binnenland7 Internetterreur leidt tot zelfcensuur Anonieme tips zijn vaak nuttig Lotto maakt winnaars kraslot nu al bekend HAATMAILS Bedreiging Herman van Veen met e-mails staat niet op zichzelf Fransen schieten trekvogels uit Nederland neer 'n Slimme ondernemer weet wanneer-ie toe moet slaan. donderdag 12 november 2009 w pg. Brielle Maasvlakte 1 mfographicA A ffitd' ANP ".:W -V. ROTTERDAM - Nederland is sinds enkele dagen een paar kilometer groter. Voor de kust van Rot terdam is een banaanvormig stuk land opgespo ten voor het 2000 hectare grote havengebied de Tweede Maasvlakte. De ruim vier kilometer lange dijk is in de afgelopen dagen vastgemaakt aan de oude kustlijn. Naar verwachting meert het eerste containerschip er in 2013 af. De haven van Rot terdam groeit met de Tweede Maasvlakte 20 pro cent. Dat is volgens het Havenbedrijf Rotterdam hard nodig om de concurrentiepositie in de toe komst te garanderen. DEN HAAG - Anonieme tips over misdaad zijn vaak nuttig bij de op sporing van criminelen door de po litie. Dit jaar werden al duizend za ken opgelost waarbij anonieme tips een rol speelden, vorig jaar wa ren dat er achthonderd. Dat blijkt uit een analyse van de Stichting Meld Misdaad Anoniem, die giste ren cijfers over het derde kwartaal publiceerde. Iets meer dan de helft van de mel dingen wordt gekwalificeerd als waardevol, 17 procent was van doorslaggevende betekenis bij het oplossen van een zaak. Meer dan 10.000 mensen meldden dit jaar via telefoonnummer 0800- 7.000 een misstand. Het aantal tips over moord en doodslag (172) steeg met bijna 40 procent, maar de meeste tips hadden te maken met drugszaken: softdrugs (3.729) en harddrugs (1.749)- Dat leidde tot de vondst van 175 kilo hard drugs en ruim 186.000 hennep planten. Herman van Veen kreeg dui zenden haatmails nadat hij kritische opmerkingen had gemaakt over de PW. Wie is er nog bestand tegen digi tale lynchpartijen? Zijn zoon en-dochter schrokken zich wezen loos. De haat spatte van de discussiefora op inter net. Hun vader Anton Zijderveld, emeritus hoogleraar aan de Eras mus Universiteit, vergeleek dit voorjaar op tv Geert Wilders' PW met de NSB en betoogde dat diens partij 'fascistische elementen' be vatte. Voor duizenden Wil- ders-fans reden alle registers op in ternet open te trekken. Deze week was het de beurt aan de zachtmoedige Herman van Veen om bestookt te worden met duizenden anonieme e-mails met 'beangstigende dingen'. De enter tainer had, evenals Zijderveld, een verband gelegd tussen de PW en de NSB. Gescholden wordt er op internet op van alles. Islam en jodendom, extreem links en extreem rechts zijn favoriet, maar ook pedofielen, criminelen, moordenaars en zelfs de paarden van Anky van Gruns- ven zijn doelwit van de internet terreur. Paul Cliteur, hoogleraar rechtsge leerdheid aan de Universiteit Lei den, maakt zich grote zorgen. Zelf stopte hij een aantal jaren geleden met zijn columns vanwege het ver harde klimaat. „De aanvallen op de vrijheid van meningsuiting zijn geen incidenten meer, maar een patroon." De slager en de bakker om de hoek zullen zich niet beperkt voe len te zeggen wat ze denken, stelt Cliteur. Maar kunstenaars, cabare tières, columnisten en intellectue len die zich bemoeien met de maatschappelijke discussie, wor den voorzichtiger met wat ze zeg gen. Hij noemt cabaretier Ewout Jansen, die grappen maakte over de islam. Hij werd met de dood be dreigd en is vervolgens op z'n tel len gaan passen. De oude deugd van tolerantie moet weer terugkomen, stelt Cli teur. „Politici moeten daar hun nek voor uitsteken. Ze moet al die haatmails publiekelijk afkeuren." Schelden via internet is vooral een Nederlandse hobby, concludeerde onderzoeker en criminoloog Frank Bovenkerk eerder. Nergens is de hufterigheid en het verval van normen en waarden zo ern stig als hier. En omdat dit onder pseudoniem gebeurt, lijken er geen grenzen. Bovenkerk noemt het verontrustend en 'een gevaar voor het politieke en maatschappe lijk functioneren dat veel mensen zwichten voor bedreigingen'. Af en toe neemt een eenling wel de handschoen op. Cabaretier Youp van 't Hek, die na de moord op Pim Fortuyn zo'n vier- tot vijf honderd haatmails kreeg, stuurde zijn vijanden allemaal een mail te rug. Met een enkeling heeft hij zelfs een afspraak gemaakt. „Je weet niet wat je ziet. Het zijn echt zielige figuren", zegt hij. SCHIERMONNIKOOG - Franse jagers hebben de afgelopen maanden be schermde vogels op hun trektocht uit Nederland naar het zuiden uit de lucht geschoten. Lepelaar Har- rie, die recentelijk aan de Noord-Franse kust is gedood, was de vijfde melding van een door Franse jagers neergehaalde lepe laar. Uit dezelfde streek komen ook meldingen van onder andere een geschoten zwartkopmeeuw, een bergeend en een knobbelzwaan. Dat heeft Gunter de Smet van de Franse Vogelbescherming LPO gis teren gemeld aan Otto Overdijk, be heerder van Natuurmonumenten op Schiermonnikoog. De Smet denkt dat sommige da ders jagers zijn, die de lepelaars do den omdat die hun lokeenden on rustig zouden kunnen maken. Mo gelijk handelen sommige jagers in opdracht van een preparateur die vogels wil opzetten. DEN HAAG - De Lotto heeft giste ren, zes weken eerder dan de be doeling was, alle prijswinnende ge tallen bekendgemaakt van het Mil joenen Kraslot. Het gaat daarbij on der andere om veertig hoofdprij zen van een miljoen euro. Dat is gebeurd op last van het ministerie van Justitie, dat oordeelde dat het tegen de regels was om de win naars van het Miljoenen Kraslot pas bekend te maken op Tweede Kerstdag, zoals de bedoeling was. Kopers van een kraslot, ook van het Miljoenen Kraslot, moeten meteen na aankoop, in de winkel, kunnen zien of zij een prijs heb ben gewonnen, aldus het ministe rie. De organiserende Lotto heeft daarom gisteren per advertentie de prijswinnende loten bekendge maakt, en lijsten met de getallen gestuurd aan alle verkoopadressen. De Lotto wilde met de loterij op Dit kraslot kan een miljoen waard zijn. foto ANP Tweede Kerstdag de concurrentie aangaan met de Staatsloterij, die jaarlijks de spanning opbouwt rond de Oudejaarsloterij, en daar een groot verkoopsucces van heeft gemaakt. Bespaar duizenden euro's met de Economy Edition! FordTransit Oonn©ct Economy Edition nu 9.995,- Lease vanaf 299,- p.mnd. met FordBusinessPartner. FordTransit Economy Edition nu 13.995,- Lease vanaf 379,- p.mnd. met FordBusinessPartner. Feel the difference Kijk op de nieuwe site www.ford.nl voor de Ford dealer bij u in de buurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7