Alternatieven voor Waterdunen zeeland 25 BLAZERS berco HT OP GOEDE KEUKENS OPPEPPER Actiecomité vindt project niet nodig voor opkrikken economie West-Zeeuws-Vlaanderen Hans Quist wordt nieuwe voorzitter gebiedscommissie Dees beste bakker Meer claims bij schap over schade Roodkopwinteruil laat zich voor het eerst zien in Zeeland EVEN EEN TUSSENDOOR-AANBIEDING donderdag 12 november 2009 Z door Frank van Cooten ZUIDZANDE - Recreatie- en natuur project Waterdunen bij Breskens is niet nodig om de economie van West-Zeeuws-Vlaanderen een im puls te geven. Er zijn voldoende al ternatieven, stelt het actiecomité Waterdunen Nee. „Zoals de uitbreiding van de jacht haven in Breskens, het doortrek ken van de kusttram van Knokke naar Breskens, het spoedig aanleg gen van de rondweg Aardenburg en de nieuwe N61 en een goede elkweervoorziening zoals Salt Life Paradise", aldus Adri Rosendaal van het actiecomité. De tegenstanders van het project krijgen altijd het verwijt dat ze al leen maar 'nee' zeggen tegen Wa terdunen en niet met alternatie ven komen. „Uiteraard beseffen ook wij dat in West-Zeeuws-Vlaan- deren iets moet gebeuren. Daarom komen wij met deze alternatieven. En Waterdunen is niet nodig voor de aanpak van de zwakke schakels. Daarnaast is het maatschappelijk onverantwoord zo veel hectares onder zeewater te zetten. Er is im mers steeds meer gebrek aan zoet water." Het actiecomité heeft vertegen woordigers in de politieke partijen Nieuw Gemeentebelang en Lijst Babijn. Zij hopen bij de gemeeen- teraadsverkiezingen in maart vol gend jaar enkele zetels in de wacht te slepen. De kans is volgens Ro sendaal aanwezig dat er dan een college van burgemeester en wet houders komt dat ook tegen Wa terdunen is. Nu spreekt het ge meentebestuur nog met twee monden over Waterdunen. Het huidige college steunt het, de meerderheid van de raad is tegen. Rosendaal beseft wel dat Sluis het project niet kan tegenhouden. De beslissingsbevoegdheid over het in passingsplan, dat momenteel ter inzage ligt, ligt immers bij de pro vincie. „Toch heeft de gemeentelijke over heid instrumenten in handen om Waterdunen tegen te werken. Zo kunnen we tijdens de aanlegfase wegen afsluiten voor zwaar ver keer." Rosendaal verwacht dat Waterdu nen een belangrijk speerpunt is van de politieke partijen in de ver kiezingscampagne. Zwartepoorte Goes B.V. Amundsenweg 33, 4462 GP GOES T 0113-24 52 45 www.zwartepoorte.nl door Martijn de Koning HULST - Vlinderdeskundige Eddy Taelman van Na tuurbeschermingsvereniging De Steltkluut heeft een voor Zeeland nieuwe vlindersoort ontdekt; de roodkopwinteruil, oftewel de Conistra erythro- cephala. Taelman ving de nachtvlinder in een lichtval in het waterwingebied bij Clinge. Het beestje meet nog geen twee centimeter en de kop is, hoewel de naam anders doet vermoeden, eerder bruin dan rood. De vleugels zijn over het algemeen gelijkmatig dof bruin of grijs, maar kun nen roodachtig bruin of zelfs purperachtig grijs zijn. De vlindersoort vliegt vanaf september tot begin november en na overwintering vanaf begin maart tot half mei. De roodkopwinteruil is geklas- sificeerd als een 'niet zo gewone soort' die vooral voorkomt op de Veluwe en in Noord-Brabant. In België is het een zeldzame soort. In de regio staan diverse lichtvallen opgesteld. Op deze na- nier worden zoveel mogelijk waarnemingen van vlindersoorten verzameld. De gegevens worden opgenomen in de eerste nachtvlinderatlas die in 2013 in Zeeland verschijnt. De roodkopwinteruil is na de vangst weer vrijgelaten. foto Joop de Bakker IJZENDIJKE - Hans Quist is de be oogde nieuwe voorzitter van de ge biedscommissie West Zeeuwsch- Vlaanderen. De IJzendijkenaar start, mits hij aangesteld wordt, be gin volgend jaar. De gebiedscommissie adviseert over de inrichting van grondge bied in de gemeente Sluis. Overhe den en maatschappelijke organisa ties hebben er zitting in. Nu is ge deputeerde Marten Wiersma, die namens de provincie in de comis- sie zit, nog voorzitter. Quist is be wust 'van buitenaf gehaald. De commissie wil zo duidelijk maken dat ze onafhankelijk te y/erk gaat. Quist is biologisch landbouwer. Dat is opvallend, aangezien Agra risch West een jaar geleden uit de commissie stapte omdat de overi ge leden niet langer wensten uit te gaan van vrijwillige grondverwer ving voor het project Waterdunen. Quist noemt dat toeval. „Ik weet óók wat er speelt bij bijvoorbeeld natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje, waar ik lid van ben. En ik heb politieke ervaring als raads lid." De benoeming van Quist is nog niet; officieel. De commissiele den moeten hun achterban nog raadplegen over de voordracht. IJZENDIJKE - Bakkerij Dees uit Zaamslag heeft dinsdag in Ijzend ij - ke de Zeelandtrofee gewonnen. Dat is een jaarlijkse wedstrijd voor Zeeuwse bakkers. De 26 deelne mers werden beoordeeld op hun bruine bollen, stollen en saucijzen broodjes. In de afzonderlijke categoriéën gin gen de eerste prijzen naar Bliek Meesterbakkers uit Middelburg (bruine bollen), de Stadsbakkerij Zierikzee (stollen) en Bakkerij Boer (Kloetinge). Bakkerij Dees werd tweede bij de bollen en der de in de categorie stollen. TERNEUZEN - Steeds vaker dienen weggebruikers een claim bij water schap Zeeuws-Vlaanderen in, om dat zij menen schade te hebben opgelopen door de slechte staat van waterschapswegen. Per jaar gaat om zo'n dertig gevallen. Voor de afhandeling van de claims en het treffen van voorzieningen ter voorkoming van aansprakelijk heid, ziet het waterschap zich ge noodzaakt extra kosten te maken. lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79