miljard mensen Oproep tot actie tegen honger buitenland j 7 volk adoreert haar Obama: in twee stappen naar klimaatakkoord Belgische minister wil ook kilometerheffing groeien om vraag bij te houden VS blokkeren vrijgave foto's mishandelingen Soldatenprotest tegen sluiting kazerne Obama: Laat Aung San Suu Kyi vrij Internetpolitie tegen Iraanse oppositie maandag 16 november 2009 per jaar. Dat zou 50 procent meer moeten zijn om de toenemende vraag naar voedsel bij te kunnen benen. De economische en financiële cri sis in de wereld zorgt ervoor dat er niet meer geld vrijkomt om de landbouw te stimuleren. Tegelijker tijd betekent de crisis meer armoe de. De roofbouw die eerder op natuur en milieu inclusief waterreserves is gepleegd, wordt gevolgd door de effecten van de klimaatverande ring. Toenemende vraag naar ener gie drijft niet alleen de prijzen op (onder meer voor kunstmest en transport) maar zorgt er ook voor dat het telen van gewassen ten be hoeve van biobrandstoffen aan trekkelijker wordt dan voedselpro ductie. Volgens de FAO moet de wereldge meenschap nu het 'recht op voed sel' erkennen als fundamenteel recht van de mens. Op grond daar van zou honger (minder dan 1800 kilocalorieën per dag) in 2025 ver dwenen moeten zijn. De FAO wil de Commissie voor mondiale voedselzekerheid (WFS) - bestaande uit FAO- en VN-lidsta- ten, daarom opkrikken van vrijblij vende overleggroep tot mondiaal beslisser, een rol als die van de We reldgezondheidsorganisatie WHO. Het Wereldvoedselprogram ma WFP roept voor het eerst de hulp van burgers in bij de strijd tegen honger. Voorzitter Barroso van de Eu ropese Commissie bepleit een waarschuwingssysteem tegen dreigende voedseltekorten. ROME - Het Wereldvoedselpro gramma (WFP) van de Verenigde Naties roept burgers wereldwijd op tot het storten van t euro per week om te helpen de honger in de wereld te bestrijden. De organisatie lanceerde zaterdag de internetcampagne 'Een miljard voor een miljard' aan de voora vond van de Wereldvoedseltop in Rome. „We hebben voor het eerst meer dan een miljard mensen die hon ger lijden", aldus WFP-directeur Josette Sheeran. „En door de finan ciële druk op regeringen wegens de economische crisis, roepen we de burgers direct op het probleem op te lossen." Het is de eerste keer dat WFP zo'n oproep doet, aangezien de hulpor ganisatie vooral fondsen ontvangt van regeringen. Voorzitter lose Manuel Barroso van de Europese Commissie pleit voor een wetenschappelijk waar schuwingssysteem voor voedseltel- korten. „We moeten voor voedsel zekerheid hetzelfde doen als voor klimaatverandering", aldus Baros- so. Met een 24 uur lange hongersta king heeft directeur lacques Diouf van de Voedsel- en Landbouworga nisatie van de Verenigde Naties (FAO) aandacht gevraagd voor de hongersnood in de wereld. De 71-jarige Senegalese politicus vastte van vrijdag- tot zaterdaga vond. Daarnaast sliep hij op een lucht bed voor het FAO-gebouw in Ro me, om zijn solidariteit te betonen met minder bedeelden. SINGAPORE - Ook de Amerikaanse president Barack Obama wil in twee stappen naar een nieuw kli maatverdrag. Tijdens de klimaat top in Kopenhagen in december kan volgens hem hooguit een poli tiek akkoord bereikt worden, waar na later een juridisch bindend ver drag kan worden opgesteld. Dat meldde de Amerikaanse kli maatonderhandelaar Michael Fro- man gisteren vanuit Singapore, waar Obama was om een Azia- tisch-Pacifische top bij te wonen. Eerder gaven andere wereldleiders en milieuministers dezelfde strate gie al aan. Ook de Deense premier Lars Lokke Rasmussen, die de kli maattop organiseert, hoopt dat het in elk geval lukt om de basis te leggen voor een uiteindelijk ver drag. In Kopenhagen had eigenlijk een opvolger voor het Kyoto-proto col rond moeten komen, dat in 2012 afloopt. „Gegeven de tijdsdruk en de indi viduele situatie in de betrokken landen moeten we ons de komen de weken richten op wat mogelijk is en niet op wat onmogelijk is", al dus Rasmussen. Hij wil dat in Ko- WASH1NGTON De Amerikaanse minister van De fensie, Robert Gates, houdt de vrij gave tegen van foto's waarop te zien is hoe Amerikaanse militairen in Irak en Afghanistan gevangenen mishandelen. Het Pentagon denkt dat militairen gevaar lopen als de foto's worden vrijgegeven, meldt de BBC. Het gaat om circa veertig foto's. Mensenrechtenactivisten hadden om de vrijgave gevraagd. BRUSSEL Ruim tweeduizend Belgische mili tairen betoogden gisteren in Brus sel tegen de sluiting van kazernes. De militairen zeggen dat ze daar door uren langer onderweg zijn tussen woon- en werkplek. De sol daten staken rotjes af voor het kan toor van defensieminister Pieter De Crem. penhagen wel een nieuwe deadli ne wordt afgesproken voor een nieuw verdrag. In Kopenhagen zullen wel al bin dende afspraken worden gemaakt over de vermindering van uitstoot van broeikasgassen en financiële hulp aan ontwikkelingslanden, al dus Froman. Brazilië heeft toegezegd vrijwillig bijna 40 procent minder CO, dan gepland te gaan uitstoten in 2020. Het Zuid-Amerikaanse land is nu de op drie na grootste veroorzaker van broeikasgas CO,vooral door de massale houtkap in de Amazo ne-bossen. De Braziliaanse regering gaat uit van een beperking van 36 tot 39 procent. Daartoe wil ze de ontbos sing tegengaan, energie besparen en maatregelen opleggen aan de landbouw en industrie. Voorzitter losé Manuel Barroso van de Europese Commissie rea geert verheugd: „Dit is een poten tieel doorslaggevende stap om een wereldwijd akkoord te bereiken in Kopenhagen in december en te sla gen in de strijd tegen klimaatveran dering." SINGAPORE De Amerikaanse president Barack Obama heeft dit weekeinde op de APEC-top in Singapore gesproken met de tien leiders van de Zuid oost-Aziatische landen, onder wie premier Thein Sein van Birma. Obama riep op tot de vrijlating van de Birmese oppositieleidster Aung San Suu Kyi, die huisarreest heeft. Obama heeft Sein geen hand gege ven, noch tegen hem gesproken. TEHERAN De Iraanse politie heeft een een heid opgezet om politieke websites te kunnen controleren en crimina liteit op internet te bestrijden. De meeste oppositiewebsites zijn al verboden, vooral de sites die zijn verbonden aan de verslagen presi dentskandidaten, maar activisten zetten nog steeds nieuwe sites op. deel. Ze staat voor de rebellie van jeugd en schoonJi£id tegen het establishment. Om diezelfde rede nen wordt ze gehaat binnen de re gering. En dat maakt haar aantrek kingskracht nog groter." Als staatssecretaris voor mensen- rechten, kwam ze al snel in aanva ring met de elite. Toen Sarkozy de loper uitlegde voor de dictator van Libië, zei ze op de radio: „Wij moe ten geen doodskus van Khadaffi willen krijgen. 'Sarkozy moet be grijpen dat ons land geen deurmat is waar een leider, terrorist of niet, zijn met bloed besmeurde schoe nen kan komen afvegen." Bernard Kouchner, als minister van Buitenlandse Zaken haar direc te baas, was woedend. Maar Yade zei: „Waar moet je als staatssecreta ris van mensenrechten anders over praten dan over mensenrech ten? Als ik minister van bloem kool was zou ik over bloemkool praten." Sarkozy probeerde Yade naar het Europarlement te krijgen. Maar ze wenste niet naar Straatsburg te worden gedeporteerd. Sarkozy sprak maanden niet meer met haar. Pas toen Sarkozy op officieel be zoek ging naar Afrika, leek hij zich te herinneren dat hij nog een staatssecretaris had die in Senegal was geboren. Yade mocht mee. Maar een minister, Brice Horte- feux, kon het niet nalaten haar te beledigen. „Goed, je mag met ons Rama Yade foto GPD mee. Maar we hoeven je natuurlijk niet mee terug te nemen." Tot opluchting van het volk keer de de 'zwarte parel' terug op Fran se bodem, maar ze kreeg wel een strafoverplaatsing naar Sport, waar ze in juni staatssecretaris werd. BRUSSEL - De Belgische staatssecre taris voor Verkeer wil over twee a drie jaar kilometerheffing invoe ren voor vrachtwagens en later voor personenwagens. Staatssecre taris Etienne Schouppe wil daar over in overleg met de gewesten. Hij wil de automobilisten ook afre kenen op de vervuilingsgraad van de wagens en het tijdstip van het weggebruik. De Vlaamse politiek is enthousiast over het Nederlandse systeem dat in 2012 in werking treedt. De partij Groen wil woensdag een spoed debat houden om aan te sluiten bij de techniek. Bart Tómmelein, fractievoorzitter van de liberalen in de senaat en voorzitter van het Beneluxparlement, wil Bene- lux-overleg om de verschillende systemen op elkaar af te stemmen. Oppositiepartij Lijst DeDecker (LDD) vraagt de Vlaamse regering echter niet mee te doen met het Nederlandse rekeningrijden. „De kilometerheffingjis een asociale maatregel. Ze treft vooral de actie ve, werkende Vlaming met een laag of gemiddeld inkomen", aldus Lode Vereeck, LDD-fractieleider. In het Nederlandse plan staat dat Belgische wagens pas in 2018 hoe ven te betalen als ze in Nederland rijden. Dat is zes jaar later dan wa gens met Nederlandse kentekens. foto Giulio Napolitano/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7