Rust brengen in onrustige situatie BLAZERS bsrco ïelanc? 25 Gegadigden voor nieuwe coffeeshop Rondje over Schouwen zit er niet in tijdens Giro-etappe naar Middelburg Zeelandtrofee naar Bakkerij Dees Zaamslag VRIJWILLIGSTER Lenie Reedijk begeleidt terminale patiënten in hun eigen omgeving EVEN EEN TUSSENDOOR-AANBIEDING SCP kritisch over kosten Mosseldag donderdag 12 november 2009 door Theo Ciele MIDDELBURG - De eerste gegadig den voor het uitbaten van een cof feeshop aan de Kleverskerkseweg hebben zich gemeld bij de gemeen te Middelburg. Vorige week maan dag besloot de gemeenteraad het gebouw, waar nu nog 'Het Traject' (opvang voortijdige schoolverla ters) in zit te bestemmen voor de vestiging van een coffeeshop. Het gebouw is afgekeurd voor het ge ven van onderwijs en Het Traject hoopt op korte termijn te kunnen verhuizen. Bouwkundig verkeert het gebouw van Het Traject in slechte staat, zo is bij een eerste in spectie door de gemeente geble ken. Aan onderhoud is de laatste jaren weinig gedaan, omdat het ge bied op de nominatie voor herin richting en het gebouw voor sloop. Om het geschikt te maken om als coffeeshop te dienen zal er behoorlijk geïnvesteerd moeten worden: door de gemeente als het gebouw verhuurd wordt of door de uitbater als die het gebouw koopt. De gemeenteraad heeft zijn voorkeur uitgesproken voor een niet-commerciële ondernemer. Als voorbeeld is de stichting genoemd die in Zwijndrecht een coffeeshop runt. Ambtelijk worden de moge lijkheden op een rijtje gezet. IJZENDIJKE - Bakkerij Dees uit Zaamslag heeft de Zeelandtrofee gewonnen. Dat is de jaarlijkse wed strijd van Zeeuwse baldcers. Ze worden beoordeeld op drie pro ducten: bruine bollen, stollen en saucijzenbroodjes. Schouws succes was er ook: De Stadsbakkerij in Zierikzee werd eerste in de categorie stollen, Bak kerij Bouman uit Oosterland be haalde een tweede plek bij de sau cijzenbroodjes. Bliek Meesterbakkers uit Middel burg bakt de beste bruine bollen, Bakkerij Boer uit Kloetinge de lek kerste saucijzenbroodjes. Lenie Reedijk begeleidt mensen thuis omdat ze het belangrijk vindt dat ze in hun eigen omgeving kunnen sterven. „Daar kunnen ze het beste zichzelf zijn." foto Ronald den Dekker zich af hoe het stervensproces zal verlopen. En vaak is het heftiger om te moeten aanzien dat een ge liefd persoon ziek is en gaat ster ven dan het zelf mee te maken." Lenie, of een van de andere vrijwil ligers van VPTZ, biedt hulp bij de lichamelijke verzorging van de pa tiënt, staat de mantelzorgers bij, waakt en geeft emotionele steun. Hierdoor ontstaat een rustige en relaxte sfeer rondom het sterfbed. Omdat het mensen betreft is ieder sterfbed anders, evenals de hulp De afdeling Schouwen-Duiveland van Vrijwilligers Palliatieve Termi nale Zorg (VPTZ Nederland) be staat ongeveer 14 jaar. De afdeling omvat 16 vrijwilligers die zich inzetten voor ernstig zieke mensen die graag thuis willen ster ven. De vrijwilligers geven emotionele steun en hulp bij lichamelijke ver zorging. De afdeling is onderdeel van het waaraan behoefte is. Om dat goed aan te voelen gebruikt Lenie ken nis uit cursussen die ze als VPTZ medewerkster volgde, maar vooral haar intuïtie en ervaring. „Je moet je eigen 'ikje' thuislaten en je hele maal concentreren op de mensen die je begeleidt. Dan voel je van zelf waaraan behoefte is." Dat kan betekenen dat Lenie be middelt omdat de stervende of na bestaanden nog iets willen uitspre ken. „Vaak is het gemakkelijker om dat aan te kaarten via een bui- landelijk steunpunt VPTZ dat 25 jaar bestaat. Dat wordt gevierd met een theater voorstelling die de titel Afscheids- monologen meekreeg. Sinds drie jaar heeft de afdeling een verbinding met het hospice in Zierikzee. Aanvragen voor een VPTZ vrijwilli ger kunnen daar worden inge diend. info@hospiceschouwenduiveland.nl tenstaander die als spreekbuis fun geert. Heel belangrijk omdat het er voor kan zorgen dat iemand vre dig sterft." Soms voelt Lenie dat ze zich terug moet trekken. „Een oude man die alleen woonde en geen familie had, wilde ook alleen zijn als hij stierf. Omdat er toch ie mand in huis moest zijn heb ik me terug getrokken in de keuken. Ik ging alleen af en toe kijken of hij wat nodig had." Lenie ervoer dat mensen, die dicht bij de dood zijn, alle frases laten vallen. „Ze zijn heel puur en som migen praten openhartig over de overgang naar de andere wereld die ze gaan maken en wat ze daar van verwachten." Vaak ontstaat in enkele uren een intense band die de vrijwilligster niet onberoerd laat. „Ik verwerk heftige gevoelens door in de bos sen te gaan wandelen, naar mooie muziek te luisteren of erover te praten met andere vrijwilligers. We komen eens per zes weken bij een en we kunnen ook altijd onze manager bellen als we ergens mee zitten. Dit werk is niet zwaar, het is heerlijk om te mogen doen." Vrijwilligers Palliatieve Terminale Zorg Het is niet het eerste het beste vrijwilligerswerk. Maar toch vind Lenie Reedijk uit Burgh- Haamstede het geen opgave om mensen te begeleiden die gaan sterven. Integendeel. „Het heeft mijn leven enorm verrijkt omdat ik een beter inzicht kreeg in leven en dood. Sterven is niet akelig of eng. Het is ongelofelijk mooi om iemands ziel de overgang te zien maken naar een andere werkelijk heid. Onder andere omdat de sfeer waarin dat gebeurt meestal heel se reen is." De voormalige laborante gleed 25 jaar geleden als vanzelf in dit vrij willigerswerk via pastorale activi teiten in een Vlaardings verpleeg huis. Elf jaar geleden verhuisde ze naar Burgh-Haamstede. „In de krant las ik over de afdeling Schou wen-Duiveland van Vrijwilligers Palliatieve Terminale Zorg (VPTZ Nederland), die net was opge richt." Lenie sloot zich aan en sindsdien begeleidt ze drie a vier keer per jaar een ernstig zieke die graag thuis wil sterven en de men sen rond deze persoon. 'Rust brengen in een onrustige si tuatie' vat ze haar taak samen. „Vaak is er angst en onrust, vooral bij de nabestaanden. Die vragen In een serie besteedt de PZC aandacht aan verschil lende aspecten rondom de dood. Deze week: een vrij willigster die terminale pa tiënten begeleidt. door Marijke Vael lange vorststraat - goes door Theo Giele MIDDELBURG - Middelburg heeft er nog een paar kilometer extra uit weten te slepen bij de directie van de Ronde vaii Italië, maar een 'lus' over Schouwen-Duiveland zit er niet in. Op 10 mei volgend jaar rijden de renners de etappe Amster dam-Middelburg. Een kleine drie weken geleden, tijdens de presenta tie van het Giro-schema in Milaan hielden de Italianen het op 209 km. Veel minder dan het parcours van ruim 250 km dat de gemeente Middelburg, verantwoordelijk voor de etappe, in gedachten had. De Italianen zijn daarna op verken- nigstocht in Nederland geweest. Gemeente en de Giro-directie zijn het nu eens over een route van 225 km. Dat betekent dat de gemeente een aantal 'omwegen' tussen Am sterdam en Middelburg heeft moe ten schrappen. De gemeente Schouwen-Duiveland had graag ge zien dat tussen niet de kortst moge lijke route tussen de Brouwersdam en de Oosterscheldekering zou worden gekozen, maar dat de ren ners een wat langere toeristische route over het eiland zouden ne men. Dat is niet mogelijk. De ren ners rijden via de Dammenroute rechtstreeks naar Walcheren. Daar passeren ze onder meer de Vlissin- gen en Domburg om vervolgens op de Dam in Middelburg te fi nishen. Gisteren was in het Voetbal Expe rience in Middelburg een 'meet-and-greet' tussen de Neder landse organisatoren van de Giro (Middelburg en Libéma) en het be drijfsleven. Zo'n tweehonderd on dernemers hoorden hoe en tegen welke prijs ze deel uit kunnen gaan maken van het Zeeuwse Gi ro-feest. Wielrenner Johnny Hoogerland uit Yerseke zei dat als hij moest kie zen tussen de Tour en de Giro het de Italiaanse ronde wordt. YERSEKE - De Reimerswaalse SGP-ffactie heeft moeite met de kosten die de jaarlijkse Mosseldag in Yerseke met zich meebrengt. Fractievoorzitter Rinus Otte vroeg zich deze week tijdens de raadsver gadering af of de organisatie van het evenement wel een taak is voor de gemeente. De SGP had om inzage in de directe en indirec te kosten gevraagd. Die blijken een kleine 23.000 euro te bedragen. Ot te vindt dat te gortig en gaf aan dat zijn fractie zich wil 'bezinnen'. Burgemeester Jan Huisman wierp tegen dat Mosseldag feitelijk niets kost door de inkomsten uit de ker mis die dan wordt gehouden. Maar juist met die kermis heeft Ot te moeite. Huisman riep de SGP op niet te tornen aan Mosseldag, omdat het evenement van groot belang is voor Yerseke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91