Staten verlagen bijdrage aan ZMF sa® 29 woflStt Plunderaars slaan hun slag bij de Sloedam Ergernis in Staten om natuur met hekken BEZUINIGINGEN Voorschot op nieuwe afspraken met gesubsidieerde instellingen NOV. Hogeschool Zeeland Owen (11) laat haar knippen voor kankerpatiëntjes zaterdag 14 november 2009 door Ben Jansen MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieu Federatie moet rekening houden met minder geld van de provincie. Een vaste bijdrage is er in het ver volg alleen voor coördinatie en mi lieueducatie. Verder kan de ZMF subsidie aanvragen voor projecten. Een ruime meerderheid in de Sta ten van Zeeland (CDA, SGP, WD, SP en PvZ) besloot gisteren bij de behandeling van de begroting 2010 de subsidiekraan voor de ZMF een eind dicht te draaien. Alleen PvdA, CU en GL waren tegen. Onduidelijk is wat de gevolgen zijn voor de ZMF. De Statenmeer derheid wil dat nieuwe subsidie afspraken met de milieuorganisa tie volgend jaar al ingaan. Maar het is de vraag of dat al kan uit een oogpunt van zorgvuldigheid. Wel licht moet 2010 als een overgangs jaar worden gezien. De verlaging van de ZMF-subsidie zat er aan te komen. De afgelopen jaren is in de Zeeuwse samenle ving ergernis ontstaan over de op stelling van de ZMF bij de mossel visserij en de ontpoldering, erger nis waarvan steeds meer fracties zich de tolk maakten. Vorig jaar kwam een voorstel de provinciale bijdrage te verlagen één stem te kort. Nu was er een solide meer derheid van 26 stemmen voor en 11 tegen. Kees van Beveren (CDA) vond dat de ZMF een koepel moet zijn die wordt gedragen door de aangeslo ten organisaties en betrokken le den. „En geen club met betaalde krachten die los van hun achter ban te veel een eigen weg inslaan." Sjoerd Heijning (WD) noemde ZMF 'een organisatie waar we in Zeeland vooral last van hebben'. PvdA'er Peter Holtring drong erop aan geen uitzonderingspositie te maken voor de ZMF. Samen met andere instellingen die subsidie ontvangen, heeft de ZMF te horen gekregen dat de provincie moet be zuinigen en dat dit gevolgen zal hebben voor de bijdrage. Een mo tie van de PvdA waarin werd ge vraagd eerst de subsidieverorde ning aan te passen, kreeg wel bre de steun, maar waar het ging om de positie van de ZMF in het bij zonder kwamen CDA, SGP, WD, SP en PvZ er met een eigen uit spraak hard overheen. if) -20 - 16-00 wW j uno 12-30 13-30 w*r 1100,-1200. 000 WOO »r 10.30 -15-0° fjefeyt. ket ye' door Ben Jansen door Ben Jansen MIDDELBURG - Natuur in Zeeland moet toegankelijk blijven. Afslui ting van natuurgebieden mag geen regel zijn. De Staten van Zeeland gaven giste ren uitdrukking aan hun ergernis over natuur die niet mag worden betreden. Aanleiding: de plaatsing van hekken op de versterkte dijk bij Ossenisse. Geconstateerd werd dat steeds vaker plekken waar voorheen wel kon worden gefietst of gewandeld, nu worden afgeslo ten. Sjoerd Heijning (WD) had het over 'overheidsdwingelandij'. „We moeten ons tegen dit soort ont wikkelingen verzetten. Of het nu om de Hedwigepolder gaat of om het afsluiten van de waterkant voor mensen die er wonen, er be staat geen begrip voor. We mogen dit soort dingen niet accepteren." johan Robesin (PvZ) vond dat de grootschalige aanleg van nieuwe natuur ten koste gaat van het Zeeuwse cultuurlandschap. Hij be schuldigde ambtenaren ervan dat ze zich te buiten gaan aan 'overdre ven natuurijver'. Gedeputeerde Frans Hamelink (CU, natuur) legde uit dat uit gangspunt is dat natuurgebieden en plekken waar de weidsheid van het Zeeuwse landschap kan wor den beleefd, zoveel mogelijk toe gankelijkheid zijn. „Maar de na tuurwaarden kunnen in delen van het jaar van dien aard zijn dat je daarvan moet afwijken." mee kan helpen." Hij hoopt dat meer mensen zijn voor beeld volgen. „Want ik denk dat kale kinderen zich niet erg prettig voelen op school." Voor het goede doel is Owen ook met de pet rondgegaan bij zijn bowlingclub. Dat leverde 250 euro op. Met een hippe coupe gaat hij maandag weer naar school, de ABS in Middelburg. „Be nieuwd of ze me herkennen..." foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Een paar knippen van kapper Dik, een schouderklopje van vriend Django en Owen Glansdorp's bruine lokken kunnen in een envelop. Hij doneert ze aan de Stichting Haarwensen die er voor zorgt dat kin deren die kaal zijn geworden weer pruikjes krijgen van echt haar. Na dik twee jaar was Owen de klitten beu. „Van de juf hoorde ik dat je er kinderen met kanker Net heeft de familie Van Nieuwenhuijzen de boel weer een beetje aan kant in de boerderij in de buurt van de Sloedam bij Lewedorp, en er wordt weer inkwartiering gevor derd. Twee luitenants van de Irene- brigade trekken in de achterkamer. Dat geeft opnieuw een heleboel heen en weer geloop. Maar geluk kig, het zijn niet langer Duitsers. De Van Nieuwenhuijzens hebben die lang genoeg gedwongen gast vrijheid moeten verlenen. Omdat de boerderij zo dicht bij de Sloedam ligt, heeft de familie Van Nieuwenhuijzen begin september al de wijk genomen. De vrees be staat dan al dat geallieerde vliegtui gen de verkeersbewegingen op de dam voortdurend zullen bestoken. Dat blijkt te kloppen. Het evacua tieadres onder Nieuwdorp is half oktober ook niet langer veilig, want de Duitsers plaatsen er zwaar geschut en richten opslag plaatsen voor munitie in. Op een nieuw adres bij Wol- phaartsdijk wachten de Van Nieu wenhuijzens de komst van de Ca nadezen af. Na de verovering van de Sloedam kunnen Ian en Mien van Nieuwen huijzen voor het eerst na weken strijd een kijkje nemen op hun boerderij. De situatie stemt hen niet tot vreugde. Alles is overhoop- gehaald. Kasten zijn opengebro ken, de brandkast gesloopt, allerlei spullen zijn verdwenen. De volgen de nacht slaan plunderaars nog één keer hun slag: de pendule, de schrijfmachine en de naaimachine worden alsnog gestolen. Om aan de roverij een eind te maken, zor gen de Van Nieuwenhuijzens er voor dat - tot ze weer intrek in de boerderij kunnen nemen - altijd twee mannen in de boerderij sla pen. Ook de auto van de familie is gestolen. Die treffen ze een paar dagen later aan in een colonne ge allieerde voertuigen. Wie ook een verhaal heeft over de be vrijding, kan bellen: 0118 434010.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31