Topklassering van Hoel Schotklok zorgt voor onnodi 341 pon Zoet zegeviert over zuur bij Dibaba Jaspers grijpt ook nu weer naast wereldtitel ssisil SsSJP maandag 16 november 2009 door Harry Arts NIJMEGEN - Dat ze het wereldre cord op de 15 kilometer niet op haar sloffen had verbeterd, werd meteen na de finish van de Zeven- heuvelenloop wel duidelijk. Tiru- nesh Dibaba was zo diep gegaan dat ze na haar topprestatie (46.28 minuut) vol overgave de inhoud van haar maag op het asfalt van de Groesbeekseweg deponeerde. Maar het zuur woog voor de 24-ja- rige Ethiopische natuurlijk niet op tegen het zoet van de zege - en de cheque van 50.000 euro die zij voor haar toptijd mocht incasse ren. En omdat echtgenoot Sileshi Sihine een paar minuten eerder als winnaar bij de mannen over de eindstreep was gekomen, werd het voor het atletenechtpaar uit Addis Adeba een uiterst lucratieve zon dag in Nijmegen en omgeving. Tirunesh Dibaba onderstreepte gis termiddag op het heuvelachtige terrein haar uitzonderlijke kwalitei ten. De tweevoudig olympisch kampioene van Peking moet on danks haar jonge leeftijd nu al gere kend worden tot de allergrootste langeafstandsloopsters uit de ge schiedenis. Waar zij haar grootste successen tot nu toe behaalde op de baan en op de cross, beproefde Dibaba gis teren tijdens de 26e Zevenheuve- lenloop voor het eerst haar geluk op de weg. Het werd een verplette rend debuut, vond ook Jos Her door Frits Bakker LAUSANNE - Hoe goed Dick Jaspers ook kan biljarten, de wereldtitel glipt hem al een paar jaar door de vingers. Het WK driebanden in Lausanne eindigde gisteren met een finale tussen de Belg Eddy Merckx en de jonge Griek Philipos Kasidokostas. De dit weekeinde 26 jaar gewor den Griek greep voor de eerste keer goud bij de senioren, nadat hij eerder bij de junioren al drie maal wereldkampioen was. Hij won met 3-1 (11-15, 15-8, 15-13 15-5/2,667-1,950). Dick Jaspers werd op zaterdag al uit het toernooi gestoten door de- mens, zoals altijd verantwoorde lijk voor het start veld. „Ze begon erg rustig, 15.58 over de eerste vijf kilometer. Ik denk dat ze een beet je beducht was voor de afstand." De kersverse wereldrecordhoud ster glimlachte. „Ik had eigenlijk niet zo in de gaten dat het zo lang zaam ging. Toen ik een seintje kreeg dat het harder moest, heb ik maar wat gas gegeven." En hoe! Di- baba's tweede vijf kilometer ging in 15.25, en het laatste stuk raffelde ze nóg sneller af: 13.48. „Indruk wekkend, het geeft maar weer eens aan hoeveel potentie zij heeft", aldus Hermens die haar in de slotfase vergeefs probeerde af te remmen. „Ik zag dat ze tijdens de race al en paar keer moest kokhal zen. Ik was even bang dat zij zou moeten uitstappen." En met een grijns: „Bovendien zat ze op een gegeven moment zo ver onder het record dat ik dacht: even rustig aan, dan kan ze het record volgend jaar misschien nog een keer aan scherpen." Met haar fantastische eindtijd verpulverde Dibaba het oude wereldrecord van de Japanse Kayoko Fukushi, die bijna vier jaar geleden tot een tijd kwam van 46.55 minuut over de 15 kilometer. Ilse Pol werd verrassend de snelste Nederlandse. De 27-jarige laatbloei- ster uit Twello, die pas vier jaar se rieus bezig is met atletiek en mikt op de 10.000 meter bij de Olympi sche Spelen van 2012, werd vierde in 51.14. Turk Tasdemir, die hem in een ver dedigende partij de baas bleef Daarmee verdween ook de laatste Nederlander van het toneel, nadat Raymond Burgman (tegen Caudron) en Jean Paul de Bruijn (tegen Rudolph) de groepsfase niet eens hadden overleefd. Voor Jaspers, eerder dit jaar win naar van de World Games, was de vroege uitschakeling een bittere pil. „Het WK is het belangrijkste toernooi van het jaar, daar wil je als topspeler schitteren", zei hij za terdagavond. De Nederlander blijft wel de num mer één op de wereldranglijst, waarop Kasidokostas de toptien binnenstormt. door Jan Dagevos HOORN - De tweede plaats op de ranglijst werd geconsolideerd en een mooie reeks werd uitgebreid. Toch was het 1-1-gelijkspel van Hoek bij Zwaluwen'30 niet naar ie ders tevredenheid. „De teleurstel ling overheerst bij de spelers", zei trainer Paul Telussa na afloop. De deceptie werd nog groter toen de uitslagen van de concurrentie in de hoofdklasse B van het zater dagvoetbal bekend werden. Zowel koploper Sparta Nijkerk als num mer drie Spakenburg ging onder uit. Winst had Hoek zaterdag op één punt van de leider gebracht. „Toch liggen we nog steeds op door Koen de Vries GOES - Eddy de Dreu is veertig jaar lid van korfbalvereniging Tjoba. Hij maakte vanalles mee. Zo was hij zestien jaar voorzitter en speel de één wedstrijd in Tjoba 1. Zater dag beleefde hij toch weer wat nieuws. De Dreu was tijdens de wedstrijd Tjoba-Rust Roest (21-21) juryvoorzitter. Voor Zeeland had hij daarmee een primeur. Omdat Tjoba de enige Zeeuwse club is die op overgangs klasseniveau uitkomt, wordt deze winter alleen in Goes met de al eerder op het hoogste niveau inge voerde schotklok gespeeld. Het principe is simpel. Zodra de bal in het aanvalsvak is gekomen, krijgt de aanvallende partij 25 se- schema", stelde Telussa, die met zijn ploeg nu al negen duels op rij ongeslagen is. Het uitgangspunt van Hoek is im mers een plek bij de eerste vier. Een dergelijke klassering geeft recht op deelname aan de nieuw te vormen Topklasse. „Als we straks bij het ingaan van de winter stop nog steeds op deze positie staan, gaan we daarvoor meedoen, maar misschien kunnen we bij de strijd om de titel ook nog een rol van betekenis spelen. Gezien onze manier van voetballen acht ik ons niet kansloos." Hoek mocht dan zaterdag in Hoorn niet tot winst komen, de ploeg liet andermaal zien dat de conden om te schieten. Wordt er voor die tijd gescoord dan is er geen probleem. En als de bal bij een schot de korf raakt evenmin. Dan gaat de klok terug naar 25 en gaat de aanval gewoon verder. Maar owee als dat allemaal niet ge beurt. Dan gaat er een zoemer en krijgt de verdedigende partij een vrije bal. Dit alles om de sport aan trekkelijk te maken voor spelers en publiek. Het publiek kan de tijd volgen omdat achter beide korven een digitale klok hangt. De Dreu moest zaterdag als jury- voorzitter toezien dat de schotklok goed gehanteerd werd. En toezien op de uitvoering van nog wat nieu we regels, maar dat terzijde. De oud-voorzitter zag dat het goed topklassering geen toeval is. Op het prachtige kunstgrasveld van Zwaluwen'30 kwam Hoek tot mooi combinatiespel, waarbij één a twee keer raken tot kunst werd verheven. „We trainen heel veel op het positiespel", zei Telussa na derhand. „We willen het altijd technisch oplossen." Hoek moet daar alleen nog wel het juiste evenwicht in zien te vin den. De gelijkmaker van Zwalu wen'30 was wat dat betreft exem plarisch. Michael Koné werd in de 40e minuut onder druk gezet en dacht zich voetballend uit de situa tie te kunnen redden. Hij kwam echter bedrogen uit. De linksback verspeelde de bal, waarna Zwalu- was. En dat was niet zo vreemd. De door Sportpunt Zeeland aange schafte apparatuur (kostprijs zo'n 1250 euro) werd niet voor het eerst bediend. Hans Koppejan had de knoppen al verschillende keren be diend. Hij had geoefend bij trainin gen en oefenwedstrijden van het eerste. „Als ik dit vandaag voor het eerst had moeten doen, zou het ge garandeerd fout zijn gegaan. Het is best nog wel moeilijk om de juiste knoppen op het juiste moment in te drukken. En het moet een auto matisme zijn." Tijdens de superspannende korf balwedstrijd ging maar één keer de zoemer. Dat was in de eerste helft, toen Tjoba wel vaak schoot en de rebound pakte, maar steeds '"ckt'rjnann.rtri Hoessein Bouzambou probeert zijn directe tegenstander uit te spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 84