cl. P 'Veel mensen die een zelfmoordpoging doen, willen helemaal niet vr,,dag 13 november 2009 dood. Ze willen alleen niet verder leven op de oude wijze' 11 S Ze °o 'N d x 'Wc/, e4 Duizenden pogingen <y r''A Hoogleraar Ad Kerkhof, gespecialiseerd in suïcidepreventie met een DOODSWENS chiater." Het aantal zelfmoordge vallen is de laatste jaren gedaald. Toch denkt Kerkhof dat er nog wel winst te boeken is. Hij heeft de overheid geadviseerd bij het op stellen van een nieuwe aanpak. Zo maakte minister Klink vorig jaar bekend het aantal zelfdodingsgeval- len elk jaar met vijf procent te wil len verminderen. Er is geld uitge trokken om het opleidingsniveau van hulpverleners te verbeteren. Verder is de nieuwe hulpsite 113011- line geopend voor iedereen die denkt aan zelfmoord en er is geld vrij gemaakt voor nieuw onder zoek door het Trimbos-instituut. Kerkhof pleit voor ruimere moge lijkheden voor psychiaters. „Zij zijn uiteraard gericht op het red den van levens. Maar in sommige gevallen is de situatie zo uitzicht loos dat je zou hopen dat iemand met hulp van de psychiater op een rustige en waardige manier kan sterven. Al begrijp ik het dilemma van de psychiater wel. Er zijn spec taculaire genezingsverhalen be kend, soms zelfs na tien jaar met een zware depressie. Wanneer geef je het op?" Dat antwoord is duidelijk voor de NWE. „Het individu bepaalt zelf wanneer het genoeg is", zegt Wal burg de Jong. „Mensen met een de pressie krijgen vaak te horen dat er ooit nog wel een middel komt te gen hun ziekte. Misschien volgend jaar, misschien over tien jaar. Maar wat als je dat niet meer wilt af wachten? Wie weloverwogen be sluit dat hij klaar is met leven, moet eruit kunnen stappen." c'ó, Jaarlijks doen 94.000 volwassenen een suïcidepoging. Van hen belan den er 14.000 in het ziekenhuis. Zo blijkt uit onderzoek van het Trimbos-instituut, landelijk kennis centrum voor geestelijke gezond heidszorg. Het aantal geslaagde zelfmoorden in Nederland schommelt al jaren rond de 1500 per jaar. Meer dan een derde van alle zelfdo- ders heeft in de voorgaande perio de psychiatrische hulp gehad. De meeste zelfdoders zijn tussen de dertig en vijftig jaar oud. Het aantal zelfdodingen onder ouderen neemt toe. Volgens de NWE lopen 70.000 60-plussers rond met een continue doodswens. Protestanten plegen vaker zelf moord dan katholieken, hoogopge leiden meer dan laagopgeleiden. In vergelijking met omringende lan den is het aantal zelfdodingen in Nederland een stuk lager. '4. ief "'«Hum; la"edood?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11