41 binnenland Kindergebit ruïne Km-heffing wekt argwaan Twintig procent van atleten 'oververhit' Zeven 'identieke' verdachten opgepakt Opnieuw brand gesticht in moskee TANDEN POETSEN Oma, moeder en kleindochter samen op dievenpad in Enschede peter van straaten Tandartsen en mondhygiënisten gaan vanaf woensdag naar basisscholen en peuterspeelzalen om kinderen te leren poetsen. Bijna 400.000 kinderen hebben een slecht gebit. maandag 16 november 2009 LEIDEN De politie heeft zaterdag na een ge wapende overval op een super markt in Leiden zeven mannen aangehouden, die allen voldeden aan het signalement van de dader. Vijf van hen mochten na verhoor weer weg, twee zijn onderworpen aan nadere ondervraging. Een man beroofde een van de cassières van de supermarkt en maakte zich uit de voeten. ZOETERMEER Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag brand ge sticht in de Al Quibla-moskee in Zoetermeer. Dat maakte de politie gisteren bekend. Er werd een molo tovcocktail naar binnen gegooid. De brandweer kon het vuur snel uitmaken, waardoor de schade be perkt bleef. Ongeveer een half jaar geleden werd er op soortgelijke ma nier brand gesticht in de moskee. nijmegen - De lichaamstempera tuur van hardlopers kan sterk op lopen bij een duurloop. Dat is gisteren gebleken uit metin gen onder deelnemers aan de Ze- venheuvelenloop in Nijmegen. Bij 20 procent kwam de temperatuur boven de 40 graden Celsius. Een aantal van hen had zelfs een lichaamtemperatuur van 41 gra den en een loper kwam op 41,2. In spanningsfysioloog Maria Hop man van de Radboud Universiteit en haar team hadden niet ver- v??*' i 'fcik'é-1'ü8 -y kt enschede - De politie heeft zater dagmiddag in Enschede drie Alme lose vrouwen aangehouden die met een tas vol niet betaalde goe deren uit een warenhuis aan het Van Heekplein liepen. Bij de aanhouding bleek het te gaan om een 69-jarige oma, haar 41-jarige dochter en haar 13-jarige kleindochter. Tegen half vier za gen in het warenhuis aanwezige Wiss< Het do< volgens kindere jaar. 0| blijvenc net naj krijgen wacht dat bij zo veel lopers de tem peratuur zo hoog zou oplopen. Zij onderzochten 150 van de 25.000 deelnemers. Vertaald naar het hele veld aan lopers, hadden vijfdui zend een heel hoge temperatuur. Een hoge lichaamstemperatuur is levensgevaarlijk. Het bloed stolt er door en er komen klonters in. pagina 34: zoet zegeviert over zuur bij Dibaba pagina 39: Pleijte sneller dan ooit agenten op bewakingsbeelden hoe het drietal vrouwen uit Almelo omzichtig bezig was artikelen in een, naar later bleek geprepareerde tas te stoppen. Toen de agenten za gen dat de vrouwen zonder af te rekenen de winkel verlieten, hiel den zij de vrouwen vervolgens bui ten aan. In de tas werden inder daad goederen aangetroffen die van diefstal afkomstig waren. Steeds meer kinderen heb ben een slecht gebit. Tand artsen en mondhygiënisten trekken er deze week op uit om hen weer te leren poet sen. door Sandra Donker De tranen schoten tand arts Rob Barnasconi in de ogen toen zijn veer tienjarige patiënte Maja* de mond opendeed. In plaats van een gave rij tanden zag hij bij het meisje afgesleten kegel tjes in de mond. „Het was drama tisch. Bleek dat ze een paar keer per dag haar mond spoelde met co la. Af en toe een slokje en dan even lekker in de mond rond laten klotsen en bruisen. Voor je gebit is dat funest, het zorgt voor enorme tanderosie. Het is een gigantische klus om alles weer op orde te krij gen." Decennialang ging het bergop waarts met de gezondheid van de Nederlandse kindergebitten. En nog steeds heeft driekwart van de jongens en meisjes tot 18 jaar een gezonde of gesaneerde mondvol tanden. Maar de klad zit erin, con stateren tandartsen. Zij zien geval len als Maja steeds vaker opduiken in hun behandelruimte. Voor het Ivoren Kruis reden om aanstaande woensdag de campag ne 'Hou je mond gezond' te star ten. De organisatie biedt, samen met de Nederlandse maatschappij tot bevordering der Tandheelkun de NMT, een lespakket aan bij alle basisscholen en peuterspeelzalen om kinderen het belang van tan denpoetsen te leren. De bood schap: vanaf het tweede jaar twee maal per dag twee minuten poet sen, en voor de tweede levensjaar met vader of moeder mee naar de tandarts. „Is zo'n campagne nodig? Zeker is dat nodig!", zegt Teun Rietmeijer, voorzitter van het Ivoren Kruis en tandarts in Laren. „Er is jaren nau welijks iets gedaan aan preventie. Vroeger deed het Nationaal Insti tuut voor Gezondheidsbevorde ring en Ziektepreventie dat, maar zij zijn er in 2007 mee gestopt. Wegbezuinigd. Ik zie in mijn prak tijk dat het besef wegzakt dat het onderhoud van je gebit discipline vraagt. Dat heeft ermee te maken dat de huidige generatie ouders zelf hele goede gebitten heeft, maar vergeten is dat dit hen heel wat inspanning heeft gekost." Ook heerst er een andere mentali teit, vult Barnasconi (tevens voor zitter van de NMT) aan. Vroeger kregen kinderen als er getrakteerd 'Napoetsen? Daar hebben wij helemaal geen tijd meer voor.' werd, geen snoep in de klas. Nu is het heel gewoon om allerlei zoetig heid uit te delen. „Vorige week was ik in de klas van een van mijn kinderen. Als je ziet hoeveel snoep er soms uit die broekzakjes tevoor schijn komt... Het is heel gewoon om steeds maar weer een nieuw zuurtje of dropje te nemen." Ouders springen tegenwoordig soms laks om met de zorg voor de tanden en kiezen van hun kinde ren, vinden de tandartsen. „Ik heb in mijn praktijk ouders gehad die wel tijd hadden om kinderen op de wereld te zetten, maar niet om ze te verzorgen", aldus Rietmeijer. „Laatst zei ik tegen een ouder van een kind van zeven: u moet wel napoetsen hoor, want zo komen er gaatjes. Was het antwoord: 'daar heb ik helemaal geen tijd voor'. Mijn assistente ontplofte zo wat! Die verantwoordelijkheid werd gewoon bij het kind neerge legd." Van de jeugd tussen vier en acht tien gaat 5 procent nooit naar de tandarts, en bij de twee-.en drieja rigen is dat zelfs 40 procent, blijkt een onderzoek van het College voor zorgverzekeringen (CVZ). Dat, terwijl tandheelkundige zorg tot 21 jaar (grotendeels) gratis is. „Heel veel mensen denken dat het geld kost", zegt Barnasconi. „Al leen voor het plaatsen van kronen en bruggen en dat soort bijzonde re ingrepen moet betaald worden. De rest valt onder de basisverzeke ring." Rietmeijer vult aan: „Als ik dat patiënten vertel, staan ze me een beetje schaapachtig aan te kij ken. Blijkbaar is dat tot nog toe on voldoende uit de verf gekomen." Zij hopen dat deze groep dankzij de campagne alsnog in de tandarts stoel terecht komt. Dat is niet alleen van belang voor een stevig gebit, ook voor de latere gezondheid is goede mondzorg be langrijk. Er zijn aanwijzingen dat een slechte hygiëne in de mond ook een rol kan spelen bij andere medische problemen zoals reuma, een slechte spijsvertering en soms zelfs hartkwalen. Barnasconi: „Als je dat soort zaken kunt voorkomen door gewoon tweemaal per jaar naar de tandarts te gaan, valt er snel veel te win nen." niet haar eigen naam Mobiele Schooltandverzorging te Someren, in 1960. foto Spaarnestad 'VS/fc MOESTEN MAAfi. Wbbjd IMZ«)ENV den haag - De euforie over de kilo- meterheffing heeft de afgelopen dagen plaatsgemaakt voor groeiend wantrouwen. Zo kan de geleidelijke afschaffing van de belasting op personen auto's en motorrijwielen (bpm) voor sommige automobilisten na delig uitpakken. Vooral tijdens de invoeringsperio de zitten er nogal wat haken en ogen aan het kabinetsplan dat vrij dag is gepresenteerd, stelt de ANWB. „De geleidelijke afschaf fing van de aanschafbelasting bpm kan nadelig uitwerken voor som mige automobilisten", aldus een woordvoerder. „De automobilist moet erop kunnen vertrouwen dat de tarieven straks niet alsnog wor den opgeschroefd om het verlies voor de schatkist te beperken." Nu wordt de bpm bij aanschaf van de auto in één klap vooruit be taald, na 2012 wordt de opbrengst van bpm en motorrijtuigenbelas ting afgebouwd en versleuteld in de kilometerprijs. Bezitters van be staande auto's waarover bpm (40 procent van de catalogusprijs min 1288 euro, opslag voor diesels) is betaald zijn de dupe: zij betalen ook al fors meer motorrijtuigenbe lasting omdat daarin de afbouw van de bpm wordt verrekend, en straks geldt voor hun ook nog eens een hogere kilometerprijs. Daarbij komt dat de marktwaarde van de auto door de afschaffing van de bpm daalt. WD-Kamerlid Charlie Aptroot trekt het kosten plaatje van Eurlings in twijfel. „De automobilist die jaarlijks 12.500 ki lometer rijdt, betaalt in het nieu we systeem 900 in plaats van 800 euro per jaar. De Nederlander die geen alternatief heeft om buiten de spits naar het werk te rijden wordt getroffen." Volgens Aptroot heeft Eurlings in zijn berekenin gen de stijging van provinciale las ten niet meegenomen. De provin cies lopen door de heffing 1,3 mil jard euro aan opcenten uit de we genbelasting mis omdat die wordt afgeschaft. Daarvoor in de plaats komt een nieuwe belasting. pagina 7: België wil ook heffing

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4