elan* 'Het is geen vijf voor 22 2 Literaire middag Pontes met Ester Perquin en TY In Renesse ontsnappen jongeren aan sociale controle van eigen dorp Hangjongeren vestigen hoop op een eigen stekje binnen Big S Hollandse Party in de Zeelandhallen afgelast na tegenvallen kaartverkoop Alcohol en jongeren Stichting Renesse knapt Koepeltje op Reizen in de tijd voor de auto en motor donderdag 12 november 2009 door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Hangjongeren in de leeftijd tussen 16 en 19 jaar in Burgh-Haamstede hopen een ei gen stekje te kunnen realiseren binnen jeugdsoos Big S. Als zij die kans krijgen, zullen ze er - naar ei gen zeggen- zeker gebruik van ma ken en er ook zelf de verantwoor delijkheid voor nemen. Met die belofte haalden de jonge ren zelf gisteravond heel wat kou uit de lucht tijdens de druk be zochte dorpsraadsvergadering in De Schutse in Haamstede. Vooral de bewoners van de Vlasak kers en omliggende straten toon den zich bezorgd over het aanvan kelijke voorstel op het trapveldje voor hun woningen een hangplek voor de jeugd in te richten. De jon geren zouden daar best graag een verhard soccerplateau willen heb ben, maar als echte hangplek lijkt het hen zelf ook niet zo geschikt. Burgemeester Gerard Rabelink en de politie zijn er evenmin voor stander van, zo liet dorpsraads voorzitter Theo Heeres weten. Woordvoerders van de jongeren zelf waren duidelijk in hun voor keur: „Big S ook doordeweeks open en dan zorgen we zelf voor toezicht, maar het liefst ook een af dakje boven de banken voor de Slotlaan. Want als het mooi weer is, willen we ook wel naar buiten." Voor dat laatste voelt het bestuur van de Dorpsraad niet veel, ver wachtend dat omwonenden daar dan weer in het geweer zullen ko men. FN V-bestuurslid John van Tiel en raadslid Theo de Gelder (Groenlinks) verklaarden zich be reid de hangjongeren te begelei den bij het verwerven van een ei gen plekje binnen Big S. door Frank Balkenende GOES - De Hollandse Party met be kende Nederlandse artiesten, zater dag in de Zeelandhallen, gaat niet door. Door een tegenvallende kaartverkoop is het evenement af gelast. Er zijn rond de 1500 kaar ten verkocht, waar er 4000 nodig waren om quitte te spelen. Volgens een verklaring van Libé- ma, exploitant van de Zeelandhal len, heeft de externe organisator Jo- valee Producties faillissement aan gevraagd. Daardoor lopen de Zee landhallen 20.000 euro aan huur ZIERIKZEE - Ester Naomi Perquin (29) is maandag te gast tijdens een literaire middag bij Pontes Pieter Zeeman, haar vroegere middelbare school in Zierikzee. Zij is succesvol doorgebroken als dichter en heeft inmiddels twee bundels uitgebracht: Servetten half stok (2007) en Namens de ander (2009) bij uitgeverij G. A. van Oor schot in Amsterdam. Perquin ontving voor deze twee bundels de Lucy B. en C. W. van de Hoogt-prijs. Onlangs is zij toe getreden tot de redactie van het li teraire Tijdschrift Tirade. Docent Nederlands Jos Radstake zal met Perquin in gesprek gaan ALCOHOLBESTRIJDINC Integraal alcoholbeleid Oosterschelderegio moet Het trapveldje recht voor de woningen aan de Vlasakkers in Burgh-Haamste de is als hangplek voor jongeren van de baan. foto Dirk-Jan Gjeltema De Oosterschelderegio gaat serieus werk maken van de bestrijding van alcoholge bruik onder jongeren. En ie dereen moet meedoen: ouders, scholen, kerken, sportclubs en jongeren zelf door David Duijnmayer Alcohol, zegt intensivist van het Oosterschelde- ziekenhuis Dirk Ver biest, is nergens goed voor. „Het is een legale drug en heeft eigenlijk alleen maar negatie ve effecten." Verbiest, die op de intensive care regelmatig comateuze minderjari gen onder ogen krijgt, is een van de mensen die vanuit de praktijk hebben aangedrongen op de komst van een integraal alcoholbe leid voor de Oosterschelderegio. „Er moet echt wat gebeuren. Het is geen vijf voor twaalf meer, het is twaalf uur. Als jongeren op de intensive care komen te liggen door intoxicatie, gaat het altijd om alcohol of alcohol in combinatie met GHB. Afgelopen zomer heb ben we zeker twee gevallen gehad die we maar net hebben kunnen redden." Verbiest heeft gehoor gekregen: de aanpak van alcoholgebruik onder jongeren krijgt de komende jaren prioriteit in de Oosterschelderegio. De campagne laat ze niet (verzui pen gaat in het voorjaar met een ac tieweek van start voor het publiek. „Er gebeurt al veel", weet coördina tor van de campagne Marjolein En- gelhardt, „maar het is erg versnip perd. Verschillende beleidsterrein- nen werken nu langs elkaar heen; het gaat dan met name om zorg en welzijn aan de ene kant en wet geving en handhaving aan de ande re kant. Het doel van deze campag ne is het bundelen van alle activi teiten die al plaatsvinden." „Als de politie bijvoorbeeld blaas- controles houdt in uitgaansgebie- In de periode 2005-2008 gebruik te 35 procent van de 13-jarigen op Schouwen-Duiveland inciden teel of regelmatig alcohol. Het Zeeuws gemiddelde ligt op 24 Van de Schouwse 14- en 15-jari- gen heeft-ruim 70 procent de afge lopen 4 weken gedronken. In alle leeftijdsgroepen drinken Zeeuwse vmbo'ers meer en vaker dan havisten en vwo'ers. 7 Jongens drinken vaker dan meisjes grote hoeveelheden alcohol in korte tijd ('binge-drinken'). Jongeren in plattelandsgemeen ten drinken meer dan in steden. den, ondersteunen wij dat door goed te communiceren dat het gaat gebeuren en waarom we het doen", zegt Engelhardt. „We wil len steeds het hele verhaal vertel len." Zulke controles mogen er van Bram van Moolenbroek, teamchef van de jeugdpolitie in Zeeland, overigens vaker komen. „Nu mag het alleen in het verkeer, maar er komt landelijke regelgeving aan die het mogelijk maakt om straks in uitgaansgebieden alcoholcontro les te doen." Engelhardt: „Daarnaast gaan we de voorlichting via scholen intensi veren. We willen dat scholen een alcoholbeleid gaan ontwikkelen: hoe ga je om met schoolfeesten, schoolkampen of drinken in de pauzes? Ook ouders zijn een be langrijke doelgroep in de campag ne. Veel ouders laten hun minder jarige kinderen thuis drinken, met het idee dat ze beter daar kunnen zitten dan ergens op straat. En ouders geven ook nog wel eens het slechte voorbeeld." Ook in andere delen van het land wordt gewerkt aan een integraal al coholbeleid. Zuidoost Brabant was een van de eersten met de campag ne Laat je nietfessen, die in 2005 begon. De eerste positieve effecten van die campagne zijn onlangs be kend gemaakt: de leeftijd waarop jongeren beginnen met drinken is gestegen (van 12,2 in 2003 naar 14,1 in 2007) en de naleving van leef tijdsgrenzen is verbeterd. mis, zegt woordvoerder Maurice Nieuwland van Libéma. Wie al een ticket heeft gekocht, kan zijn geld terugkrijgen via het verkooppunt. De Hollandse Party, ook wel Dutch Party genoemd, had een brede line-up met Grad Damen, Jacques Herb, Gordon, Thomas Berge, Three Tops, Ben Sproet, Rob Zorn, Bob Offenberg, Mark Rijs, Alwin, Dries Roelvink en Rob van Daal. Overigens is het concert van Nick 8c Simon, 16 ja nuari in de Zeelandhallen, al wel bijna uitverkocht. renesse - Schouwen-Duiveland springt er in de cij fers over alcoholgebruik onder minderjarigen in nega tieve zin uit. De leeftijdsgroep 13 tot 15 drinkt hier meer dan in andere gemeenten rondom de Ooster- schelde, volgens GGD Zeeland. Marjolein Engelhardt, die de campagne Laat ze niet (ver)zuipen coördineert, ziet Renesse als een mogelijke factor in die cijfers. Want hoe je het ook wendt of keert, als het over alco hol en jongeren gaat, komt Renesse als uitgaanscen trum van het eiland steeds weer ter sprake. En het grote misverstand daarbij, aldus Engelhardt, is dat het in Renesse vooral om vakantievierende jongeren van buiten Zeeland gaat. „Het algemene beeld is nog steeds dat het vooral toeristen zijn, maar het zijn net zo goed jongeren van Schouwen-Duiveland. In Renes se ontsnappen ze aan de sociale controle die er in het eigen dorp wel is." Volgens Bram van Moolenbroek, teamchef van de jeugdpolitie Zeeland, zeggen de cijfers niet alles. „De GGD-cijfers zijn tot stand gekomen door leerlingen in de klas iets te laten invullen. Het is bekend dat kin deren zelf niet eerlijk zijn over hun drinkgedrag. Ze drinken altijd meer dan ze zeggen." Om het pro bleem goed in kaart te brengen ziet Van Moolen broek daarom meer in blaastesten in uitgaansgebie den als Renesse. Van Moolenbroek, al 36 jaar bij de politie, heeft ech ter geen cijfers nodig: praktijkvoorbeelden genoeg om te weten dat alcohol en jongeren niet goed samen gaan. Hij maakt zich vooral zorgen over de huidige drinkcultuur. „Jongeren kiezen er tegenwoordig be wust voor om te gaan comazuipen. Of kijk naar slim ming, een nieuwe trend onder jongeren. Daarbij wordt een in de alcohol gedrenkte tampon anaal of vaginaal ingebracht om snel dronken te worden." „Het liefst zou ik zien dat jongeren tot hun eenen twintigste niet drinken. Het lastige van alcohol is dat het in de gehele maatschappij zo geaccepteerd is. Maar als we ouders bellen om te zeggen dat hun 14-ja- rige zoon dronken is, zijn ze altijd stomverbaasd. Het is hoognodig dat het bewustzijn groeit dat het echt een probleem is dat we aan moeten pakken." over haar poëzie, herinneringen aan haar school en over Tirade. Zij leest ook voor uit eigen werk en een gedicht van haar is voor deze gelegenheid getoonzet door Carlo Nabbe van TY Zeeuws Kameror kest en zal hier, evenals enkele an dere door TY worden gespeeld. De middag is in de eerste plaats be doeld voor leerlingen van havo /vwo, maar ook belangstellenden van buiten de school zijn van har te welkom, vanaf 13.00 uur. Gale rie Galerij exposeert deze maan den gedichten van Perquin. Ook is een vitrine ingericht met bundels uit het poëziefonds van Van Oor schot en een afdeling met Tirades. Meest gelezen 1. Buitendienst in het nieuw 2. Vloot van Noordhoek uitgebreid 3. Gewonde bij ongeval met kraan TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland SCHARENDIJKE De stichting Renesse trekt 15.000 euro uit voor herstel van het Koe peltje in Scharendijke. De monu mentale uitkijkpost over de Greve- lingen krijgt een nieuw dak. Het Koepeltje liep in juli veel schade op door brandstichting. Dakcon structie en -bedekking worden nu geïmpregneerd met een brandwe rend middel. Het Koepeltje diende in de Tachtigjarige oorlog als uit kijkpost. In 2000 brandde het mo numentje uit. Ook toen was er sprake van brandstichting. OUWERKERK De Werkgroep Oud Ouwerkerk houdt morgenavond haar jaarlijkse presentatie. Het thema is reizen. Hoe verplaatsten de inwoners van Ouwerkerk zich in de vorige eeuw. In de tijd dat er nog geen auto, bus of trein was en de asfaltwegen nog uitgevonden moesten worden ging men ook wel eens naar Zierikzee. Aan de hand van dia's krijgen de bezoekers een beeld van die 'goede oude tijd'. De bijeenkomst is in het dorpshuis van Ouwerkerk en be gint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88