De tabaksindustrie KR AS 4L Overuren Berlusconi om aan 8l Britse moet tonnen teruggeven voor 'vermissing' echtgenoot .6 firn! KERSTSHOPPEN BERLIJN ROKEN Grote fabrikanten van sigaretten weten zwakke regeringen van waarom zou je meer betalen Karadzic in beroep, advocaten in staking Dieven stelen per ongeluk leeuw Neda-beurs wekt woede van Iran Stuk berg verplettert tientallen Tanzanianen Geen stroom voor zestig miljoen mensen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpn, B ffi donderdag 12 november 2009 mmBmmsms&m&sgggmzBSBxmmiimmmimmimmmmimmmimmmgm 2- t/m 8-daagse autovakanties INCLUSIEF verblijf in 3-/4- of 5-sterren hotel t/ ontbijt Zie www.kras.nl/berlijnreizen door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Wie de 'oplossingen' pro beert te begrijpen voor de proble men van justitie in Italië, krijgt de indruk dat het gaat om rekensom men. Met wet 'x' overschrijdt pro ces 'y' de tijdslimiet en 'is de pre mier veilig'. Maar als de verjarings termijn niet wordt ingekort, blijft er een probleem met proces 'z'. De Italiaanse justitie is tergend traag. Een strafproces duurt gemid deld acht jaar, een civiele zaak der tien. Op dit moment zitten er nog anderhalf miljoen strafzaken in de pijplijn, en vijfeneenhalf miljoen civiele zaken. De kans dat het recht zijn loop krijgt is gering. Deze situatie wordt veroorzaakt door een bizar aantal wetten (150.000) die elkaar niet zelden te genspreken en curieuze procedu res, waarvan de belangrijkste is dat iemand onschuldig blijft totdat ook het hoogste hof (cassatie)uit spraak heeft gedaan. Winnaar is vaak degene die zich dure advocaten kan permitteren, gespecialiseerd in vertragingstech nieken en vormfouten. Met verja ring als ultieme prijs. Silvio Berlus coni weet er alles van. Links en rechts zijn het er al lang over eens dat de situatie onhoud baar is en deze week heeft uitgere kend Berlusconi de 'hervorming van justitie' tot absolute prioriteit verheven. Voor kerst moet een wet zijn aangenomen, die een ein de maakt aan de lange processen. Het is deze wet die nu dwingt tot rekensommen. Want hij moet Itali aanse burgers helpen, maar in de eerste plaats Silvio Berlusconi. Nie mand die dat ontkent, ook de pre mier zelf niet. „Ik ben de meest vervolgde politicus uit de wereldge schiedenis, ik heb het recht om te doen wat het volk van mij ver langt: regeren", stelt hij. Na het 'nee' van het Constitutione le Hof tegen de wet waarmee Ber lusconi zichzelf immuniteit had ge geven, eist de premier nu een streep door de drie processen (om koping en fiscale fraude) die hem achtervolgen. Zijn advocaten, die tevens in het parlement zitten, ma- LEEDS De Britse Anne Darwin, die in 2002 met haar echtgenoot diens verdrinkingsdood in scène zette, betaalt de verzekering ruim 664.000 euro terug. Dat hebben de advocaten van de vrouw gisteren bekendgemaakt. John Darwin ver dween in 2002 tijdens een kano vaart op de Noordzee. Zijn vrouw gaf hem op als vermist. Ze maakte zelfs hun kinderen wijs dat hij was verdronken. Vijf jaar later dook hij plotseling op bij een politiebureau. Hij zei dat hij zijn geheugen kwijt was en niet wist wie hij was. Na het politieonderzoek viel het echt paar door de mand. De man had zich verscholen in hun huis. se regeringen van strikte anti-rook- maatregelen af te houden. Sigarettenproducenten wijzen op de inkomsten uit btw op tabak en het verlies aan arbeidsplaatsen. In Kenia probeert de tabaksindustrie de anti-rookwetten ongedaan te maken. In Zambia lukte het multi national British American Tobacco de regering over te halen voorgeno men wetgeving af te zwakken. „De tabaksindustrie is een van de weinige sectoren die niet lijdt on der de wereldwijde recessie", zegt arts Hana Ross van ACS. „De geza menlijke inkomsten van de bedrij ven liggen iets onder de 400 mil jard euro per jaar, net zoveel als het bruto nationaal product van Noorwegen of Saoedi-Arabië." Tabak is een gewas dat groeit op uiteenlopende grondsoorten en in veel Afrikaanse landen wordt ver bouwd. In Malawi zorgt het voor 70 procent van de exportinkom sten. „Zonder tabak zouden mil joenen telers worden gereduceerd tot niet meer dan keuterboeren", schrijft het Internationale Genoot schap van Tabakstelers op haar website. Maar de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) stelt dat de arbeidsomstandigheden in de tabaksteelt vaak slecht zijn en er ook veel kinderen werken. „Boe ren moeten regeringssteun krijgen om op andere gewassen over te schakelen", oppert de WHO. In veel Afrikaanse landen worden sigaretten lokaal geproduceerd, waardoor de prijzen laag zijn. In Kenia kost een pakje iets meer dan een euro. Om roken te ontmoedi gen, heeft de regering van Zuid-Affika de prijs verdubbeld en met succes: eenderde van de ro kers stopte. Maar het land is voor alsnog een uitzondering op het continent. Het ACS houdt deze week een con ferentie in Tanzania over roken in Afrika. Het genootschap waar schuwt dat de gezondheidszorg op het continent niet ingesteld is op een epidemie aan kankergevallen. Behandelingen en medicijnen zijn voor de meeste mensen te duur, maar weinigen hebben een ziekte kostenverzekering. „Volgend jaar eist roken het leven van zes mil joen mensen wereldwijd. Drie kwart van hen woont in lage inko- menslanden", aldus het ACS. DEN HAAG Radovan Karadzic heeft gisteren be roep aangetekend tegen de beslis sing van het Joegoslavië-Tribunaal om hem een advocaat toe te wij zen. Uit stukken waar het ANP in zage in heeft gehad, blijkt boven dien dat het voltallige team van zijn juridische adviseurs in staking is. De juristen klagen dat het tribu naal een grote achterstand heeft in uitbetaling van hun honoraria. WUPPERTAL Duitse dieven hebben gisternacht per ongeluk een leeuw gestolen in Wuppertal. Van de bestelauto die zij stalen, wisten ze niet dat het roofdier zich in de laadruimte be vond. Mogelijk zijn de dieven ge- Schrokken van het gebrul van de 150 kilo zware Casar. Ze zijn tegen een verkeersbord gereden en lieten auto en leeuw achter. Casar treedt morgen weer op in een circus. OXFORD Een beurs van de universiteit Ox ford leidt tot commotie bij het regi me in Iran. De toelage (4400 euro) is genoemd naar de deze zomer in Teheran doodgeschoten Neda Agha Soltan. De 26-jarige filosofiestuden te werd het symbool van het ge weld tegen demonstranten. Een Britse donor stelt het geld voor de beurs beschikbaar. Arme Iraniërs mogen hiermee filosofie studeren. Het aantal Afrikanen dat rookt neemt nog steeds toe, de tabaksindustrie vertoont 'gezonde' groeicijfers. Ex perts waarschuwen voor een toename van het aantal kankerpatiënten, maar rege ringen nemen nauwelijks maatregelen. door onze correspondent llona Eveleens De straatventer legt losse sigaretten in keurige sta peltjes op een stuk kar ton naast een kleurrij ke verzameling zuurtjes. Op het le ge pakje staat met dikke zwarte let ters: 'Sigara naribu afya'( sigaret ten zijn slecht voor de gezond heid). De verkoper verfrommelt het pakje en stopt het in zijn broekzak. „Die waarschuwing dat sigaretten gevaarlijk zijn, is niet goed voor de verkoop." De venter doet goede zaken bij de ingang van het ministerie van On derwijs in het centrum van Nairo bi. De meeste Kenianen kopen si garetten per stuk. „Maar ze komen steeds vaker terug", meldt de straatverkoper. In Kenia wordt, net als elders op het continent, steeds meer ge rookt. Uit een onderzoek van het Amerikaanse Kankergenootschap (ACS) blijkt dat het aantal rokers in Afrika sneller toeneemt dan in andere ontwikkelingsgebieden. „Op het continent bestaat veel aan dacht voor aids en malaria, maar weinig voor kanker. Eenderde van de kankergevallen in Afrika is be handelbaar maar door gebrek aan kennis en goede behandeling toch dodelijk voor de meeste patiën ten", concludeert het ACS in een nieuw rapport. Het genootschap wijst erop dat het rookverbod in openbare gebou wen een goedkope en eenvoudige manier is om het roken aan te pak ken. Het ACS geeft Niger, Zuid-Afrika en Kenia als voor beeld van landen waar rookvrije zones zijn ingesteld. Maar in Kenia heeft dat geen enkel effect. Vol gens de wet mag er vrijwel ner gens meer een sigaret worden op gestoken, maar toch doet iedereen het overal. De politie komt alleen in actie om rokers te dwingen met geld over de brug te komen. De machtige en vaak internatio naal opererende tabaksindustrie probeert de vaak zwakke Afrikaan- 'Die waarschuwing dat sigaretten gevaarlijk zijn, is niet goed voor de verkoop' DAR ES SALAAM Ten minste twintig mensen zijn omgekomen door een aardverschui ving in het noorden van Tanzania. Door dagenlange regenval was een stuk berg gaan schuiven. Het stort te op zeven huizen in het dorp Go- ha, dat ligt in de regio Kilimanjaro. Mogelijk stijgt het aantal slachtof fers nog, inwoners zijn nog aan het graven. Twee jaar lang kende dit ge bied vooral droogte. RIO DE JANEIRO Door uitval van de op een na groot ste waterkrachtcentrale ter wereld hebben gisterochtend in Brazilië zestig miljoen mensen urenlang zonder stroom gezeten. Rio de Janeiro, Sao Paulo en andere metro polen zaten ruim twee uur in het donker. Overvallers sloegen mas saal hun slag en beroofden onder meer voorbijgangers bij het Maraca- na-stadion in Rio. Neda Agha Soltanepa foto EPA In Kenia is het op veel plaatsen verboden om te roken, in de praktijk wordt hier bijna geen gehoor aan gegeven. foto Rob Croes/GPD Aankomst: ma:, wo., vr. en za. van 24/11 t/m 31/12 KERSTARRANGEMENTEN Berlijn is een waar paradijs voor al uw kerst inkopen! Met meer dan 50 kerstmarkten en natuurlijk de grootste Oud- en Nieuwjaarsparty van Duitsland bij de Brandenburger Tor kunt u deze stad niet overslaan. Geniet van de winterbetovering bij sfeervolle advent- concerten. Laat u bekoren door het nos talgische decor van kerstversiering op een van de meest fascinerende kerstmarkten van de stad, de Gendarmenmarkt. Beleef een onvergetelijke Kerst en boek snel! Voor ons complete aanbod en méér: Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8