Met de heli in een paar 21 zeeland Eén klein autoritje. Dat telt niet mee, toch? vot Diep van binnen doet het pijn vrijdag TRAUMAHELIKOPTER De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 1 De oproep aan bedrijven om mee te betalen aan een trau mahelikopter wordt niet met enthousiasme ontvangen. En wordt het eigenlijk wel een traumahelikopter? Traumahelikopters en traumacentra AUTO PZCfr- A* Fietsmaand start op Schouwen vrijdag 13 november 2009 door Ondine van der Vleuten Het is i960. Mijn toekom stige ouders wonen in Parijs een opvoering bij van het toneelstuk Ondine, over een waternimf die verliefd wordt op een ontrouwe sterveling. Oh, zucht mijn moe der. Negen maanden later word ik ge boren. Mijn moeder noemt mij: Ondine. Helaas verhuizen we een aantal jaren later van Parijs naar Tilburg en daar begint de grote verwarring. Mijn voornaam blijkt in Nederland zo goed als onbe kend te zijn en dus word ik de rest van mijn leven afwisselend Bobine, Odine, Odette, Andin, Na- dine en Odin genoemd. Alles went, en je kunt het de men sen moeilijk kwalijk nemen dat je zo'n onmogelijke naam hebt, dus zeg ik soms behulpzaam: „Je kunt het best onthouden. Denk maar aan sardine, grenadine, ondier of onding." Daar lach ik dan bij, maar diep van binnen doet het toch wel pijn. Het absolute diepte punt is een verjaardagstaart met 'Hartelijk Gefeliciteerd, Onedin!' erop, in het jaar dat de gelijkna mige televisieserie een hit is. Om problemen te voorkomen, noem ik mijn dochter: Maria. (En, voor het geval ze dat erg saai vindt, Mercedes Maya er achter aan.) Dat werkt. Voortaan alleen nog maar goede, oud-Hollandse namen. Het is 2004. In de krant zie ik steeds fantasievollere creaties voorbijkomen op de pagina's met familieberichten. Kijk, er is een Neekeetah geboren, Popeye heeft een zusje gekregen dat Toy heet, ik hoor dat ergens een Obi-one het levenslicht gezien heeft (May the Force be with Him). Mijn zoon en ik gaan voor de eer ste keer naar het kinderdagver blijf. De leidster zakt door haar knieën en kijkt mijn zoon diep in de ogen. „En, hoe heet jij?", vraagt ze. Wolf kijkt terug, maar zegt niets. „Wolf', zeg ik. "Gewoon zo als je het uitspreekt?", vraagt ze. „Ja", zeg ik. Ze steekt haar hand op. „Hallo, Woef." Had ik 'm nou maar Jan genoemd. (Je bent niet alleen, www.waternym- ph.hyves.nl, voor Ondines of Undines) Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van j€ 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van Rekeningnummer mijn rekening af te schrijven. Handtekening T\rwr* De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Nadlia Berkelder en René Schrier Ook al krijgt Zeeland misschien zelf een traumahelikopter, die uit Rotterdam blijft ook nog vliegen, zegt Ad Vonk van de ANWB, de eigenaar van de traumahelikopters in Nederland. „Want die kan het gebied prima bedienen. In Goes komt ook eigen lijk geen traumahelikopter. Een traumahelikopter is niet in de eer ste plaats bedoeld om patiënten te vervoeren, maar om een medisch team ter plaatse te krijgen. Op het moment dat wij met de helikopter vanuit Rotterdam gaan vliegen is er een trauma-arts aan boord. Die mag veel meer medische handelin gen verrichten dan een ambulan cier. Zo'n arts mag bijvoorbeeld in- tuberen of bepaalde injecties ge ven. De helikopter die mogelijk in Goes komt, is vooral bedoeld om patiënten zo snel mogelijk in het ziekenhuis te krijgen. Dat is iets an ders. Dan gaat het meer om onder steuning van ambulances." Maar die ambulances kunnen het werk prima aan, zegt Michiel Wild schut van Connexxion, het bedrijf dat boven de Westerschelde met ziekenwagens rijdt. „Het zieken huis in Goes wil hoogwaardige acute zorg bieden, daarom willen ze die helikopter. Hoe dat ingevuld wordt in relatie tot de traumaheli kopters die nu al vliegen, dat is nog niet duidelijk. Er is nog niet bepaald dat er iets komt, en zeker nog niet wat er komt." Als de helikopters uit Rotterdam en Brugge het werk in Zeeland goed aankunnen, en de ambulan ces ook geen probleem ondervin den, waarom moet er dan nog een traumahelikopter bij? „Omdat er zeker in de zomer heel veel meer mensen in ons gebied zijn", zegt ziekenhuis woordvoerder Jaap Nele mans. „En die bevinden zich ook nog op de puntjes van de eilan den. Het is in die tijd bovendien druk op de weg. Een helikopter kan iets toevoegen. Stel dat die in Goes gestationeerd is, dan ben je binnen een paar minuten in bij voorbeeld Zeeuws-Vlaanderen." Is het Admiraal de Ruyterzieken- huis dan van plan om patiënten uit Zeeuws-Vlaanderen op te pik ken? „Als we het gaan doen, moe ten we afspraken maken over het snel bereiken van patiënten", zegt Nelemans. En het ziekenhuis wil wel degelijk een arts mee kunnen sturen met de helikopter, zegt hij. „Er is ruimte om een slachtoffer te vervoeren en om een arts mee te sturen. En als het kan, waarom zou je het dan niet doen?" Het ministerie van Volksgezond heid heeft al laten weten niet mee te willen betalen aan een trauma helikopter in Zeeland, die acht ton per jaar kost, als hij alleen in de zo mer vliegt. Er zijn vier locaties aan gewezen als standplaats voor een traumahelikopter, en dat is vol doende, vindt het ministerie. Nederland heeft in totaal vier trau mahelikopters. Die zijn gestatio neerd in Amsterdam, Groningen, Nijmegen en Rotterdam. In Zeeland vliegen helikopters uit Rotterdam, Brugge en Nijmegen. Dit jaar zijn er vanuit Rotterdam 104 vluchten uitgevoerd, vanuit Nij megen waren dat er 19. De helikopter uit Brugge wordt minder vaak gebruikt; vorig jaar werd die 17 keer ingezet. Het ministerie van Volksgezond heid kan traumacentra aanwijzen. Daar zijn er nu elf van. Het traumacentrum voor zuid-west Nederland staat in Rotterdam: het Erasmus Medisch Centrum. Dat traumacentrum bedient in to taal 2,5 miljoen mensen. Irma Waleson heeft gezon digd. „Mijn zus had een boodschapje te doen, maar ze had het razend druk. Ze zei: als jij nou die boodschap voor me doet, en mijn zoon bij gi taarles afzet, kan jouw dochter ook gelijk meerijden naar gitaar les. Dat was een te aanlokkelijk aanbod. Ik ben gezwicht." Schul dig voelt ze zich niet, want andere autolozen smokkelen ook, heeft ze ontdekt. „Bij een vriendinnetje van Tiarda doen ze het al jaren be wust zonder auto, maar die heb ben toch ook wel eens iets. Ik vroeg: hoe doen jullie het als je naar je opa gaat, in Drente? Nou, ZONDER COS° Zeeland dan gaan ze met de trein, of ze le nen een auto. Dat heb ik nu dus ook een keertje gedaan!" Vanavond komen de twee uitwo nende kinderen thuis, met aan hang. „En we willen graag uit eten gaan, met die gasten. Eens zien of we genoeg fietsen hebben." Peter Essenberg, directeur van de Rabobank west-Zeeuws-Vlaanderen De Rabobank west-Zeeuws- Vlaanderen sponsorde enke le jaren geleden de traumahelikop ter die vanuit Brugge vliegt met een bedrag van 45.000 euro per jaar. De bank is daar inmiddels mee gestopt, omdat je niet alles tot in de eeuwigheid kunt blijven doen, zegt Essenberg. Op de sug gestie van ziekenhuisdirecteur Pie- ter Vierhout dat Zeeuwse bedrij ven mee kunnen betalen aan een eigen traumaheli, is niet zo maar een antwoord te geven, vindt hij. Dan moeten eerst meer feiten bo ven tafel komen over het aantal vluchten, de steun van het bedrijfs leven en het belang van zo'n heli kopter voor de Zeeuwse bevol king. 0 RENESSE - De aftrap van Mei maand Fietsmaand vindt zaterdag 1 mei plaats op Schouwen-Duive land. Het nationale tweewielereve- nement wordt voor de vijfde keer gehouden en brengt ruim 400.000 Nederlanders op de pedalen. Het startschot wordt waarschijnlijk ge lost in Renesse. „In elk geval op Schouwen-Duiveland," zegt direc teur Sylvia de Geest van de Schouwse VW. „We verwachten 1500 fietsers en weten nog niet of Renesse dat aankan." De VVV ont werpt speciaal voor de meimaand fietsroutes, onder meer langs het water. Voor de opening wordt een prominente Nederlander ge vraagd. Het evenement sluit aan bij het Zeeuwse Fietsjaar en wordt gesubsideerd door de provincie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2