Stukje centrum op schop De Hooge Platen is weekend 22 zeeland ROVZ zoekt scholen op Dolle Woensdagen in Breskens in gevaar EXPOSITIE Tentoonstelling in teken van klassieke, figuratieve kunst 'Kunst van eigen bodem' uit zorgcentra almanak Foto MEEST GELEZEN EN VERDER vrijdag 13 november 2009 door Wout Bareman door René Hoonhorst terneuzen - Het Pastersbos in het hart van de oude binnenstad van Terneuzen wordt heringericht. Het gebied rond de Sint Willibror- dustoren en het voormalige kloos ter aan de Korte Kerkstraat en ach ter de Donze Visserstraat en Dijk- straat gaat helemaal op de schop. Bomen worden gerooid, oude pa den worden opgebroken en ver vangen door nieuwe, er wordt een breed centraal toegangspad aange legd en er komt een aantal parkeer plaatsen bij. Het groen wordt zo veel mogelijk gespaard. Het plein tussen de Sint Willibror- dustoren en het kloostergebouw wordt ook helemaal vernieuwd. Er komt onder meer een verharding van gëbakken klinkers. Tenslotte wordt ook het gedeelte van de Kor te Kerkstraat naar de Donze Visser straat voorzien van nieuwe bestra ting. Het werk neemt waarschijnlijk tien weken in beslag. Om de bereikbaarheid van de wo ningen zo veel mogelijk te waar borgen zal de uitvoering gefaseerd plaatsvinden. Het werk in het plantsoen wordt dit jaar nog uitgevoerd, de bestra ting aan de Willibrordustoren volgt in januari en februari en in april wordt de zaak definitief geas falteerd. Tijdens de werkzaamhe den worden verschillende straatge deelten afgesloten voor al het ver keer. Het officiële startsein voor de her inrichting van het Pastersbos wordt overigens pas vrijdag 27 no vember gegeven, twee weken na het begin van de werkzaamheden. Die middag onthullen burgemees ter Jan Lonink en wethouder Frank van Hu 11e het tegeltablaeu van de voormalige Sint Willebror- dusschool. Het werd bij de sloop van de school, eerder dit jaar, gered en is nu bevestigd aan de Willibrordus toren. T elevisie en krant zijn nergens in zijn apparte ment te vinden. De ogen van René Mahu (81) zijn zo achteruit ge gaan dat lezen of televisie kijken er niet meer in zitten. Ook zijn hobby beeldhouwen heeft hij er enkele jaren geleden aan moeten geven. De benodigde oog-handcoördinatie ontbreekt hem. Mahu heeft zich intussen bij zijn handicap neergelegd. Maar hij wilde de beeldhouwwerken die hij maakte nog wel graag eens laten zien. Hij heeft op latere leeftijd niet voor niets zo hard gestudeerd op diverse beeldhouwtechnieken aan de academie in Eeklo. Het re sultaat mag gezien worden, vond ook Luc Weemaes. De directeur van Hooge Platen en Rozenoord was direct te porren voor een tentoonstelling. Maar dan niet alleen van het werk van Mahu, maar van alle in de twee zorgcentra wonende beeldende kunstenaars. Weemaes pakte het groot aan. Naast zes bewoners die schilderijen, beelden en modelbo- ten beschikbaar stelden, is ook werk van acht familieleden (vooral kinderen die zich aan de kunsten wijdden) te zien. Weemaes laat heel Hooge Platen vol zetten met beelden, glassculpturen, modelbo- ten en de gangen volhangen met olieverfschilderijen, pastels, aqua rellen, etsen en houtskoolportret ten. „Het is een professionele ten toonstelling geworden en daarom houden we hem in het weekeind van de nationale kunstweek. De expositie is aangemeld bij Kunst- week.nl." Mahu vindt het prachtig. Hij heeft Stichting Woonzorg houdt morgen en overmorgen een exclusief kunst weekend in Breskens. O Onder de titel 'Kunst van eigen bo dem' exposeren zes bewoners-kun stenaars van zorgcentra Rozenoord en Hooge Platen, samen met acht kinderen van andere bewoners. Tijdens de openingstijden van 14 tot 18 uur zijn de meeste kunste naars, de bewoners allemaal, aan wezig om hun werk toe te lichten. Het werk van voormalig visser en bewoner Jaap Albregtse, dat al in de gangen van Hooge Platen hangt, is natuurlijk ook te bewonderen. Bezoekers kunnen tijdens de ope ning door alle gangen van het mo derne zorg- en wellnesscentrum dwalen om kunst te bezichtigen. Twee klassieke gitaristen zorgen voor stemmige sfeermuziek. 6 Restaurant Het Térras serveert spe ciale op kunstenaars als Vermeer en Bruegel geïnspireerde hapjes, di ners en koffie-arrangementen. al een aantal beelden op tafel in zijn kamer gezet. David heeft een prominente plaats. De bijbelse ko ning maakte hij pas nadat hij het verhaal had gelezen. Hij mocht er een bijbel van de pastoor voor le nen. „Ik zei tegen de pastoor dat ik niet wist hoe ik het geslacht van David moest beeldhouwen. De eer waarde gaf me de tip om mijn broek naar beneden te doen, in de spiegel te kijken en het lid natuur getrouw na te beitelen. Toen ik hem een tijdje later zei dat ik dat oude ding van mij niet geschikt vond en vroeg of hij wilde pose ren omdat zijn geslacht ongerepter was, ging hij er gauw vandoor", vertelt Mahu lachend. Ann Henno-Rouschop waardeert de anatomisch verantwoorde beel den van haar overbuurman wel. Als geschoold schilder en musica, afkomstig uit een kunstenaarsfami lie, ziet ze de 'klassieke kunst' als de enige echte. „Wat tegenwoordig kunstenaar heet, kan vaak nauwe lijks een penseel vasthouden." ANDRE NICOLAI (91) De Bressiaanse kunstenaar verhuis de een paar maanden geleden naar het luxe verzorgingshuis in zijn woonplaats. Hij is nog niet helemaal gewend aan zijn nieuwe woonomge ving, maar zijn productie leed er niet onder. Nicolai schildert lustig door. Niet meer als vroeger op een krukje in de natuur, maar vaker met een foto onder handbereik. Het ver nieuwde, met enorme vissen aange klede Spuiplein legde hij ai vast. EMELDA TERMOTE-WIJFFELS (89) Ze kan niet meer zo goed uit de voe ten en hing kwasten en penselen al een tijdje terug aan de wilgen. Dat ze tot op hoge leeftijd aardige schil derijtjes maakte, ach...daar loopt ze niet zo mee te koop. Maar verzorg sters vonden dat Termotes werk niet mocht ontbreken op een expo sitie in 'haar' Hooge Platen. Hier po seert ze bij een prominent werk op haar kamer: een pastel van een ka rakteristieke woning in Sint Anna. JACOB DE KOSTER (79) Modelschepen en -boten bouwen was de hobby van Ko de Koster zo lang hij zich herinnert. Een minder vaste hand maakt het hem onmoge lijk om nog nieuwe hoogaarzen, kot ters en andere schepen te bouwen. Maar een deel van de (voormalige) vloot van Breskens en Philippine is nog op diverse plaatsen in Hooge Platen te bewonderen. Zaterdag krijgt ook de Philippine 10 een mooie plaats op de tentoonstelling. EBRINA SCHEERENS-KOSTER (91) Ze raakte het schildersgerei een tijd je niet aan om haar man te verzor gen en bij te staan. Maar na zijn overlijden, is ze toch weer begon nen met schilderen. Haar hele appar tement hangt vol met kunstwerken, niet alleen schilderijen, maar ook handwerken. Voor de foto kiest ze toch een landschap rond haar ge boortehuis, een boerderijtje in West-Zeeuws-Vlaanderen. Dierbare nostalgie, portretfoto's Peter Nicolai OOSTBURG - Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) geeft de komende tijd verkeersvei- ligheidslessen aan derdeklassers van middelbare scholen. De aftrap van het project is komende woens- dag op het Zwin College in Oost- burg. De lessen zijn ontwikkeld in sa menwerking met een denktank van jongeren. De leerlingen vullen een deel ervan zelf in. Tip? redactie@pzc.nl Voor het halen van een nieuw pas poort had de Goesenaarpasfoto's no dig. Om die te laten maken ging hij naar de fotozaak waar net een nieu we werknemer was begonnen. De Goesenaar ging op het krukje zitten en zorgde dat alles in orde was vol gens de eisen voor het paspoort:, het hoofd onbedekt, de ogen volledig zichtbaar, recht in de camera kijken www.pzc.nl door Mnrtijn de Koning en de mond gesloten. Zodra alles klopte, drukte de jonge fotograaf af. Hij stond er goed op, alleen was de foto een beetje donker. Voor de zeker heid werd de baas erbij geroepen. Die had het euvel al snel gevonden: het licht in hetfotohoekje stond niet aan. Hij haastte zich te verontschul digen voor zijn nieuwe werknemer: „Hij maakt nog maar pas foto's." BRESKENS - Het voortbestaan van de Dolle Woensdagen in Breskens is in gevaar. Het organisatiecomité kampt met een groot tekort aan vrijwilligers. Als dat niet op korte termijn is opgelost, gaat het evene ment komende zomer niet door. Het organisatiecomité bestaat nu uit vijf mensen, vertelt lans Keij- mel. „Dat is best genoeg om de boel van tevoren te regelen. Dat werk kun je plannen en doen we vooral in de winter. Het probleem zit 'm puur op de dagen zelf. Dan zijn er te weinig mensen om hand- en spandiensten te verrich ten, zoals het ontvangen van men sen, het plaatsen van hekken en het ophangen van bordjes." De eerste Dolle Woensdag werd 22 jaar geleden gevierd. Het evene ment begon voorzichtig met twee edities, maar groeide uit tot een groot evenement: tegenwoordig is het in de zomermaanden zeven keer achter elkaar Dolle Woens dag. Er zijn dan onder meer optre dens, spelletjes en markt. Volgens Keijmel zijn er drie of vier nieuwe mensen nodig om de boel draaiend te houden. Omdat de be nodigde gemeentelijke vergunnin gen nog deze maand moeten wor den aangevraagd, is haast geboden. Keijmel: „We beslissen volgende week over onze toekomst." Wie op de Dolle Woensdagen mee wil helpen, kan zich melden bij lans Keijmel via 0117 381526 of Ingrid van Oeffelen op 0117 382923. 1. Hekwerk Ossenisse illegaal 2. Kritiek op kaalslag Terneuzen 3. Bakkerij Dees wint wedstrijd Nog even uw mening geven over de stelling van de week. Op website www.pzc.nl/regio/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78