Kindergebit in slechte staat Gewonden bij botsing iscobus 25 Plegers pinkraak komen half uur na hun daad om Man slaat agente het ziekenhuis in verder Mia 22% Prinsessen verwelkomen goedheiligman in Schiedam WALCHEREN Dag vasten voor als oproep tegen honger De avond van het mislukte experiment MAANDAG 16 november 2009 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -251e jaargang nr. 270 - los nummer €1,50, zaterdag 2,20 MONDGEZONDHEID Monden vol gaatjes door slecht poetsen en gelurk aan zure frisdrankjes Regenachtig 15° DEN HAAG - Tandartsen en mond hygiënisten gaan vanaf woensdag basisscholen en peuterspeelzalen bezoeken om kinderen te leren poetsen. Dat is noodzakelijk, om dat het gebit van naar schatting 350.000 tot 400.000 kinderen en jongeren tot achttien jaar in slech te staat verkeert. Van een kwart van hen, ongeveer honderdduizend kinderen, is de mondgezondheid 'deplorabel'. Het Ivoren Kruis (de Nederlandse vereniging voor mondgezondheid) stuurt woensdag samen met de Nederlandse Maatschappij tot be vordering der Tandheelkunde NMT het lespakket 'Hou je mond gezond' naar alle basisscholen en peuterspeelzalen. Die kunnen op verzoek een tand arts of andere deskundige in de klas laten komen om poetsles te ge ven. In het pakket \f ordt het belang om tweemaal per jaar de tandarts of mondhygiënist te bezoeken onder de aandacht gebracht. Van alle vier- tot achttienjarigen gaat vijf procent nooit naar de tandarts. 40 procent van de peuters van twee en drie jaar gaan niet met hun ouders mee op tandartsbezoek. Uit recent onderzoek blijkt dat juist de tanden van de jongsten vaak niet goed gepoetst worden. Om een kindergebit gaaf te hou den, moet tweemaal per dag de tandenborstel worden gepakt. Decennialang is de mondgezond heid van Nederlandse kinderen steeds verbeterd. In 2005 vond een kentering plaats. Ongeveer een kwart van de jeugd heeft nu te kampen met gaatjes en tanderosie, het oplossen van tandglazuur door inwerking van zuur van bij voorbeeld frisdrank of sinaasap pels. Deze neerwaartse tendens is nog niet gekeerd. Volgens de voorzitter van het Ivo ren Kruis, Teun Rietmeijer, is het 'hard nodig' dat er weer iets ge beurt aan preventie op het gebied van mondhygiëne. Tot in de jaren negentig zijn er en kele publiekscampagnes geweest, maar daarvoor was weinig steun van de overheid. „Er moet als de donder iets gebeuren. Er zijn nu veel te veel kinderen die niet naar de tandarts gaan." Volgens NMT-voorzitter Ron Bar- nasconi weten veel ouders niet dat de tandheelkundige zorg van hun kinderen gratis is. pagina 4 en 5: kindergebit ruïne door spoelen met cola MAARSBERGEN - De vijf mannen die zaterdagochtend met hun auto op de A12 over de kop sloegen na dat ze een pinautomaat in Driel hadden gekraakt hebben de Britse nationaliteit, zegt de politie. Drie van hen overleefden het ongeluk niet. De automaat werd om drie uur gekraakt. Na een korte achter volging ontkwamen de verdachten aan de politie. Het ongeval gebeur de een half uur na de kraak. In de auto lagen duizenden euro's. LEEUWARDEN - In de nacht van za terdag op zondag heeft de politie een man uit Harlingen aangehou den nadat deze een politieagente zo had mishandeld dat ze met ern stig letsel in het ziekenhuis beland de. De verdachte werd met zijn auto voor een controle aan de kant ge zet. Hij was daar niet van gediend. Een agente kreeg zo'n harde klap SCHIEDAM - Prinses Maxima (m) en haar doch- goedheiligman in Schiedam. Veertig- tot vijftig- van Nederland. foto Hendrik Jan van Beek/ANP in haar gezicht dat ze buiten wes ters Amalia (I) en Ariane (r) poseren zaterdag sa- duizend mensen onthaalden Sinterklaas daar. pagina 13: Zelfs de pantoffels staan klaar voor ten raakte. Ze viel hard achterover men met Sinterklaas tijdens de intocht van de Daarna begon hij aan zijn rondreis door de rest de Sint op het trottoir. GOEDEREEDE - Onenigheid in een dewerker, omdat 'wat rumoer' was discobus op Goeree-Overflakkee ontstaan. Kennelijk werden de be- heeft gisterochtend in alle vroegte stuurders van de twee andere bus- geleid tot een kettingbotsing. Drie sen daar zo door verrast, dat ze bussen vol jongeren botsten ter niet meer op tijd konden afrem- hoogte van Goedereede op elkaar, men, vertelde een woordvoerder toen de voorste bus ineens mid- van de politie. Wat er precies aan den op de N57 tot stilstand kwam. de hand was, is onduidelijk. Van Elf jongeren zijn daardoor lichtge- een vechtpartij was in ieder geval wond geraakt. geen sprake. „Waarschijnlijk wa- De chauffeur had zijn bus stilgezet ren er een paar een beetje balda- op verzoek van een beveiligingsme- dig", aldus de zegsman. Zeeland: 2, 3, 13 t/m 17; Binnenland: 4, 5 en 6; Buitenland: 7 en 9; Weer: 10; Puz zel:! 1; Cultuur: 19; Televisie: 22 en 23; Sport: 25 t/m 41; Gezondheid: 43 Zes gewonden zijn naar ziekenhui zen gebracht, onder wie de beveili ger. Vijf jongeren konden ter plaat se worden behandeld. De meeste van hen hebben nekletsel opgelo pen. De nachtbussen brachten 150 tot 200 jongeren naar huis vanuit een grote discotheek in Ouddorp. Zij werden korte tijd na het ongeval met andere bussen opgehaald. De bussen hebben blik- en glasschade. •QfltiUuSSElEHei Kerstversiering is pas welkom als sinterklaas vertrokken is reageer op www.pzc.nl UW reacties: 585 De crisis is voorbij oneens flHHHü 78%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1