21 zeeland Harde handtekening is PZC Ongemerkt wat kilootjes weggefietst VIER Beraad dinsdag De krant 5 weken voor 15 euro! In het Arsenaaltheater in Vlissingen spraken burgers en politi ci gistermiddag over één gemeente Walcheren. Hoe maken we onderlinge afspraken minder vrijblijvend was de grote vraag. AUTO PZC ff dinsdag 17 november 2009 door Marleen Blommaert Zondagochtend, een beetje druilerig, de kachel ronkt en de regen klettert op het serredak. Paps instal leert zich met een kop koffie op de bank en ik bereid me voor op een rustig krantje met koffie. Maar de Pater Familias roept zijn dochters en zegt op ernstige toon: „Ik wil even wat met jullie bespreken." Al le vrouwelijke schouders zakken een paar centimeters. „Geen krant je dus", denk ik. Onze dochters zien hun zondagse bezigheden eveneens in rook opgaan: Tijd voor een goed gesprek. Nou valt er in op- voedland met twee tieners natuur lijk altijd wel wat te bespreken, maar al snel blijkt, dat ook ik onder deel van het groepsgesprek uit zal maken. Mijn lieve echtgenoot heeft geconstateerd dat zijn vrouwen het de laatste tijd niet naar hun zin heb ben. Zoals een goed huisvader be taamt informeert hij naar het waar om. Mijn dochters en ik kijken el kaar aan, met een blik zoals alleen vrouwen die kunnen wisselen. De oogopslag luidt: „We weten dat hij gelijk heeft en we weten dat we daar zelf ook een rol in spelen maar hebben we hier nu zin in? En voor al: Hoe kunnen we dit ontwijken?" Dit alles in een fractie van een se conde. De oudste die nooit voor één verbaal gat te vangen is, ant woordt direct: „Aangezien jij de eni ge bent die hier geen last van heeft zal jij wel de oorzaak zijn." We (lees: de vrouwen) vinden dit een goede openingszet. Maar paps heeft menig cursus op dit gebied afge rond en weet dit handig te pareren. Vervolgens komt puber sterk terug met een beroep op haar puberteit en de daarbij horende hormonen- stormen. Ik haak daar handig op in met het begin van de overgang. De jongste kijkt even vertwijfeld: „Het begin van depuberteit?", zegt ze handig. Paps slaakt een diepe zucht en beseft dat dit front toch echt individueel benaderd zal moe ten worden. Aldus geschiedt en ie dereen spuit zijn grieven en vervol gens gaan we Catan spelen. Waarbij de bank, geheel in de geest van de tijd, voornamelijk aan zelfverrij king doet en het aan de individuele oplettende spaarder is om zijn grondstoffen veilig te stellen. Kort om een lekkere zondag. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145. 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten; 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA!4) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik r.eem een proefabonnement van 5 weken voor 15.- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC. Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat 1 1 Postcode Woonplaats i Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening i i col O.PZC^.zcxgvu.digommape.soonsgeg^, hei colofon treft u nadere informatie PZC-DEBAT door Theo Giele Een Zeeuwse strategische visie, meer samenwer king, betere gemeen schappelijke regelingen en afspraken met harde handtekeningen eronder. Maar uit eindelijk gaat het er om dat afspra ken tussen gemeenten te vrijblij vendheid zijn en dat de concurren tie daardoor blijft, zei de Vlissing- se wethouder Piet Polderman giste ren tijdens het PZC-debat in Vlis singen over de noodzaak tot de vorming van één gemeente Wal cheren. Polderman was met zijn Middelburgse collega Albert de Vries aanstichter van het opgelaai de herindelingsvuurtje. De drie burgemeester waren in meer of mindere mate tegen. Koos Schouwenaar van Middelburg vond het geen item ('het gaat toch goed in Zeeland') en zijn Veerse collega Rob van der Zwaag wilde alle kaarten zetten op de grote Zeeuwse strategische visie en dan heb je geen herindeling nodig ('Veere staat in de top 10 van best presterende gemeenten en onze website staat op nummer tl'). Bur gemeester Wim Dijkstra zou voor herindeling kiezen als hij het met één druk op de knop voor elkaar kon krijgen, maar puttend uit zijn jarenlange bestuurlijke ervaring voorspelde hij veel narigheid ('het duurt ïo, 15 jaar voordat alles op de rails staat'). Piet Polderman noemde het drie tal achter de burgemeesterstafel met een knipoog 'beetje een con servatief clubje bedaagde oude mannen'. Na de pleidooien voor meer sa menwerking als dé oplossing zette De Vries de kwestie op scherp: „Gezamenlijke keuzes maken lukt echt niet als de raden afzonderlijk beslissingen kunnen nemen. Als we zo doorgaan blijven Vlissingen en Middelburg concurrenten. Dan zal Middelburg aan het langste end trekken, maar dat zal voor het geheel van Walcheren niet tot de beste oplossing leiden." Pleidooien voor meer gemeenschappelijke re gelingen waren ook niet aan De Vries besteed. „Maak er één ge meente van, dan heb je die regelin gen ook niet nodig. Scheelt ook weer veel vergaderingen." Wat historicus Jan Zwemer uit Serooskerke betreft moeten Vlissin gen en Middelburg maar vooral doen wat ze niet laten kunnen, als ze zijn gemeente Veere er maar buiten laten. „De groep mensen die niet gehoord wordt dreigt in één gemeente Walcheren nog gro ter te worden." Maar volgens Pol derman is inspraak en dienstverle ning in de kleinere kernen 'ge woon te regelen'. Dijkstra viel hem bij en noemde de gemeente Oss als gemeente die er in geslaagd is met dorps- en stadsraden het be stuur dicht bij de burger te breng en. Op de man afgevraagd zei Schouwenaar, ook 'wijkwethou der' van Arnemuiden, dat hij in het vissersdorp toch vaak de klacht hoort dat sinds de fusie met Middelburg de afstand groter is ge worden. Lou Waterman (Partij Souburg-Ritthem) voorspelde na herindeling gouden tijden voor de lokale partijen. Dat er zowel op Zeeuwse als Wal- cherse schaal beter samengewerkt moet worden, daarover was ieder een het wel eens in de zaal. Maar of Walcheren met het samensmel ten van de gemeenten er op voor uit gaat? Daanjver bleef de zaal ver deeld. Polderman en De Vries zeiden niet overhaast te werk te willen gaan. „We moeten veel energie ste ken in écht samenwerken. Fusie is dan de sluitsteen", aldus Polder man die zei 'optimistisch' naar huis te gaan. „Dan zijn we kenne lijk niet duidelijk genoeg geweest", zo besloot Schouwenaar het debat. Bekijk de video van het debat op onze website: www.pzc.nl! Piet Polderman, wethouder in Vlis singen: „Er kan veel intensiever en minder vrijblijvend samengewerkt worden. Met een fusie is zeker 10 tot 15 procent winst te halen. Dat geld gaat rechtstreeks naar de bevol king en bedrijven." Tom van Aalst uit Middelburg: „Kleinschaligheid gaat over emotie: daar gaat het niet om. Als Middel burg en Vlissingen intensiever sa menwerken, komen ze er beter uit. Maar ze moeten elkaar iets gunnen en elkaar niet het kot uit vechten." Ellen Lubig, gemeenteraadslid PvdA Vlissingen: „Ik ben voor een gemeentelijke herindeling. De pro blemen rond krimp en de vergrij zing moeten opgevangen worden. Dat kunnen gemeenten alleen sa men doen." Er zijn bij de familie Mol uit Goes weer heel wat kilome ters weggetrapt in het week einde. Zaterdag moest Ingrid werken; Martijn ging met de kinderen boodschappen doen. Eén voorop, één achterop, en de boodschappen in de fietskar. „Als ze uit die fiets kar groeien, doe ik hem nog niet weg", zegt Ingrid. „Je kunt er voor een hele week boodschappen in kwijt, ideaal! Nieuw kosten ze zo'n 200 euro, maar op internet vind je ze tweedehands voor heel wat minder." Na drie weken fiet sen zijn er ongemerkt de nodige ki lootjes af gegaan. „Ik loop de hele dag te hijsen en Martijn moet zijn riem een gaatje verder doen!" Zondag was het tijd voor familiebe zoek. Martijns ouders wonen in Wemeldinge, een kilometer of tien vanaf Goes. Kiara had geen zin om zelf te fietsen, die mocht bij papa achterop, en Dinand ging bij ma voorop. Voor de zeven maanden oude peuter was het de ZONDER COS*Zeeland eerste keer voorop. „Na een tijdje was hij doodmoe van de indruk ken, toen hebben we hem maar in de fietskar gelegd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2