zeeland 123 leven in herinnering nabestaanden Kritiek op kaalslag in gemeente Terneuzen keutafe Mo Adn van de wege Eindelijk een blijvende herinnering aan het s.s. Cornelis in Terneuzen Wonderlijk gevarieerd! Van Etten auping iTOBül donderdag 12 november 2009 ÉWH 8 SRSBSMfS H '/f K Tiet Romeijn (18) wilde niet mee. Hij had zich huilend op de wc verstopt, maar is toch meegegaan' 'Geruchten deden al snel de ronde dat er muiterij aan boord was geweest' door Harmen van der Werf Het nieuws sijpelt lang zaam door in Terneu zen. Abraham Lensen, eigenaar van A. C. Len- sen's Stoomvaart Maatschappij, is uiteraard de eerste die op de hoog te wordt gesteld. De oude postbode Cense bezorgt hem maandagochtend 16 oktober 1922 al vroeg een telegram. Uit Londen. „s.s. Cornelis aan de grond gelopen bij de Alandseilan- den - Nader bericht volgt - Nep- tunBergingsmaatschappij - Stock holm." Wat Lensen en alle familie leden van de opvarenden dan nog niet weten, is dat het stoomschip Cornelis in een plotseling opgesto ken storm op de rotsen kapot is ge slagen en is vergaan. Met man en muis. Als dat in dezelfde week be kend wordt, is Terneuzen in diepe rouw. Van de drieëntwintig bemannings leden op de Cornelis (89,90 meter lang, 13,70 meter breed) komen er er niet minder dan twaalf uit Ter neuzen. „Om een goed beeld van de omvang te krijgen, moet je een vergelijking trekken met het huidi ge inwonertal", stelt Adri van de Wege, oud-werkleider bij de Boot- lieden in Terneuzen, „en dan kom je uit op zeventig slachtoffers. Dat zou in deze tijd een enorme ramp zijn geweest." Veel zeelui die bij Zweden omgeko men zijn, wonen in de Tholen- straat in hartje Terneuzen. De Cor nelis zou 22 oktober terug moeten zijn, met hun dierbaren. Maar het loopt totaal anders. Die maandag 16 oktober dringen de onheilstij dingen ook tot in de Tholenstraat door. Ongeloof, is de eerste reactie, maar het blijkt waar. „Als vader na een reis thuiskwam, was het altijd 'Het mysterie van het s.s. Corne lis', het klinkt alsof er iets geheim zinnigs is gebeurd. Zoals bij elke ramp doen natuurlijk de eerste tijd veel geruchten de ronde. Eén opvarende, machinist Ambrosius Visser, spoelt aan op een eiland on der de Zweedse kust. Zijn stoffelijk overschot vertoont tekens van mes steken. 'Is er op het s.s. Cornelis ge vochten? Is er sprake geweest van muiterij?', zijn logische vragen die volgen. De waarheid is veel minder avon tuurlijk. De Raad voor de Scheep vaart komt eind 1922 al met een onderzoeksrapport. 'Hoogstwaar- 'Vertaald naar het inwonertal van Terneuzen nu, ging het om zeventig slachtoffers' Adri van de wege feest", noteert journalist Wout Ba- reman in het boek 'Het mysterie van het s.s. Cornelis en de geschie denis van rederij Lensen'. Dit boek verschijnt morgen, op de dag dat een langgekoesterde wens van Ad ri van de Wege in vervulling gaat: de onthulling van een monument ter nagedachtenis aan de Cornelis en alle omgekomen Terneuzense zeevarenden. schijnlijk heeft men aan boord van de Cornelis het -lichtschip Grund- kallen aangezien voor het licht schip Storbrotten. Daarvoor was aanleiding.' Het lichtsignaal, het ka rakter, van lichtschip Grundkallen was net veranderd en leek nu veel op dat van Storbrotten. Kapitein Wiebe Teensma - 'toch een erva ren rot in het vak' - was Grundkal len 'gewoon' aan de verkeerde kant gepasseerd en met zijn schip vastgelopen, in de loop van zon dag 15 oktober. Vervolgens weigert Teensma hulp van een berger. Hij denkt, zoals zo vaak bij een stran ding, het zelf te kunnen redden en wil zijn baas niet op onnodige kos ten jagen. Een dag later steekt een zware storm op. De Cornelis is red deloos verloren. Slechts zeven van de drieëntwintig zeelui spoelen aan. Van de anderen ontbreekt nog elk spoor. De ramp met de Cornelis is in de loop der jaren wat in de vergetel heid geraakt, maar nooit vergeten. Terneuzenaar Aector Doorns inter viewde voor 'Het mysterie van het s.s. Cornelis' nabestaanden. Ze brengen het leed dat het verlies van dierbaren betekende, anno 2009 nog tot leven. Nellie Romeijn- Jansen vertelt over twee broers van haar schoonvader Theo Romeijn die omkwamen. „Eén van de broers, Piet (18), wilde niet mee. Hij had zich huilend op de wc verstopt. De oudste broer bood toen aan om te gaan. Hij stond op de loopplank toen Piet besloot als nog te gaan." Als eerbetoon zijn la ter kinderen naar de twee broers vernoemd. foto Adri van de Wege Het is dan toch gelukt. Een wensdroom van Adri van de Wege uit Terneuzen gaat morgen in vervulling. Ter na gedachtenis aan de ramp met het stoomschip Cornelis in 1922 ver rijst op de Scheldeboulevard tegen over De Veste een fraai monu ment: de legendarische L van de in Terneuzen ooit befaamde rede rij Lensen. Jarenlang heeft Van de Wege geij verd voor het gedenkteken. „Ik werkte bij de Bootlieden toen ik, al in de jaren tachtig, loods Rinus van der Klooster ontmoette. Hij verloor zijn vader bij de ramp. Wij vonden het vreemd dat in Terneu zen helemaal niks herinnerde aan de Cornelis." Van de Wege ging aan de slag, zet te in 1992 een drukbezochte expo sitie in het stadhuis op poten en begon een actie voor een monu ment. In 2006 wees de gemeente een bijdrage nog af Vorig jaar keer de het tij. „Voorwaarde was dat we alle omgekomen zeelui uit Terneu zen zouden herdénken." Radio Zeeland, Multraschip en Muller Marine gaven ook subsidie. Kunstenaar Piet Griep, van wie de opa op het stoomschip Cornelis omkwam, ontwierp het monu ment. Morgen om 14.30 uur wordt dit onthuld. Aansluitend is in de Grote Kerk om 16 uur de presenta tie van het boek 'Het mysterie van het s.s. Cornelis en de geschiede nis van rederij Lensen'. Maritiem schrijver Cor Heijkoop houdt een toespraak. Het boek is een uitgave van de Heemkundige Vereniging Terneuzen, 128 pag., 22,90 euro. Initiatiefnemer Adrie van de Wege (r) en Piet Griep (I) de ontwerper van het monument voor de s.s. Cornelis. foto Mark Neelemans OOK VOOR VERVANGINGSAPPARATUUR door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - In de gemeente Ter neuzen worden de laatste jaren te veel en te gemakkelijk bomen ge kapt en veel te weinig bomen her plant. Dat concludeert raadslid Cees Freeke (LCF) in schriftelijke raadsvragen aan het college van burgemeester en wethouders. Freeke wijst er op dat de gemeente begin dit jaar al aankondigde zich zelf een kapvergunning te geven voor het rooien van bijna 900 bo men van allerlei soort. Dit winter seizoen gaan er verspreid door de gemeente nog eens zo'n 260 bo men tegen de vlakte. In totaal ver dwijnen alleen dit jaar dus al meer dan 1100 bomen. De reden om ze te kappen is ver schillend. Sommige bomen staan volgens de gemeente in de weg, an dere zijn ziek of vormen een ge vaar voor de verkeersveiligheid en de omgeving. Freeke wijst er op dat bomen van belang zijn voor zuivere lucht. „Als de gemeente zo doorgaat is er over tien jaar geen boom meer in de gemeente te bekennen", be toogt Freeke. Volgens hem worden er te weinig bomen herplant. „Er heeft te veel bomenroof plaats ge vonden. Dat gaat uiteraard in de toekomst zijn terugslag krijgen." ■f: Tapijt-Laminaat-Novilon-Marmoleum Gordijnen-Matrassen Bodems-Bedlinnen-Dekbedden Persoonlijk en deskundig advies staat bij ons voorop wonen slapen Complete woninginrichting op maat Steenstraat 23 - Hulst Telefoo»0114 31 41 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77