worden, mét gemaksdiensten zeeland 13 Palingvissers zitten onwillig stil Het prikbord van de Ruilwinkel zit aardig vol Lichaam dode man gevonden in Wemeldinge Politie betrapt drankrijder Praat mee over één gemeente Walcheren maandag 16 november 2009 Met deze manier van Nu is al gebleken dat werken wordt een tuinonderhoud een reden kan nieuwe markt aangeboord' zijn om te verhuizen' Marleen Vermeer, projectleider 7-tot-7 van Scoop Annik Terryn, Aan Zet in Terneuzen Jan Minnaar helpt mevrouw G. Vermeulen in Goes een handje in de tuin. De Ruilwinkel Goes bracht vraag en aanbod samen. foto's Ronald den Dekker In een verhaal over gemaksdien sten mag de Ruilwinkel Goes niet ontbreken. De Ruilwinkel bemiddelt tussen vraag en aan bod. Niet alleen producten, maar ook diensten worden aangeboden. Een vol prikbord getuigt dat er be hoefte is aan gemaksdiensten. Tuinonderhoud staat met stip op nummer gevolgd door reparatie door Marcel Modde WOLPHAARTSDIJK - Wie een paling visser vraagt naar zijn gemiddelde vangst in deze periode van het jaar, vangt veelal bot. Aan boord van de GOE 5 in de landbouwha- ven van Wolphaartsdijk halen va der en zoon Kees en Marcel van de Kreeke de schouders op. Hun lach doet vermoeden dat de buit in het najaar aanzienlijk is. „Nou moet je niet te veel vragen! Hou het maar op een goeie boterham." Veelzeggend is dat ze doorgaans in de herfst de helft binnenhalen van de totale opbrengst in een heel sei zoen, dat in april begint. Het vangstverbod dat minister Gerda Verburg heeft ingesteld voor okto van computers, auto's, klokken en andere zaken, kinderoppas, taalles, verstelwerk, boodschappen doen, schoonmaakwerk enzovoorts. Op het prikbord staan geen na men of telefoonnummers ver meld. Bij serieuze belangstelling brengt de Ruilwinkel vrager en aanbieder bij elkaar. Voor de dienst wordt met punten of goede- ber en november snijdt dan ook diep in het vlees, ervaren de Van de Kreekes. Temeer omdat ze als beroepsvisser op het Veerse Meer weinig alternatieven voorhanden hebben. De kreeft begint een beet je te komen, dankzij de verbinding sinds 2004 met de zoute Ooster- schelde. Maar het plan (Nieuwe Kansen Veerse Meer) ook vergun ningen uit te geven voor de kweek van platte oesters en mosselen, heeft tot dusver vooral geleid tot eindeloos overleg met overheden. En toch is dat waar de Van de Kreekes hun pijlen op hebben ge richt. Verburg heeft immers aange kondigd het vangstverbod volgend jaar te willen handhaven én uit te breiden met september. Zonder al ren betaald. Alleen de leden van de Ruilwinkel - nu 3462 - kunnen onderling ruilen. Zulke systemen waarin goederen en diensten van eigenaar wisselen in een alternatief geldcircuit, be staan al langer. Zo zijn er - ook in Zeeland - de Lets-kringen, waarin onderling met 'Iets' diensten en goederen worden betaald. Zolang ternatieven wordt dat de dood steek van het 48 jaar oude familie bedrijf. „Dan is het over en uit", zegt Kees nuchter. „We doen ook wel een beetje in bot, maar daar kan je niet van leven." De Van de Kreekes vullen de ge dwongen pauze met onderhoud aan schip en vistuig. „Rotkarwei- tjes die we anders in het voorjaar doen." Stiekem toch uit vissen gaan, is er niet bij. De 'spionnen' van de AID houden de boel goed in de gaten, weet Marcel vanuit zijn bestuursfunctie bij de landelij ke federatie van beroepsvissers. Collega's in het rivierengebied krij gen soms wel dertig telefoontjes per dag van inspecteurs, om te in formeren wat ze aan het doen er goederen of diensten zijn om als tegenprestatie te leveren, gaat dat best. Regelmatige afnemers van diensten zullen echter snel door 'ruilgoederen' heen zijn. Dan is alleen een wederdienst nog mo gelijk. Helaas heb je daarvoor tijd nodig. En dat heeft iemand die werk en zorg combineert, vaak juist niet. zijn. In Zeeland vallen de contro les heel erg mee, aldus Marcel. „De AID is de eerste zondag in oktober langs geweest, toen wij de fuiken nog niet binnen hadden. Zo kort op het afkondigen van het vangst verbod hadden we dat simpelweg niet gered. We hebben het uitge legd en toen was het goed. Maar het zit er dik in dat we volgend jaar de eerste fuiken er al drie we ken eerder moeten uithalen. Pak daar nog eens de weken bij die daarna weer nodig zijn om ze te rug te zetten en je zit zo op eigen lijk vier maanden die je aan de kant ligt." En waarom, vraagt Kees zich hardop af „Dit gedoe helpt al lemaal niks. De natuur herstelt zichzelf Geloof het nou maar!" WEMELDINGE - Zaterdagavond is in een huis in of net buiten Wemel dinge het levenloze lichaam van een man gevonden. Dat heeft de politie gistermiddag bevestigd. De zaak is in onderzoek. „We weten nog niet om het om een misdrijf gaat of dat de man op natuurlijke wijze is gestorven", aldus een poli tiewoordvoerder. De politie kon gisteravond echter nog geen nade re informatie geven. BRESKENS - De politie heeft gis.té^ rochtend even voor een uur op de Keerdam in Breskens een vijftigja rige bromfietser uit de gemeente Sluis aangehouden voor rijden on der invloed. De man had ruim drie maal de toegestane hoeveel heid alcohol gedronken. Is Zeeland beter af met één grote ge meente Walcheren? Praat mee over de voor- en nadelen, tijdens het debat dat deze krant organiseert. Meld u aan via debat@pzc.nl. Het debat wordt vandaag gehouden, vanaf 16.00 uur in het Arsenaalthea ter in Vlissingen. Geef uw mening over de herindeling van Walcheren en de gevolgen daarvan voor Zeeland. De Walcherse burgemeesters Koos Schouwenaar van Middelburg, Wim Dijkstra van Vlissingen en Rob van der Zwaag van Veere zijn in elk geval ook aanwezig. Er hebben zich al meer dan zeventig mensen aangemeld. De toe gang is gratis. Voor meer informatie kunt u bellen met lezersredacteur Edith Ramakers: 0118-434005. LEZERSFOTO'S Sinterklaas js ook in Zeeland gearri veerd. Stuur uw foto's naar ons Sin terklaasalbum op www.pzc.nl/foto COLUMNS Lees en reageer op de columns van Wim Hofman en de andere columnis ten op www.pzc.nl/columns STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Ook uw nieuwsfoto's en sportfoto' zijn welkom op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3