r| H M N ET? Zaterdag 14 november 2009 3 (circa) Geboorte van - Nicolaas van Patara -» in Lycië, Turkije (circa) 6 december. Sterfdag van Nicolaas bisschop van Myra, Turkije. Zijn heiligverklaring volgt twee a drie jaar later. Nicolaas geldt als beschermheilige van schippers en kinderen. 500 Zeelieden roven de heilig verklaarde botten van St. Nicolaas uit Myra om ze in het Italiaanse Bari in een aan hem gewijde kerk onder te brengen. Bari was eeuwen lang in Spaanse handen. 750 Het oudste bewijs van een openbaar optreden van Sinterklaas is te vinden in een kinderboek van 1783. Daarin wordt verteld dat Sint Nicolaas in het wit te paard door Brabantse steden rijdt, toegejuicht door kinderen. De schrijver laat duidelijk blijken dat het voor hem om bijgeloof gaat. 1750 Jffi e legende van Nicolaas van Myra is een opmerkelijk verhaal van naastenliefde. Eigenlijk is ons Sinterklaasverhaal een schoolvoorbeeld van hoe iemand eeuwenlang kan voortleven als be schermheilige. In dit geval van kinderen en schepelin gen. Maar dat wil niet zeg gen dat de traditie in de loop der tijd niet is aange past. In tegendeel zelfs. Door Herbert Kats Colofon Vormgeving: Nicole Hoepelman Foto's: ANP Extra Coördinatie: Herbert Kats boel weer in evenwicht, in ieder geval voor die tijd. Eigenlijk is er sinds de boeken van Schenkman steeds een beetje bij gekomen. Zo'n vijftig jaar geleden kregen we te horen dat het toenmalige paard van Sinterklaas de naam van Majestueuzo droeg. Twintig jaar geleden werd de schimmel opgevolgd door de veel vriendelijker klinkende Amerigo. Wat de naam betreft zijn wij beter af dan onze zuiderburen, waar de sint als metgezel het paard Slecht Weer Vandaag heeft gestald. Overigens weet Amerigo zich weer verzekerd van een eigentijdse opvolger. Als het veulen Pega sus zijn naam ook maar een beetje waarmaakt kan de sint in de toekomst over daken vliegen... En de legende werd verder opgefleurd en uitgebouwd. Neem onze zo vertrouwde pakjesavond. Die was er al heel lang, maar nam pas na de Tweede Wereldoorlog een hoge vlucht. Keurig in de pas met de toenemende welvaart. Sinterklaas werd van goedheilig meer en meer goedgeefs. Sint Nicolaas was er al in de eerste eeuwen na Christus. Inder daad, als barmhartige bisschop van het Turkse Myra. In de Middel eeuwen raakte ook in ons deel van Europa de verering van deze heilige in zwang. Vooral armen en kindertjes profiteerden ervan. En zo wordt al sinds de 15e eeuw de schoen gezet. De sint had het na de Tachtigjarige Oorlog zwaar. Met name Calvi nisten hamerden op de vele heidense en paapse (katholieke) ele menten die deze viering zou bevatten. Maar uiteindelijk wilden zelfs protestanten niet van het volksfeest af. Het is wel de vraag of de toenmalige Sint Nicolaas ooit zo populair was geworden als hij nu is. Want pas door Jan Schenkman uit Am sterdam kregen we de Sinterklaas zoals we die tegenwoordig ken nen. Treffende naam, trouwens. Schenk-man klinkt bijna als een pseudoniem. Deze onderwijzer (1803-1863) legde de basis in zijn boekje Sint Nicolaas en zijn knecht, waarin de tekst van Zie Ginds komt de Stoomboot was opgenomen. Daarmee kreeg de sint het schip waar hij als beschermheilige van schepelingen -zijn duo-baan- wel recht op had. Schimmel Schenkman introduceerde bovendien Spanje als afkomst van de goedheiligman (een dichterlijke vrijheid) en liet hem op een schimmel over daken rijden. Zwarte Piet kreeg, als waarschuwing voor 'stoute kinderen', niet alleen een zak en een roe, maar mocht ook cadeautjes door de schoorsteen laten zakken. Zo was de Televisie Al sinds de jaren dertig van de vorige eeuw kennen we de landelij ke intocht. Amsterdam kreeg de eer en het was ook weer de hoofdstad die in 1952 de primeur kreeg van de eerste tv-uitzen- ding.Net als de pepernoten, cadeautjes, liedjes en gedichtjes inmiddels een onlos makelijk deel van de viering zijn, zo is sindsdien de televisie niet meer weg te denken. Geheel passend bij de doelgroep speelden vertrouwde helden uit Sesam straat daarbij een voorname rol. Denk aan Rik (Hoogendoorn), Lot (Lohr) en de on vergetelijke 'meneer' Aart (Staartjes). Zij waren er bij als de stoomboot -tegenwoor dig veelzeggend Pakjesboot gedoopt- aan meerde. Nu is de beurt aan de Klok- /jtz/s-generatie: in Schiedam staat Jeroen Kramer op de kade. Het beroemde schilderij'Het Sint Nicolaasfeest' (ca. 1665)# van Jan Steen. Een van de oudste berichten over een Sinterklaasviering stamt uit 1360. In Dordrecht krijgen kinderen een dag vrij en een fooitje uit de stadskas om pret te maken. Uit archiefstukken blijkt dat vanaf in de Sint Nicolaaskerk in Utrecht schoenen werden gezet op 5 de cember, pakjesavond. Rijke legden wat in de schoenen en de opbrengst werd verdeeld onder de armen op 6 december. Schrijver Jan Schenkman voert voor het eerst van de sint op in zijn boek 'Sint-Nicolaas en zijn knecht'. Eerste intocht van Sinterklaas op televisie De eerste werkelijke intocht (in Venray) dateert uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 101