2ólzeelai Geen strafvervolging zaak biomassa Deltafonds houdt Zeeland levendig Miljoen extra voor aalvissers dinsdag 17 november 2009 RECHTBANK Tien agrariërs uit Borsele en Middelburg, Delta en Essent niet schuldig aan milieucriminaliteit door Jeffrey Kutterink door Emile Calon middelburg - Delta en tien land bouwers uit de gemeenten Borsele en Middelburg zijn gisteren ontsla gen van rechtsvervolging door de Middelburgse rechtbank. Zij, en Es- sent, hebben zich volgens de recht bank niet schuldig gemaakt aan milieucriminaliteit. Essent werd vrijgesproken. De agrariërs en de energieprodu centen stonden medio oktober te recht, omdat ze zich volgens het Openbaar Ministerie schuldig had den gemaakt aan de illegale opslag van afval. Dat gebeurde in de laat ste maanden van 2005 en de eerste van 2006. De kolencentrale in Borssele had toen te maken met een serie ernsti ge storingen. De biomassa die in die centrale verstookt moest wor den voor het produceren van groe ne stroom, hoopte zich op omdat niet alle leveranciers konden wor den afgezegd. Delta en Essent zochten naar tijdelijke opslagplaat sen en kwamen ook terecht bij een aantal landbouwers in de di recte omgeving van de centrale. Volgens het OM was hier sprake van een ernstige overtreding van de milieuregels. Ook zouden land bouwers en energieproducenten zijn gegaan voor de 'snelle winst', aldus officier van justitie L Koop- mans. De rechtbank laat weinig heel van die aanklacht. Om te beginnen stel len de Middelburgse rechters, in navolging van de advocaten, dat er geen sprake is van afval. Het ging om zaken als cacao- en houtpallets die volgens de advocaten gewoon gezien moeten worden als land bouwproducten. Daarnaast oor deelt de rechtbank dat er destijds een noodsituatie was. Delta en Es sent moesten andere opslagmoge lijkheden zoeken omdat alle be staande opslagcapaciteit vol zat. Medewerkers van Delta gingen ac tief de boer op om die opslagruim te te zoeken. Voor Essent gebeurde dat door een ingehuurd bedrijf Na afloop van de rechtszaak heer ste er gepaste vreugde bij de land bouwers en Delta. Een van hen merkte wel enigszins bitter op dat hij dus ten onrechte enkele jaren het stempel van een milieucrimi neel heeft moeten dragen. Hij kan de gemaakte advocaatkosten ver- goed krijgen. „Maar alle andere schade wordt niet vergoed." Hij doelde vooral op de immateriële I schade. Zijn vrouw gaf aan dat over die schade niet licht moet worden gedacht. Raadsman J. Wouters vindt het ook jammer dat de rechtbank niet toegekomen is aan het feit dat zijn cliënt toestemming had van de ge meente Borsele om biomassa op te slaan. Een woordvoerder van Delta zei gisteren in een reactie vooral blij te zijn dat de agrariërs zijn ontslagen van rechtsvervol ging- den haag - De Tweede Kamer trekt een miljoen euro extra uit voor de aalvissers die dit jaar zijn getroffen door het vangstverbod van twee maanden. Dat bleek gisteravond tijdens een overleg over visserij, in de Tweede Kamer. Vanaf 1 oktober tot en met 30 november is het verboden om paling te vangen. Minister Gerda I Verburg (CDA, LNV) voerde de maatregel in omdat de aal met uit sterven wordt bedreigd. Om de sec tor financieel tegemoet te komen trok ze 700.000 euro uit. Dat vindt de Tweede Kamer veel te weinig. De Kamerleden Ad Koppejan (CDA) en Lutz Jacobi (PvdA) dien den daarom gisteravond een wets wijziging in. Ze stellen voor om binnen de be groting van LNV een miljoen euro vrij te maken. De helft wordt ge- j bruikt voor het verhogen van de fi nanciële tegemoetkoming van de getroffen vissers. De andere helft willen CDA en PvdA inzetten voor het verbeteren van de be drijfsvoering van aalvissers. Het geld moet worden gebruikt voor het maken van plannen hoe op meer manieren geld te verdienen dan alleen met het vissen op pa ling. Het voorstel van CDA en PvdA wordt in elk geval gesteund door de SP en SGP. Daarmee heeft het een ruime Kamermeerderheid. Minister Verburg ontraadde het deel van het wetsvoorstel dat de fi nanciële tegemoetkoming ver hoogt. De Tweede Kamer houdt echter vast aan het voorstel. Opmerkelijk is dat de Kamer eer- "g der een motie van SP en SGP van gelijke strekking niet steunde. Hu- go Polderman (SP): „Vreemd dat onze motie om vissers financieel j een hogere vergoeding te geven niet werd ondersteund door de coalitie. Hoe vreemd ook, ik steun het amendement van CDA en Pv dA nu uiteraard." Verburg benadrukte nog eens de noodzaak van het vangstverbod voor dit en komend jaar. Ze zegde de Kamer ook toe om binnen een halfjaar te komen met voorstellen voor het opzetten van een kenniscentrum voor de visse- rij (een zogenoemd blueport). door Marcel Modde middelburg - De pot is leeg. In het eerste jaar van zijn bestaan heeft het Delta Zeeland Fonds 250.000 euro in de samenleving gepompt. Organisaties op het gebied van sport, vrije tijd, zorg, welzijn, na tuur, milieu, kunst en cultuur heb ben grif gebruik gemaakt van de nieuwe donateur om projecten van de grond te tillen. Voor 2010 wordt de pot weer ge vuld. Het startkapitaal verdubbelt naar een half miljoen, vertelt onaf hankelijk voorzitter Cees van Lie- re. Dat betekent dat aan nog meer organisaties een steun in de rug kan worden gegeven. Geen overbo dige luxe in een tijd waarin provin cie en gemeenten de subsi diekraan verder dichtdraaien, het bedrijfsleven sponsoring op een laag pitje heeft gezet en grote lan delijke fondsen een flink deel van hun kapitaal door het inzakken van beleggingen hebben zien ver dampen. De bedoeling is dat het fonds jaarlijks met een ton aan groeit tot een maximum van één miljoen euro. Mits het Delta voor de wind blijft gaan, benadrukt Van Liere de afspraak die zijn be stuur met de directie van het ener giebedrijf heeft gemaakt. Het Zeelandfonds wordt gevoed door de winst van Delta. Indirect betaald dus met geld van de consu ment. „Op deze manier stopt het bedrijf financiële energie terug in de samenleving." Het fonds han teert duidelijke criteria waaraan moet worden voldaan om in aan merking te komen voor een gift. „De plaatselijke tennisclub die een aanbouw wil of een verzoek van een voetbalvereniging voor recla meborden, schuiven we terzijde. Het project moet wel een structu reel maatschappelijk effect nastre ven en min of meer uniek zijn bin nen Zeeland." Het fonds steunt initiatieven met 500, 2500,10.000 of 25.000 euro. De meeste toekenningen zitten in het lagere segment, zegt Van Liere. De 'hoofdprijs' was het eerste jaar voor de opzet van het Bevrijdings museum Zeeland in Nieuwdorp. Een provinciebreed initiatief, moti veert de voorzitter deze keuze. Aan deze donatie is bovendien de voorwaarde gekoppeld dat de toe gang voor schooljeugd gratis is. Voorbeelden van andere organisa ties die steun ontvingen zijn, de Zeeuws-Vlaamse juniorendriedaag- se, de zonnebootrace, de truckroll, de stichting historische spelen Zie- rikzee en het Festival van Zeeuws- Vlaanderen. Op www.deltazeelandfonds.nl staan in de vier categorieën in to taal twintig projecten genoemd. Volgens Van Liere ligt het daadwer kelijke aantal nog hoger. Begin vol gend jaar wordt de aanpak van het fonds geëvalueerd en inzicht gege ven in alle projecten die in 2009 steun hebben ontvangen. Een van de hoogste bijdragen van het Delta Zeeland Fonds tot nu toe was de donatie van 25.000 euro aan het onlangs geopende Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp. Het fonds stelde wel de voorwaarde dat het museum gratis toegankelijk zou zijn voor schooljeugd. archieffoto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28