Corelli, speelde het ensemble onder meer An Chloé van Mozart en Vocalise van Rachmaninov. Solist llja Laporev opende de mid dag met een cellosuite van Bach. Carlo Nabbe van TY droeg met muzikale toonzetting niet alleen het gedicht Richard van Perquin voor, maar had ook een vocale bij drage met het bekende Ne me quit te pas van Jacques Brei en met een sonnet van William Shakespeare. Ter omlijsting van deze middag stelt schoolgalerie Galerij geduren de enige tijd gedichten van Per quin ten toon en is een vitrinekast ingericht met bundels uit het poë- ziefonds van Van Oorschot. Oorschot. Zij sleepte daar diverse nominaties en enkele literaire prij zen mee in de wacht. Verder maakt zij deel uit van de redactie van het literaire tijdschrift Tirade. Radstake omschreef haar werk als 'prachtige poëzie' en daagde de jonge dichter uit met hem een zoektocht binnen haar werk aan te gaan. Daarbij toonde hij zich ge degen voorbereid en gaf zij blijk van een sprankelende performan ce en de vaardigheid wat lastiger vragen luchtig te beantwoorden. Lichamelijkheid en ruimtelijke za- angst voor sleur, anderzijds kan ge woonte jou ook redden. Dat geldt ook voor gewoonte in de liefde. Het gevaar daarvan, maar ook de angst dat de ander naast je in het zelfde bed aan een ander denkt." „Wat heb jij met de rand van het bed?", wilde Radstake ook weten. Hij ziet die specifieke begrenzing meermalen terug in haar gedich ten. In het gedicht Zij stellen zich voor geldt die bedrand als grens om 'ze' op afstand te houden. „Die 'zë' is alles wat nieuw is en het gaat ook over angsten en fobie- 'Hoe zou mijn leven verlopen zijn als ik bijvoorbeeld wel mooie lange benen had gehad?' ken duiken met regelmaat op in hdar werk. „Een huis gaat in je lichaam zitten. Het botst als je plots in een ander vertoeft. Alsof je 's nachts, nadat je te veel hebt gedronken, de trap afloopt en je een tree eerder beneden bent dan je verwacht. Die ene stap blijft je dan nog dwars zitten", aldus Per quin. Een ander leitmotiv in haar werk betreft 'gewoonte'. Zelf er vaart ze daar een 'haat-liefde ver houding' mee. „Enerzijds is er de ën: smetvrees, pleinvrees, hoogte vrees", aldus de toelichting van de schrijfster. Een intens gesprek over poëzie blijkt niet elke leerling uit havo/vwo optimaal te kunnen boeien, maar Perquin wist meer malen een snaar te raken in het be lichten van haar werk. Een zin als Soms lig ik wakker van de vrouwen die je niet geworden bent in het ge dicht Naverteld heeft bijvoorbeeld alles te maken met haar eigen pu berteit. „Ik was echt een lelijk kind en we doen wel alsof het niet zo is, maar lelijke meisjes hebben nou eenmaal een ander leven dan de mooie meisjes in de klas. Hoe zou mijn leven verlopen zijn als ik bijvoorbeeld wel mooie lange be nen had gehad?", reikte zij haar ge hoor aan om even op te kauwen. „Het zou fijn zijn als je zegt dat op deze school het fundament is ge legd voor je literaire carrière", pro beerde de gespreksleider. Perquin gaf ruimhartig gehoor aan dat ver zoek. Overigens koestert zij ook de herinnering ooit één dag van die zelfde school te zijn gestuurd, om dat zij een 'alternatieve school krant' had verspreid. „Ik weet echt niet meer wat erin stond, maar het stelde niet zoveel voor hoor. Het was gewoon omdat het niet mocht", lacht zij deze bekentenis back-stage ook weer handig weg. Voor een luchtig intermezzo zorgt haar gedicht Buurvrouw en tot de hoogtepunten behoort Richard, dat later op de middag door het TY Zeeuws Kamerorkest een muzi kale toonzetting kreeg. „Volgens de kritieken zal dit gedicht een klassieke status opbouwen en dat denk ik ook", aldus Radstake. Strijdbaar is hij altijd geble ven. En mens onder de mensen. Op 12 november is op 85-jarige leeftijd oud-burgemeester van Brouwers haven Cees Slabbekoorn overle den. Slabbekoorn werd in Schore geboren in een SDAP-gezin. Het socialisme loopt letterlijk als een rode draad door zijn leven en den ken. In 1958 werd hij raadslid in de gemeente Kruiningen en schopte het in 1970 tot wethouder van de gemeente Reimerswaal. In 1977 werd Slabbekoorn benoemd tot burgemeester van de toenmalige gemeente Brouwershaven. Dat werk gaf hem de kans tussen de 1924 - 2009 Cees Slabbekoorn mensen te staan en er voor hen te zijn in voor- en tegenspoed. Hij combineerde het burgemeesters ambt met uiteenlopende bestuurs functies waaronder bestuurslid van de Vara en van het ziekenhuis in Zierikzee. Voorzitter van het Se niorenorkest werd hij pas na zijn pensionering. Slabbekoorn stelt zijn lichaam ter beschikking aan de wetenschap. EUROPA'S GROOTSTE VINTAGE EVENEMENT! EN DE MEGA PLATEN CD BEURS voorverkoop met korting via internet: vul in bij Kortingscode Ticket: vj5 ZIERIKZEE - Kinderboerderij De Punt in Zierikzee houdt op woens dag 18 november weer een knutsel- middag. Kinderen kunnen deze middag een prikbord versieren. Na afloop krijgen de deelnemers het prikbord mee naar huis. De middag is van 13.30 tot 15.00 uur. Opgeven kan via www.knutselpunt@zeelandnet.nl. ZIERIKZEE - Ongeveer 130 leerlin gen uit de tweede klassen mavo, havo en vwo van Pontes Pieter Zeeman stappen woensdag en donderdag op de fiets voor een af- valfietstocht. De scholieren trek ken - in het kader van een project- week - langs verschillende bedrij ven waar ze voorlichting krijgen over soorten en hoeveelheden af val en de manier waarop de bedrij ven met het afval omgaan. Onge veer twintig bedrijven en instellin gen uit Zierikzee doen mee. De af valtocht wordt georganiseerd door het NME Centrum Schouwen-Dui- veland samen met de school. Wet houder Gilles Houtekamer geeft woensdag 9 uur de aftrap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56