'Een gemeente Walcheren komt er' meningen 115 nsuetsstboc?- te gast Praat mee over één gemeente Walcheren BOUWEN MET DE BESTE AANNEMERS vrijdag 13 november 2009 door Piet Polderman (PvdA), wethouder Vlissingen en Albert de Vries (PvdA), wethouder Middelburg Waren we maar één gemeente, dan zou den we er sneller uitkomen." Dat ver zuchtten wij een aantal weken te rug onafhankelijk van elkaar tegen over een journaliste van de PZC. En zie wat er van komt: vele reac- ties en meningen in de krant en op internet en uiteindelijk een echt PZC-debat. Ons statement nu: onze samenwer king is al goed, kan nog veel beter en intensiever en kan uiteindelijk, i wie-weet over vier jaar al bij de vol- j gende gemeenteraadsverkiezin- Igen, geruisloos overgaan in één ge meente Walcheren. Middelburg en Vlissingen, dat was toch water en vuur; een onover- Ibrugbaar cultuurverschil? Dat hoor je af en toe nog om je heen. En dan ook nog samen met het platteland van Veere, dat kan nooit iets worden. Wij denken dat die tijd van animositeit ver achter ons ligt. Het is af en toe nog leuk voor een grapje, maar er is op Wal cheren natuurlijk al lang sprake van één woningmarkt en één ar beidsmarkt. Vooral jongeren heb ben niets meer met die gedateerde en geforceerde afkeer van elkaar, i Op Walcheren wordt al jaren goed i samengewerkt. Er is één sociale dienst, één brandweer, en één ar- I cheoloog, om maar eens wat te noemen. Tussen de drie gemeente lijke overheden zijn al tal van af spraken over de uitvoering van ta ken, laatst nog op het gebied van belastingen, en is er bijna op alle beleidsterreinen afstemming. Ook veel maatschappelijke organisaties werken op Walchers niveau. De drie woningbouwverenigingen hanteren één woonruimteverdeel- systeem, zodat de woningzoeken- J de op heel Walcheren terecht kan. Maar het kan natuurlijk altijd be- ter. En het kan vooral ook minder vrijblijvend. De komende jaren staan in het teken van het terug- 1 dringen van het door de kredietcri sis ontstane begrotingstekort. De gemeentelijke overheden moeten daar zeker een bijdrage aan leve ren. Zeker op zo'n moment heb ben we de plicht om doelmatig met onze middelen om te gaan, zo dat de bewoners en bedrijven op Walcheren niet onnodig worden geconfronteerd met extra lastenver zwaring of kwalitatief mindere dienstverlening. Liever besparen op beleidsambtenaren dan minder geld voor onderwijs, ouderzorg of onderhoud van wegen. Dat dwingt ons tot intensievere sa menwerking die ook daadwerke lijk besparingen oplevert. Door sa men bijvoorbeeld bouw- en mi lieuvergunningen af te geven, kun nen we in totaal met minder per soneel toe. Door samenwerking bij de huisvuilinzameling moet het toch mogelijk zijn om efficiën ter te werken. Samenwerking tus sen de strandwachten van Vlissin gen en Veere kan ook geld opleve ren. En door de monumentenaan- pak van Veere, Middelburg en Vlis singen te combineren kan finan ciële ruimte ontstaan. Min of meer willekeurige voorbeel den, maar het is gezien het finan ciële zware weer dat op ons af komt niet meer dan logisch dat we stelselmatig onze begroting door akkeren om te onderzoeken of we door middel van samenwerking tot kostenreductie kunnen komen. Daar kunnen direct na de verkie zingen de drie nieuwe colleges mee beginnen. Het levert profijt op voor alle Walchenaren. Het lijkt een tegenstelling, maar door meer samen te werken kan juist dé eigen identiteit van de drie gemeentes versterkt worden. Middelburg en Vlissingen moeten proberen el kaar te complementeren. Geen eenheidsworst maar juist het ver schil uitbouwen zodat de keuze mogelijkheid voor de bewoners wordt vergroot. Ieder zijn succes gunnen en elkaar niet beconcurre ren op eikaars kwaliteit. Middel burg is een monumentale stad en Vlissingen een maritieme stad. Die verschillen moeten we juist uitvergroten. De bezoekers van de stad zullen de ene dag kiezen voor de Markt en de andere dag voor de boulevard. In Vlissingen kan een forse uitbreiding plaatsvinden van jachthavens voor zeezeilsche pen en in Middelburg is er ruimte voor riviercruise. In Middelburg kan de bouw van de stadschouw- burg de culturele identiteit verster ken, terwijl in Vlissingen de evene menten- en muziekcultuur verder kan opbloeien. Op het gebied van de wo- ningbouwplanning en be drijfsterreinen kunnen Middelburg en Vlissingen elkaar vinden. Op het Scheldeterrein wordt door de bouw van wonin gen aan het water het maritieme karakter versterkt. Middelburg bouwt meer grondgebonden wo ningen. De keus voor de wooncon sument wordt zo vergroot. Middel burg richt zich met de bedrijfster reinen op kantoorontwikkeling voor de hoofdkantoren, Vlissingen op de maritieme, creatieve en ken nisintensieve bedrijven. De Roose velt Academie zoekt uitbreiding in het monumentale Middelburgse stadshart en met de campus Vlis singen worden de Hogeschool Zee land en het ROC in het nieuw ge stoken. Het probleem dat bij zo'n verdeling van woningbouw en be drijfsterreinen naar identiteit van de stad de kosten niet eerlijk wor den verdeeld, kan door interne verevening worden opgelost. De volgende colleges moeten serieus werk maken van de komst van één grondbedrijf voor Walcheren. Dan wordt samenwerken een stuk minder vrijblijvend. Ook Veere is complementair aan de twee ande re gemeentes. Met haar strand en natuur brengt ze haar heel eigen sfeer mee. Het toeristisch palet op Walcheren is met natuur en ver tier aan zee en de (binnen)steden van Vlissingen en Middelburg compleet. Veere kent een breed scala aan verblijfsaccommodaties van waaruit toeristen soms het Ar senaal bezoeken en soms een be zoekje brengen aan bijvoorbeeld de Voetbal Experience. Door de sa menwerking en het versterken van de onderlinge relaties kan de kwali teit van het toeristisch product worden verhoogd. Eén gemeente zou flink wat bespa ren op het bestuursgebied; geen 80 raadsleden meer maar hoog stens 35, geen 12 wethouders meer maar 4, geen 3 burgemeesters meer maar 1. Dat is een mooie droom. Zou een gemeente Walche ren de Zeeuwse verhoudingen op zijn kop zetten? Er zijn nu al bur gemeesters van aanpalende ge meentes die huiveren bij de ge dachte. Die gruwel bij de anderen alleen al maakt het voor ons leuk om er verder over te dagdromen. Je kan eindeloos de voor- en na delen afwegen. Wat wordt de positie van de andere steden, wordt de positie van de provincie niet gemarginaliseerd? Klopt het dat de grote gemeente die zou ont staan een vuist kan maken in Den Haag en Brussel en profiteert de hele provincie daar dan van mee? Wie het weet mag het zeggen, voordat je het weet zijn we vier jaar aan het theoretiseren over alle mogelijke modellen. Uiteindelijk blijven het allemaal dagdromen. Wij zeggen: samenwerken moet je gewoon doen, op Walchers niveau maar ook op Zeeuws niveau. La ten we in Zeeland met spoed een tienpuntenplan opstellen waar we met zijn allen voor gaan. Met der tien gemeentes en de provincie zij aan zij. Resumerend, de samenwerking tussen de drie gemeentes kan in tensiever en minder vrijblijvend. Dit komt de burger en het bedrijfs leven van Walcheren ten goede. Door slimme samenwerking wordt zowel de eigen identiteit ver groot als de keuzemogelijkheid voor de woonconsument. Ons motto is nu: verdoe geen tijd met ingewikkelde theoretische discus sies over fusiemodellen, maar la ten we de komende vier jaar ge woon aan de slag gaan. Dan komt die ene gemeente er over vier jaar er toch nog! Is Zeeland beter af met één grote ge meente Walcheren? Praat mee over de voor- en nadelen, tijdens het debat dat deze krant organiseert. Meld u aan via debat@pzc.nl. Het debat wordt maandag 16 novem ber gehouden, vanaf 16.00 uur in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Geef uw mening over de herindeling van Wal cheren en de gevolgen daarvan voor Zeeland. De Walcherse burgemees ters Koos Schouwenaar van Middel burg, Wim Dijkstra van Vlissingen en Rob van der Zwaag van Veere zijn in elk geval ook aanwezig. Er hebben zich al zo'n zeventig mensen aange meld. De toegang is gratis. Voor meer informatie kunt u bellen met lezersredacteur Edith Ramakers: 0118-434005. Vraag gratis de Huizotheek met 50 ideeën en de brochure Twintig Nieuwe Woonideeën aan op www.livingstone.org Showroom Breda, Vossenberg 4 (tegenover de Makro), tel.: 076 - 573 57 35 Showroom Almere-Stad-West, Redactiestraat 2, tel.: 036-548 94 58 Door ons geselecteerde dealers in uw regio: Bouwbedrijf Jobse Lievense B.V., Oostkapelle Aannemersbedrijf L. Buteijn, Krabbendijke Aannemingsbedrijf Gebr. Simons B.V. Terneuzen Aannemersbedrijf Houterman v.o.f., 's-Gravenpolder Bouwbedrijf Fa. Th. Van Hoorickx, Sluis Je leeft maar één keer. En dat leven wil je inrichten naar je eigen smaak. Je eigen huis moet daarom altijd uniek zijn en voldoen aan jouw wensen. 'Heerlijk wonen' noemen wij dat. Livingstone.kiest daarin al 25 jaar lang voor kwalitatief bouwen. En met partners in iedere regio bieden we je altijd het beste en het nieuwste. Ontdek het zelf en vraag de catalogus aan op www.livingstoiie.org. HEERLJJK WONEN PERFECT BOUWEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15